Davranış Bozukluğu

Davranış bozukluğu, erken çocukluk, çocukluk ve ergenlik dönemindeki bireylerde gözlemlenebilen tutarsız davranışlar, uyum problemleri, otorite karşıtlığı gibi durumların bütüncül olarak sergilenmesine dayanan bir psikolojik sorundur.

Bu bozukluğa sahip bireylerde toplumsal normlar ve ahlaki değerlere karşı çıkma, onları ezme ve küçük görme davranışları hakimdir. Davranış bozuklukları birkaç formda kendini gösterir ve her birinin kendine has nedenleri ve çözüm yolları bulunmaktadır.

Bunlardan en çok karşılaşılanı şiddet ve zorbalık içerikli davranış bozukluğudur. Birey kendine ve çevresine aniden zarar verebilir ve genel olarak şiddete eğilimli bir karaktere sahiptir. Karşılaştığı sorunlara şiddet içerikli çözümler üretmeyi tercih eder. Çoğu zaman da bu çözümler daha büyük yıkımlara yol açmaktadır.

Çocuk okul hayatında akranlarına karşı zorbaca davranışlar sergilemekte, aile bireylerine karşı istemediği durumlarda (ders çalışmak, odasını toplamak vb.) fiziksel ve sözel şiddete baş vurmaktaysa çocuğun şiddete meyilli bir davranış bozukluğuna sahip olması muhtemeldir. Bunun için bir pedagog, çocuk psikoloğu veya bir aile danışmanına müracaat etmek gerekir. İlgili uzmanla çocuğun davranışları analiz edilmeli, nedenlerine dair araştırmalar ve gözlemler yapılmalıdır.

Tedavi sürecinde aile ve uzman iş birliği ve terapide uygulanacak yöntemlerin yerine getirilmeleri ebeveynler için bu sorunun çözülmesinde büyük önem taşır.

Bir diğer davranış bozukluğuysa hırsızlıktır. Tabi bu hırsızlıklar bir çocuğun gerçekleştirebileceği düzeyde hafif suçlar kapsamında değerlendirilen hırsızlıklardır. Çocuk yaşta hırsızlık, arkadaşlarının eşyalarını aşırma, market ve alışveriş merkezlerinden ürün çalma gibi küçük kapsama alınabilecek ancak psikolojik bir tedavi görülmezse ilerleyen dönemlerde gasp, araba hırsızlığı gibi büyük suçlara yol açabilecek bir davranış bozukluğu türüdür.

Tabi burada bir ayrımı yapmak önemlidir; çocuğun gerçekleştirdiği her hırsızlık ya da bir durum karşısında verdiği şiddet içerikli tepki çocuğun bir davranış bozukluğuna sahip olduğu anlamına gelmemektedir. Özellikle bu davranışların bir iki defa tekrarlanmış olması çocuğun o zamanki şart ve durumlara karşı verdiği tepkiler olarak değerlendirilebilir. Çocuğun sergilediği normale aykırı davranışların davranış bozukluğu kapsamında değerlendirilebilmesi için en az 4-6 ay aralığında ve ısrarla sürekli bir şekilde tekrarlanması gerekir.

Ayrıca davranış bozukluğuna sahip bireyler, hangi türde (hırsızlık, zorbalık, cinsel taciz vb.) olursa olsun bu uygunsuz eylemlerini gerçekleştirmede tereddüt etmez, utanç duymaz ve ısrarcı davranırlar. Örneğin kleptomani tanısı olan kişilerde hırsızlık yapmak utanılacak ve yanlış bir durumdur ancak kişiler kendilerine hakim olamayarak bu eylemi gerçekleştirirler ve sonrasında pişmanlıklarını dile getirirler. Bir davranış bozukluğu olarak hırsızlık yapan bireylerse bunu yapmada bir behis görmez ve gayet normal bir durum gibi karşılarlar.

“Davranış bozuklukları” çocukların yetişme ve karakter oluşma evresindeki özgüvensizlik durumu, kendini değersiz hissetme, sevgi yoksunluğu, aile içi şiddete tanık olma veya maruz kalma, ilgi ihtiyacının karşılanmaması gibi duygusal noksanlıklar sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Özellikle ebeveynsiz ve sosyo-ekonomik olarak kötü şartlarda yetişen çocuklarda bu psikolojik rahatsızlığa daha sık rastlanılmaktadır.

Çocukluk döneminde davranış bozukluğu kapsamında ele alınan davranışlar ileriki zamanlarda ve yetişkinlik döneminde de tekrar etmesi halinde kişilik bozukluklarına ve antisosyalliğe neden olabilmektedir. Küçük yaşta çözülemeyen bu problemler toplumsal hayatı ciddi derecede rahatsız eden ve diğer insanları tehlikeye atan suç unsurları haline gelmektedir. Bu tür davranış problemleri genellikle çocukluk çağından itibaren kendini göstermeye başlamaktadır.

Erken dönemde fark edilen ve tedavi edilen bu sorunlar hem kişinin kendi hayatı ve ruh sağlığını iyileştirir hem de başka insanların bu insanlar tarafından zara görmeleri erkenden engellenmiş olur. Bu tür davranışlar kişilerin erken yaşlarına yorularak üstü kapatılacak davranışlar değillerdir. Bilakis bir an evvel tedavi edilmeleri gerekir. Böyle olmadığı takdirde göz yumulan masum suçlar ileride büyük suçlular doğurabilmektedir. Bunun önüne geçmek ve çocuğunun hayatını ilk andan itibaren iyileştirmek ebeveynlerin elinde ve sorumluluğundadır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı