Kaygı & Anksiyete Tedavisi

Kaygı Bozukluğu Tedavisi, Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

Anksiyete bozukluğu yani diğer adı ile kaygı bozukluğu genel olarak kişinin her an kötü bir şey yaşayacakmış her an bir şey olacakmış gibi hissetmesi ve buna bağlı olarak gerçekleştirdiği fiziksel uyarılmalardır. Ergen ve gençlerimiz bu durumlarda genellikle beklenende fazla şekilde kaygı taşımaktadır. Sürekli kötü olaylar hayal etmekte ve kurgulamaktadır. Ebeveynleri ya da kardeşleri eve gelirken geciktiğinde zihninde mutlaka başına bir şey geldi düşünceleri oluşmaktadır. Bu durum panik derecesinde gerçekleşebilmektedir. Kaygı yani anksiyete bozukluğu kişinin sadece bir durum için değil hemen hemen karşılaştığı tüm olaylarda ve sokakta yürürken bile kaygı yaşaması gerçeğidir.

Günlük yaşantımızda hepimizin karşılaştığı ruh hali olmasına rağmen bazen gençlerimizde ve ergenlerimiz de aşırı şekilde olması, sosyal aktivitelerini azaltacak derece anksiyete yaşaması ve sürekli kendini tetikte hissederek bu kaygının fiziksel olarak sinirlilik, uyku bozukluğu ve odaklanma güçlüğü gibi hayatı olumsuz etkileyecek düzeyde olması tedavi gerektiren bir durumdur. 

Anksiyete kaygı bozukluğu tedavisi Konya
Kaygı anksiyete bozukluğu terapisi Konya

Genellikle ergenlik döneminde rastlanan bu durum gençte madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, depresyon ve diğer psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kaygı bozukluğu bulunan kişilerde huzursuzluk haricinde gerilimli baş ağrıları, vücut ağrıları, midede şişkinlik ve bulantı gibi durumlarda gözlemlenmektedir. Kaygı bozukluğu teşhisinin konulabilmesi için bir uzmanın kontrol etmesi gerekmektedir. Ayrıca uzmanın kişi hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Anksiyete bozukluğunda sadece psikolojik değil fiziksel etkenlerde bulunmaktadır. Anksiyete yani kaygı bozukluğu teşhisinin yapılabilmesi için ayrıntılı fiziki muayene, bazı kan testleri ve diğer branş doktorlardan konsültasyon istenebilmektedir. Eğer ortada fiziki bir neden yoksa ve baş ağrısı, kas ağrısı gibi durumlar sıklıkla gözleniyorsa hemen ergen danışmanlarımıza ve pedagoglarımıza başvurulması gerekmektedir.

Anksiyete bozukluğu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Tedavi edilmediğinde ileri ki yaşlarda problemlerine ek olarak depresyona girebilir. Alkol ve madde bağımlılığı başlayabilir ya da artabilir. Hipertansiyon ve dolaşım sistemi ile ilgili problemlere yol açabilmektedir. Bu nedenle ergenlerde, çocuklarda ya da gençlerimizde gözlemlenen bu tür problemlerde hemen pedagog ve psikologlarımıza başvurarak problemlerin çözümüne katkı sağlayabilirsiniz. Hemen bizi arayarak anksiyete için pedagog ve psikologlarımıza başvurabilirsiniz.