Çocuklarda Obezite Tedavisi

Çocuklarda Obezite Belirtileri, Çocuklarda Obezite Tedavisi

Obezite çocuklarda aşırı kilo ile beraber olarak yağ dokusunun artması, bununla beraber hareketsizlikler ve psikolojik problemlerin artması olarak tanımlanabilmektedir. Çocuklarda ve ergenlerde giderek artmakta olan obezite çocukların hareketsiz kalmaları ve ebeveynlerin çocukların yemek seçimine dikkat etmemeleri ile hem psikolojik hem de fiziksel problemler oluşmasına neden olmaktadır. Çocuklardaki ve ergenlik dönemindeki obezitenin temelini çocuğun yetiştirilme tarzı ve psikolojik sorunlarının tedavi edilmemesi ya da fark edilmemesi oluşturmaktadır.

Çocuklarda obezite oluştuğunun fark edilmesi için fazla kilolu görünmesi değil sürekli kilo alıyor olmasına dikkat edilmelidir. Çocuklar eğer aşırı kilo almaya başlamışsa ve aile bu durumu fark ediyorsa mutlaka uzman bir pedagog ya da psikologdan destek almalıdır. Bir çocuğa aşırı kilolu denilebilmesi için yaşı, boyu ve kilosu ile beraber kitle endeksine bakılması gerekmektedir.

Çocuklarda ve ergenlerde obezite tedavisi Konya
Çocuklarda obezite tedavisi Konya

Kitle endeksinin kilo yönünden sürekli artıyor olması çocukta bulunan psikolojik problemlerden kaynaklanıyor olabilmektedir. Obezite sınırı olarak 15 yaş altı için 19 – 20 kitle endeksi sınır olmaktadır. Tedavi edilmediği zaman ilerleyen yaşlarda ciddi psikolojik ve fiziksel problemler ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Çocuklardaki ve ergenlerdeki obezite nedenleri arasında günümüzde yemek porsiyonlarının büyümesi, teknoloji ile beraber hareketsiz bireyler olarak yetişmeleri, hızlı yiyeceklerin çocuklara cazip gelmesi ve ebeveynlerin çocuklarının beslenme alışkanlığına dikkat etmemesi gösterilebilmektedir. Özellikle ailelerin abur cubur diye tabir ettiğimiz yiyeceklere sınırlama getirmemesi, ebeveylerin sağlıksız yiyecekler sunması, ebeveynin depresyonda olması, çocuğun depresyonda olması, çocuklarda problem çözme yeteneğinin az olması ve motivasyon problemleri çocuklarda obezitenin ortaya çıkmasının ana nedenlerindendir.

Aileler pedagoglarımıza duyarlı ve pozitif yaklaşım sergileyerek çocukların normal gelişim sürecine etki etmeden ve çocuktaki cesaret duygusunu kırmadan tedavinin sürmesine ve psikolojik problemlerinin giderilmesine yardımcı olmalıdırlar. Pedagolarımız ve psikologlarımız sayesinde öncelikle problemin ne olduğu ve neden aşırı kilo aldığı bulunmaktadır. Buna uygun tedavi yöntemleri, diyetler ve psikoterapi seansları uygulanmaktadır. Hemen Psikon Pedagog Konya Ergen Danışmanlığımıza gelerek bebeklerde, çocuklarda ve ergenlerde oluşan obezite problemine çözüm bulabilir ve çocuğunuzun ileride daha kaliteli ve mutlu hayat geçirmesine destek olabilirsiniz.