Çocuklarda DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu; yedi yaşından önce görülen, dikkat eksikliği, dürtüsellik ve aşırı hareketlilik semptomlarına bağlı olarak akademik ve sosyal alanlarda engel yaratan nöropsikiyatrik bir bozukluktur. DEHB, uzun yıllar boyunca yalnızca çocukluk dönemi rahatsızlığı olarak görülmesi sebebiyle yetişkinlik döneminde yeterince tanınamamış ve tedavisi yapılamamıştır.

Bahsettiğimiz belirtiler çocuklarda yalnızca dikkatsizlik, yalnızca dürtüsellik/aşırı hareketlilik veya her iki belirtilerin de birlikte görüldüğü durumlara işaret etmektedir. İlk olarak yalnızca dikkatsizliğin görüldüğü durumda, çocuğun ödevlerinde, görevlerinde dikkati dağılır ve hatalar yapar. Çoğunlukla bu ödevlerini tamamlayamadığı görülür. Bunun yanında dış uyaranlara karşı dikkatinin kolayca dağıldığı ve unutkanlık yaşadığı da görülmektedir.

Aşırı hareketlilik ve dürtüselliğin görüldüğü durumlarda, genellikle çocuğun elleri ve ayaklarının durmadan kıpırdadığı görülür. Çok konuşma, uygunsuz zamanlarda sürekli hareket halinde olma, başkalarının sözünü kesme gibi davranışlara da rastlanır.

Bu davranışlara tanı konulabilmesi için çocuklarda sosyal ve akademik sorunlara yol açan, en az altı ay görülen, altı belirti, on iki yaşını geçmeden önce görülmelidir. İnsanlar, normal şartlar altında bazen dikkat dağınıklığı, fazla hareketlilik ve dürtüsellik gibi durumlar yaşayabilir fakat bu durumun tanı ölçütü olabilmesi için hayatı etkileyecek kadar fazla ve sıklıkla görülmelidir.

Görülme Sıklığı
Yapılan araştırmalara göre, DEHB tanısı almış çocukların ebeveynlerinde DEHB görülme oranı genel kitleye oranla iki ile sekiz kat arasında fazla olduğu bulunmuştur. Başka bir araştırma sonucuna göre ise DEHB tanısı almış çocukların babaları, dikkatsizlik, dürtüsellik ve bilişsel problemleri, DEHB tanısı almamış çocukların babalarına göre daha fazla yaşadıkları bulgusuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın diğer bir sonucuna göre ise, DEHB tanılı çocukların ebeveynlerinin olduğu deney grubunda oran %33.8, kontrol grubunda ise bu oran %6,3 olarak bulunmuştur.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı