Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri, Kardeş Kıskançlığı Tedavisi

Bir çocuk için aileye yeni katılan bir üye yani yeni bir bebek, çocuk için kabullenmesi zor olan durumları başında gelmektedir. Bu durum sadece çocuklarda değil ergenlik dönemindeki bireylerde de görülmektedir. Bu nedenle bir çocuğun aileye yeni bir bebeği kabullenmesi zaman alabilmektedir. Durum çocuğun yaşı, ebeveynlerin bebeğe yaklaşımı ve çocuğa ait kişilik özellikleri gibi durumları kapsamaktadır. Normal ve sağlıklı olan kardeş kıskançlığı ileri derecelerde ise çeşitli problemleri beraberinde getirmekte ve bu problemin normale indirgenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ebeveynler bu konuda bilinçli davranarak çocuğu yeni gelecek olan bebeğin gelişine pedagoglarımız aracılığı ile hazırlamalıdırlar.

Ergenlerin ve çocukların bu dönemi kolaylıkla atlatması için pedagoglarımız dan yardım alınmalıdır. Bebeğin gelişine çocuk ve ergenlerimiz hazırlanmalı, böylece bu dönem en hafif şekilde atlatılmalıdır.

Kardeş kıskançlığı belirtileri ve tedavisi Konya
Kardeş kıskançlığı tedavisi Konya

Bebeğin doğumundan önce destek alınması adaptasyon sürecini kolaylaştırmakta ve oluşabilecek yeni problemlerin önüne geçmektedir. Bebeğin doğumundan sonra ise kardeş kıskançlığı terapisi ve tedavisi ile bu dönem en az problem ile atlatılmaktadır. Ergen yaştaki ve çocukluk dönemindeki çocuklarımızın psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu anlayabilmemiz için çeşitli gözlemlere ihtiyacımız vardır. Dile getirmeleri, bebeklik dönemi hareketleri, içine kapanıklık ve kardeşe fiziksel zarar vermek bunların başında gelmektedir.

Çocuklarda ve gençlerde görülen diğer belirtiler ise moral bozuklukları, yaşam enerjisinin azlığı, isteksiz oyun oynaması, alt ıslatmaları, tırnak yemeleri, uyku problemleri, yemek yeme problemleri, saygısızlık, kardeşe ve arkadaşlarına zarar verme gibi çeşitli şekillerde de görülebilmektedir. Bu durumlara ek olarak fobiler, korku ve takıntılarda oluşabilmektedir.

Özellikle çocuklarınızı bebeklerin doğduğu zamandan itibaren 6 aylık bir sürede ilgisiz bırakmamalısınız. Anneye yardım edebilmesi için fırsatlar verilmeli ve kıskançlığı ortaya çıkarabilecek şakalar yapılmaması gerekmektedir. Unutulmaması gereken bir olgu olarak kıskançlık normal bir durumdur. Ancak yukarıda belirtilen durumların oluşması halinde mutlaka pedagoglarımız dan yardım alınması gerekmektedir.

Çocuğa ve ergen bireylere ilgi göstereceğim diyerek onları şımartmamalı ve başka sorunların oluşmasına imkan tanımamalısınız. Genellikle doğum öncesinde doğum sonrasını düşünerek bebeğin gelişine hem kendinizi hemde çocuklarınızı alıştırmalı ve önceden bir program hazırlayarak olacaklara önceden müdahale etme imkanı bulabilirsiniz. Bunun içinse Psikon Pedagog Konya Çocuk ve Ergen Danışmanlığımızda görevli pedagog ve pedagoji alanında uzman ve sertifikalı psikologlarımızdan yardım almalı ve tüm problemleri daha oluşmadan çözebilirsiniz.