Kaygı & Anksiyete Tedavisi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi, Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu yani diğer adı ile kaygı bozukluğu genel olarak kişinin her an kötü bir şey yaşayacakmış her an bir şey olacakmış gibi hissetmesi ve buna bağlı olarak gerçekleştirdiği fiziksel uyarılmalardır. Ergen ve gençlerimiz bu durumlarda genellikle beklenende fazla şekilde kaygı taşımakta, sürekli kötü olaylar hayal etmekte ve kurgulamaktadır. Ebeveynleri ya da kardeşleri eve gelirken geciktiğinde zihninde mutlaka başına bir şey geldi düşünceleri oluşmakta ve bu durum panik derecesinde gerçekleşebilmektedir. Kaygı yani anksiyete bozukluğu kişinin sadece bir durum için değil hemen hemen karşılaştığı tüm olaylarda ve sokakta yürürken bile kaygı yaşaması gerçeğidir.

Günlük yaşantımızda hepimizin karşılaştığı ruh hali olmasına rağmen baze gençlerimizde ve ergenlerimiz de aşırı şekilde olması, sosyal aktivitelerini azaltacak derece anksiyete yaşaması ve sürekli kendini tetikte hissederek bu kaygının fiziksel olarak sinirlilik, uyku bozukluğu ve odaklanma güçlüğü gibi hayatı olumsuz etkileyecek düzeyde olması tedavi gerektiren bir durumdur. 

Genellikle ergenlik döneminde rastlanan bu durum gençte madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, depresyon ve diğer psikolojik bozukluklara neden olabilmekte, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kaygı bozukluğu bulunan kişilerde huzursuzluk haricinde gerilimli baş ağrıları, vücut ağrıları, midede şişkinlik ve bulantı gibi durumlarda gözlemlenmektedir. Kaygı bozukluğu teşhisinin konulabilmesi için bir uzmanımızın tedavi etmesi ve kişi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Anksiyete bozukluğunda sadece psikolojik değil fiziksel etkenlerde bulunmaktadır. Anksiyete yani kaygı bozukluğu teşhisinin yapılabilmesi için ayrıntılı fiziki muayene, bazı kan testleri ve diğer branş doktorlardan konsültasyon istenebilmektedir. Eğer ortada fiziki bir neden yoksa ve baş ağrısı, kas ağrısı gibi durumlar sıklıkla gözleniyorsa hemen ergen danışmanlarımıza ve pedagoglarımıza başvurulması gerekmektedir.

Anksiyete bozukluğu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Tedavi edilmediğinde ileriki yaşlarda problemlerine ek olarak depresyona girebilir, alkol ve madde bağımlılığı başlayabilir ya da artabilir, hipertansiyon ve dolaşım sistemi ile ilgili problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle ergenlerde, çocuklarda ya da gençlerimizde gözlemlenen bu tür problemlerde hemen pedagog ve psikologlarımıza başvurarak erken tedavi ile problemlerin çözümüne katkı sağlayabilirsiniz. Hemen bizi arayarak anksiyete tedavisi için pedagog ve psikologlarımıza başvurabilirsiniz.