Seyahatte Çocukların Uyku Düzeni Nasıl Korunur?

Seyahatte Çocukların Uyku Düzeni Nasıl Korunur?

Çocuğumun uyku düzeni yok.

Çocuğumda uyku düzeni nasıl oluştururum? 

Bir türlü çocuğuma uyku düzeni oluşturamıyorum.

Bu ve benzeri cümleler anne babaların sıkça dile getirdiği şikayetlerdir. Çocuğa uyku düzeni oluşturmanın yollarını öğrenmek, kendi yöntemlerini ve rutinlerini yerleştirebilme, birçok anne babanın en çok istediği şeylerden biridir. Çünkü çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişiminde düzenli, yeterli ve sağlıklı uykunun önemi büyüktür. Çocuğun uykusunu alması ya da almaması gün içerisindeki tüm davranışlarını ve aktivitelerini etkiler. Peki seyahat ederken çocuğun uyku düzenini korumak mümkün müdür? Seyahatte çocukların uyku düzenini koruyacak ipuçlarını sizler için derledik.

İyice Dinlenin

İster araba, ister uçak, ister trenle seyahat edin çocuğunuzun uykusu her an hafif olacaktır. Bu da derin uykuya dalmasını ve dinlenmesini engelleyecektir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce muhakkak çok iyi dinlenin. Yolculuğa çıkmadan birkaç gün önceden çocuğunuzu erken yatırıp bol bol uyumasını sağlayın.

Yolculuk Zamanını Uykuya Göre Ayarlayın

Yolculuk planları ve seyahat çocuk üstünde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle yolda uykuya dalmakta zorlanabilir. Bu durumu aklınızda bulundurarak çocuğunuzla yolculuğa çıkarken, gün içerisindeki ilk kısa uykusunu tamamlamasını bekleyin. İlk kısa uykunun çocuk üstünde olumlu etki yaratmada etkisi büyüktür ve çocuğun aşırı yorulmasına engel olur. Unutmayın.

Seçimlerinizi Uyku Durumuna Göre Yapın

Seyahatiniz boyunca nerede konaklayacağınıza çocuğunuzun uyku alışkanlıklarını düşünerek karar verin. Örneğin bir otelde kalmanız şart değilse, içinde mutfak da bulunan apart dairelerden birini seçebilirsiniz. Bu seçim çocuğunuz uyurken onun yanından ayrılmadan birçok ihtiyacınızı gidermenizi sağlar.

Pratik Yapın

Çocuğunuzla birlikte seyahat etmek, hepinizin alışık olduğu durumların ve rutinlerin dışına çıkmayı gerektirir. İster memleketinize ailenizin yanına gidin, ister lüks bir otelde kalın, çocuğunuzun ani değişimlere aşırı tepkiler vermesini istemiyorsanız biraz pratik yapmanızda fayda vardır. Örneğin yolculukta yanınızda çocuğunuz için portatif bir beşik götürecekseniz, yolculuğa çıkmadan önce çocuğunuzun birkaç gece bu beşikte uyuyup, alışmasını sağlayın. Çocuğunuza gittiğinizde bu yatakta yatmaya devam edeceğini anlatın.

Uyku Rutininizi Bozmayın

Seyahatlerde uyuduğunuz yer ve mekan değişse de diğer rutinler değişmek zorunda değil. Eğer her seferinde uyku öncesi banyo yapıp, kitap okuduktan sonra uykuya geçiyorsanız bu rutini gittiğiniz yere de taşıyın. Eğer yanınızdaki kişiler de bu rutinin bir parçası olmak istiyorsa onları da rutine dahil edin ve çocuğunuzu hep birlikte uyutun.

Gündüz Uykularını Sıklaştırın

Gündüz uykuları çocukları aşırı yorgunluktan korur. Yorgun olmayan bir çocuk çok daha neşeli, işbirlikçi ve hevesli olur. Yorgun bir çocuk ise huysuzluk yapar ve bazen öfke nöbetleri ile seyahati anne babalar için oldukça zorlaştırabilir. Bu nedenle gündüz uykularını ıskalamamaya dikkat edin. Çocuğunuzun gündüz uykusu uyuyabileceği yerlerdeyseniz hemen bu fırsatı değerlendirin ve gündüz uykusu uyumasını sağlayın. Ayrıca bir gün gündüz uykusu uyuyamamışsa ertesi gün mutlaka daha az yoğun bir program yapın ve gündüz uykusunu almasını sağlayın.

Kurallara Takılmayın

Evimizde inşa ettiğimiz uyku kurallarına sonuna dek bağlı kalmaya çalışmak ne kadar iyi olursa olsun imkansızdır. Çocuğumuzun uyku düzenini gerçekleştirmeye çalışırken bunu takıntı haline getirmemek gerekir. Bulunduğunuz yerde ve şartlarınıza göre elinizden gelenin en iyisini yapın yeter. Aksi halde seyahatinizden hiç eğlenmeden, dinlenmeden ve bol stresle dönebilirsiniz. Bu nedenle uyku rutinlerini gerçekleştirebildiğiniz kadar gerçekleştirin ve yolculuğun keyfini çıkarmaya gayret edin. Ayrıca bazen çocukların uykusuzlukla bizim düşündüğümüzden çok daha kolay başa çıkabileceğini unutmayın.