Disfazi & Afazi Terapisi

Disfazi Tedavisi ve Terapisi, Afazi Tedavisi ve Terapisi Konya

Afazi genel olarak beyindeki dil yönetimindeki ve duyma yönetimindeki alanların hasarı sonucu ortaya çıkan konuşulanı anlamama veya geç anlama ve konuşmada güçlük çekme konuşamama gibi durumlara verilen isimdir. Disfazi ise bebeklerde konuşma gecikmesi ile tanısı konulabilen, gelişimsel nedenlerle ilgili olan konuşma bozuklukları ve anlama bozukluklarına verilen isimdir. Beynin dil yönetimindeki hasarlardan kaynaklananan afazi çoğunlukla inme, beyne kan gitmemesi, yeterli oksijenin alınamaması, kan dolaşımındaki beyin bölgelerine besinlerin ulaşaması, şiddetli darbeler, travmalar ve beyin enfeksiyonları sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bebeklik ve çocukluk döneminde travmalara ve enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan disfazi afazi ile sıksık karıştırılmaktadır. Hem disfazide hem de afazide erken tanı çok önemlidir. Erken tanı ve tedaviye başlanan çocuk ve bebeklerde tamamen tedavi edilebilmektedir. İlerleyen dönemlerde ve geç farkedilmesi sonucu tedavi süresi ve tedavi şartları değişmektedir. Bu durumda tedavisi uzun sürmektedir. 

Disfazi tedavisi ve terapisi Konya
Afazi tedavisi ve terapisi Konya

Disfazi, afaziye oranla daha hafif bir problem teşkil etmektedir. Çocuklarda ve bebeklerde konuşma güçlüğü, anlama güçlüğü ve konuşma bozukluğu gözlemleyen ebeveynlerin hemen probleme müdahale etmesi, psikolog ve pedagoglarımıza çözüm için başvurması gerekmektedir.

Afazi tutuk afazi ve akıcı afazi olarak iki grupta incelenmektedir. Tutuk afazi diğer bir adıyla broca afazisinde kısa kelimelerle kendilerini ifade eden ve bunun için oldukça enerji harcayan kişilerde görülmektedir. Başkalarının konuştuklarını rahatlıkla anlayabilmektedirler. Akıcı afazi yani wernicke afazisinde ise kişilerde anlamsız uzun cümleler, sözlükte olmayan kelimeler, konuşurken yeni sözcük üretilmesi, konuşulanları anlama güçlüğü gibi problemler görülmektedir. Afazinin ve disfazinin ilk tanısını nörologlar yapmakta ve daha sonra konuşma ve dil terapistlerimize problemi olan kişileri göndermektedirler.

Disfazi ve afazi belirtileri gösteren bebeklerin ve çocukların hemen pedagoglara gösterilmesi ve problemin bir an önce çözülmesi gerekmektedir. Disfazi ve afazi tedavi edilebilen rahatsızlıklardır. Psikon Pedagog Konya Ergen Danışmanlığı olarak disfazi ve afazi için alanında uzman, gerekli setifikalara sahip, tecrübeli pedagogları ve psikologları bünyemizde barındırmaktayız. Bebeklerde, ergenlik dönemindeki çocuklarda ve yetişkinlerde görülen disfazi ve afaziyi iyileştirme ve çözüme kavuşturmaktayız. Bize ulaşarak ve bizi arayarak çocuklarınızın ve ailenizin daha sağlıklı bir hayat geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.