Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Nedir? Belirtileri Nerlerdir, Tedavisi ve Terapisi Konya

Dikkat eksikliği çocuklarda, gençlerde ve nadiren yetişkinlerde görülen sevmedikleri işlere konsantre olamama, sevdikleri işlere ise aşırı odaklanma problemidir. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklar her zaman ebeveynleri tarafından uyarılan ve zaman planlamasında sorun yaşayarak yapması gereken işleri zamanında yapmayan bireyler olarak gözlemlenmektedir. Dikkat eksikliğinin temelini genellikle çocukta ailenin yanlış eğitiminden kaynaklı hatalı davranışlar edinmesi oluşturmaktadır. Dikkat eksikliği çocukluk döneminde başlamakta ilk belirtileri okul öncesi dönemde görülmektedir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde video izlerken bir şeyler içirilmeye çalışılması dikkat dağınıklığına yol açabilmektedir. Bilinç altında hatalı davranışı hatasız olarak algılamasına, odaklanma problemi oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca bebeklik ve okul öncesi çocukluk zamanında çocuğa herhangi bir konuda aynı anda iki şeyi yapmaya zorlamak ve seçim zorlukları oluşturmak dikkat eksikliğinin oluşmasındaki büyük etkenlerin başında gelmektedir.

Dikkat eksikliği tedavisi Konya
Dikkat eksikliği terapisi Konya

Dikkat eksikliği ileri dönemlerde problemlere yol açmaktadır. Tedavisi ve terapisi mümkün olan dikkat eksikliğinde önemli olan ebeveynlerin durumu erken fark ederek dikkat eksikliği uzmanlarımıza ve pedagoglarımıza başvurmasıdır.

Dikkat eksikliğinin başlıca belirtileri; konsantrasyon güçlüğü, basit olaylarda(ders çalışırken tv kanalı değişmesi gibi) konsantrasyon kayıpları, unutkanlık yaşamaları, sürekli dağınık olmaları, dalgın halinde olmaları, çoğu zaman hayal alemindeymiş gibi olmaları, sabır gerektiren işlerden kaçmaları, konuşma sırasında söylenenleri anlamamaları ve buna bağlantılı olarak eylem gerçekleştirememeleri, bildikleri konularda ve okulda yüksek düzeyde ilgi gösteremedikleri için düşük performans sergilemeleri, aşırı isteksizlik duygusu, sorumluluktan kaçmak ve sorumluluklarını sürekli ertelemek gibi durumlar dikkat eksikliğinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Dikkat eksikliği tedavisi mümkün olan bir problemdir. İlaçsız tedavi edilebilmektedir. Dikkat eksikliği tedavisinde mutlaka bir pedagoga ya da psikoloğa başvurulması gerekmektedir. Öncelikle teşhis ve buna bağlı olarak çözüm yöntemleri kullanan pedagoglar dikkat eksikliği probleminin giderilmesi için çocuklarınıza ve ergen bireylere çözüm imkanı sunmaktadırlar. Psikon Pedagog Konya Ergen Danışmanlığı olarak dikkat eksikliği alanında uzman, sertifikalı ve tecrübeli pedagog ve psikologlarımız ile çözüm imkanı sunmaktayız. Telefon numaralarımızdan bize ulaşarak bu konuda bilgi sahibi olabilir ve randevu alabilirsiniz.