DEHB’da Bilişsel Davranışçı Terapi

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu tedavisinde kullanılan iki ana tedavi metodu vardır; bunlardan biri ilaç tedavisiyken diğeri de psikoterapi yöntemidir. İlaç tedavisi psikiyatri alanında uzman hekimler tarafından uygulanan ve stimulanlar, atomoksetin gibi sınıflara giren ilaçların belirli dozlarla hastaya vermesiyle yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu guruptaki ilaçlar her ne kadar birçok hastada etkisini gösterse de tedavi sürecinde eksik kaldığı ve olumsuz sonuçlar doğurduğu durumlarda olmuştur. Hem ilaç tedavisinde eksik kalan kısımları tamamlamak hem de olası yan etkilere karşı bir psikoterapi yaklaşımı olan Bilişsel Davranışçı Terapiye baş vurulur. Aynı zamanda alınan sonuçlar çoğu zaman ilaç tedavisinden çok daha hızlı ve etkindir.

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) de öncelik terapi sürecinin aile, hasta ve terapist ekseninde ilerlemesidir. Çünkü DEHB rahatsızlığında ailenin içerisinde bulunduğu farkındalık durumu ve hastaya karşı tutumları terapi sürecinin seyrini belirlemede önemli bir rol oynamaktadır. BDT de terapist bu şartın sağlanmasından sonra hem ailesinden hem de hastanın kendisinden rahatsızlıklarıyla ilgili bir yaşam öyküsü alır. Hastasını tanımak ve hastalığın düzeyini öğrenmek ister; hangi davranışların ne sıklıkla yapıldığı, hangi durumlarda bu tip davranışlara baş vurulduğu, hangi davranışların çevresi ve ailesini rahatsız ettiği ya a yıkıcı sonuçlara yol açtığı gibi sorulara yanıt aranır. Elde edilen cevaplar listelenir ve önem düzeyine göre sıralanır. Bu şekilde terapiye nereden başlanacağı, hangi metotlara baş vurulacağı hakkında bir kılavuz elde edilmiş olur.

Bir sonraki adım ailenin bu rahatsızlık karşısında nasıl tavır almaları gerektiği hakkında bir bilgilendirme almaları olacaktır. Örneğin; çocuğa nasıl tepki verileceği, nasıl uyarılması gerektiği, tutumlarına devam ettiği gözlemlendiğinde ne gibi müdahalelerde bulunacağı gibi çocuğun karakteristik özelliklerine ve rahatsızlığın düzeyine göre uzman eşliğinde bir uygulama programı oluşturulur. Bu uygulamalar arasında “genel olmayan, konuya yönelik sözlü telkinler; ödül ve ceza sisteminin oransal olarak nasıl uygulanması gerektiği” gibi genel genel prosedürler de yer alır.

Üçüncü adımdaysa terapist tamamen hastanın kendisine dönerek; onun bu rahatsızlıkla nasıl baş etmesi gerektiğini öğretir, kişiyi bilinçlendirir, hayat kalitesini yükseltir, duygusal anlamda destek sağlar.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı