Depresyon Tedavisi

Depresyon Nedir? Nasıl Anlaşılır? Depresyon Terapisi ve Tedavisi

Son yıllarda giderek artmakta olan depresyon genel olarak karamsarlığın çoğalması, kendine güvenin azalması, umutsuzluk hissiyatının çoğalması ve kişinin girişimci gücünü kaybederek uyarımlara karşı duyarsız kalması olarak adlandırılmaktadır. Ergenlik döneminde daha sık rastlanabilen depresyon özellikle orta şiddette depresyon ve şiddetli depresyon olarak nitelendirilmekte ve psikoterapi seanslarımız ile tedavi edilmektedir. Çoğu genç kendini depresyonda hissetmekte ya da çoğu aile ergenlik yaşındaki çocuklarının depresyonda olduğunu düşünmektedir. Bu nedenle bu gibi düşünceler olduğunda mutlaka kliniğimize gelerek problemler gözlemlenmeli, uzman, sertifikalı pedagoglarımız ve psikologlarımız tarafından teşhis konulması gerekmektedir.

Depresyon tanısı konulabilmesi için özellikle sertifkalı, uzman ve alanında deneyimli bir pedagog ve psikoloğun incelemesi gerekmektedir.

Depresyonun başlıca nedenleri arasında; erken yaşta ebeveyn vefatı, madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, kaygı bozuklukları, maddi problemler ve düşük maddi gelir, aile bireylerinden ayrı yaşama, ergenlik döneminde evlilik, ergenlik döneminde boşanma, ileride işsiz kalma korkusu, çocukluk döneminde depresyon geçirmiş olma, ergenin başından geçen önemli olaylar, sürekli sinirlilik halinde olma, kişisel kimlik ve kişilik yapısı, çocukluk döneminde yaşanılan fiziksel müdahaleler (aile baskısı, dayak vb.), çocukluk döneminde cinsel olaylara maruz kalma, kullanılan bazı ilaçlar, tıbbi hastalıklar ve hormonsal değişiklikler depresyonun nedenleri arasında görülmektedir.

Dalgınlık, uyku bozuklukları, hayal gerçek karışıklığı, umutsuzluk, iştah kaybı, ani kilo kaybı, anksiyete, geçmiş olaylar gibi birçok durum bir nedene bağlanamıyorsa depresyona girmiş olma olasılığı yüksektir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Tedavi edilmediğinde sonu intihara kadar ulaşan sorunlar oluşmaktadır. Çocukluk döneminde de depresyon görülebileceği unutulmamalı eğer tedavi edilmez ise ileri ki dönem ve yaşlarda ciddi problemler oluşturmaktadır.

Depresyon tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Ergen ve çocuklarda depresyon psikoterapi seansları ile tedavi edilmekte gerek görüldüğünde ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Psikon Pedagog Konya Ergen Danışmanlığı olarak klinik depresyon, orta seviyeli depresyon, şiddetli depresyon, kalıtsal depresyon, genetik depresyon ve hafif depresyon gibi psikolojik problemlerin tedavi ve terapisini sağlamaktayız. Bizi hemen arayarak depresyon tedavisi ve terapisi için randevu alabilir ayrıca psikolog ve pedagoglarımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.