Disleksi Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Disleksi, günümüzde en çok karşılaşılan öğrenme bozukluğu türüdür. Genellikle doğum esnasında yaşanan travmalar ya da hamilelik sürecindeki hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Diğer yandan son yapılan çalışmalara göre disleksi rahatsızlığının genetik faktörler ve nörolojik sebeplerden dolayı da ortaya çıkabileceği görülmüştür. Özellikle doğum sonrası travmaları ve hamilelik sürecindeki gelişim esnasında oluşan bazı biyolojik farklılıklar bu rahatsızlığın nörolojik sebebinin temeli olarak ilişkilendirilmektedir.

Disleksi Nedenleri Nelerdir?

Bu biyolojik farklılıkların hamilelik sırasında uyuşturucu madde kullanımı, alkol tüketimi, sigara bağımlılığı gibi durumlar sebebiyle oluştuğu görülmüştür. Bu gibi sebeplerle oluşan biyolojik bozulmalar çocuğun beyin gelişimi ve beyin yapısında da farklılıklara yol açmaktadır. Disleksinin oluşmasındaki en büyük sebep ise beyindeki bu normal dışı gelişimdir. Fakat disleksi rahatsızlığı, zihinsel bir özür ya da bir zeka geriliği durumu değildir. Zeka düzeyi anlamında diğer insanlardan hiçbir farkları bulunmamaktadır. Hatta dünyanın en zengin girişimcilerinden Bill Gates, dünyanın en önemli bilim insanlarından Albert Einstein gibi oldukça ünlü isimler de disleksi tanısı almış fakat oldukça büyük işlere imza atmışlardır.

Disleksi; çocuğun ilk öğrenim çağlarına kadar genellikle fark edilemeyen, öğrenime başlamasıyla beraber ilk sınıflardaki yaşadığı adaptasyon zorluğu, genel çekingenlik hali, konsantrasyon bozukluğu, cümle kurarken bağlantı bozukluklarına sebep olma ve cümlelerde mantıksal hataların olması gibi durumlarla kendini göstermektedir. Aynı zamanda disleksi rahatsızlığına sahip çocuklarda hafıza zayıflığı ve motor aktivite becerilerindeki zayıflık da dikkat çeken diğer önemli belirtilerdendir.

Disleksi Belirtileri Nelerdir?

Disleksinin halk arasında okuma ve öğrenme güçlüğü olarak bilinmesinin sebebi ise öğretmen ve ebeveynlerin bu durumu çoğunlukla çocuğun okuma ve yazmada çektiği durumu görmeleri sonucunda fark ediyor olmalarıdır. Disleksi rahatsızlığına sahip bireylerde okuma güçlüğü, harf ve kelimeleri anlamlarıyla ilişkilendirememe, okuma esnasında akıcılığı sağlayamama, yazı yazmada zorlanma gibi durumlar sıkça görülmektedir. Çocuğun öğrenim hayatında bu gibi zorluklar yaşaması akademik anlamda akranlarından geri kalmasına sebep olmakta, tam bu noktada ise öğretmen ve ailesi tarafından bu rahatsızlık fark edilmektedir.

Ancak rahatsızlığın erken fark edilmesi ve tedavi sürecinin erken başlaması hastalığın tedavi edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple çok erken yaşlarda çocuğun öğrenme hızı ve fiziksel aktivitelerdeki yatkınlığı ebeveynleri tarafından gözlenmeli, gerektiği durumlarda bir uzman tarafından çocuk belirli testlere ve gözlemlere tabi tutularak hastalığın varlığı hakkında en erken sürede bir sonuca ulaşılmalıdır. Eğer sonuç hastalığın var olduğunu gösteriyorsa tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır. Çünkü erken tanı ve tedavi çocuğun he akademik hayatında başarılı olmasına hem de sosyal anlamda sağlıklı bağlar kurmasına yardımcı olacaktır. Disleksi rahatsızlığı her ne kadar genetik temelli ve nörolojik bir rahatsızlık olsa da tedavisi tıbbi müdahalelerle değil özel eğitimler ve psikoterapiler tarafından yürütülmektedir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı