Davranış Bozukluğu

Davranış Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Davranış Bozukluğu Tedavisi

Çocukların ve ergenlerin yapmaması gereken davranışları sürekli tekrarlaması ve buna engel olunamaması durumuna davranış bozukluğu denilmektedir. Son yıllarda giderek artan davranış bozukluğu problemeleri genel olarak çocukluk dönemde yaşanan bazı kötü olaylar ve travmalar neticesinde ortaya çıkmaktadır. Davranış bozuklukları diye nitelendirdiğimiz çocuklardaki sürekli sinirlilik, yapmaması gerekenleri yapma, inatçılık, bazı bağımlılıklar(telefon tablet vb.), ebeveynleri dinlememe gibi davranışlar olarak görülmektedir. Aileler yapılmaması gereken davranışların sürekli tekrar etmesi durumunda mutlaka pedagoglarımıza ve psikologlarımıza başvurmalıdırlar.

Çocuklarda ve ergenlerde oluşan davranış bozukluklarının iyileştirilmesinde iletişim becerileri, problem çözme becerileri, öfke kontrolü ve davranış kontrolü gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ancak psikolog ve pedagoglarımız davranış bozukluğu çözümünde öncelikle problemleri bularak en uygun iyileştirme yöntemini kullanmaktadırlar. 

Davranış bozukluğu terapisi Konya
Davranış bozukluğu tedavisi Konya

Çocuklarda ve ergen yaştaki bireylerde en sık görülen davranış bozuklukları olarak sürekli sinirlilik hali, sürekli saldırganlık hali, hemen hemen her konuda inatçılık, küçük problemlerde ve genel olarak çoğu konuda yalancılık, tırnaklarını yeme, gündüzleri de dahil olmak üzere altını ıslatma, yemek yeme problemleri, uyku problemleri, sürekli okuldan kaçması, ebeveynlerine her konuda karşı gelmesi, konuşma bozuklukları, konuşmada zorlanması, küçük hırsızlıklar yapması, bir şeyler çalması ve küfürlü konuşması gibi davranış bozuklukları görülmektedir.

Davranış bozukluğunun başlıca belirtileri olarak; başkalarına üstünlük taslama, başkalarını korkutmaya çalışma, sürekli kavga çıkarma, arkadaşlarını ve tanımadığı kişilere zarar verme, acımasız davranışlar sergileme, hayvanlara sürekli zarar verme arzusu, hırsızlık yapma, dikkat çekme isteği, sürekli kendini savunmaya geçmesi, ebeveynler ile hesaplaşma isteği, kendi çıkarları için sürekli yalan söyleme, kuralları bozma isteği ve ergenlik dönemiyle beraber asosyal davranışlar göstermey başlaması çocuklarda ve ergenlerde davranış bozukluğunun belirtileri diye kabul edilmektedir.

Psikon Pedagog Konya Ergen danışmanlığı olarak çocuklarda ve ergen bireylerde oluşan davranış bozukluklarının çözümünde sizlerin yanındayız. Alanında uzman pedagog ve psikologlarımız ile hizmet vermekten mutluluk duyarız. İletişim numaralarımızdan detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.