Özgüven Problemleri

Özgüven Eksikliği Belirtisi ve Tedavisi, Özgüven Fazlalığı Terapisi

Kişinin kendisi ile ilgili olumsuz düşünceler beslemesi, hayal kuramaması, ileriye dönük adımlar atamaması ve kendini sevmemesi olarak nitelendirilen psikolojik olguya özgüven eksikliği denilmektedir. Kişinin yeteneklerinin farkına varamaması ve diğer psikolojik rahatsızlıklarının bulunması da özgüven eksikliğine sebep olmaktadır. Özgüven eksikliği kadar özgüven fazlalığıda yani kişinin kendini aşırı beğenmesi ve kendine karşı aşırı olumlu düşünceler beslemesi de kişide problemlere neden olabilmektedir. Zaman zaman büyük sorunlar ile karşılaşmasına sebebiyet vermektedir.

Çocukluk döneminde görülen eleştiri ve baskılar sonucu diğer yıllarda özellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan özgüven problemleri kişinin okul, aile ve sosyal hayatını etkilemektedir. Ağır duygusal travmalar geçirmesine sebep olmaktadır. Tedavi edilmediğinde ömür boyu aile, iş ve sosyal hayatını etkilemektedir.

Özgüven eksikliği tedavisi terapisi Konya
Özgüven fazlalığı terapisi ve tedavisi

Eleştirilere karşı aşırı derecede alıngan olma, olumlu eleştirilere karşı alınganlık yapma, eleştirilere karşı verdiği büyük duygusal tepkiler, gereğinden fazla enerji harcama, insanların kendisini sevmesi için büyük çaba sarfetme, yapmak istemedikleri davranışları olumlu tepkiler almak adına yapma, çevresindekilere karşı aşırı olumsuz tutumda bulunma, karşılarındaki insanlara ağır ve kırıcı eleştirilerde bulunma, hiç kimseyi beğenmeme, çevrelerindeki insanları başarısız bulma, sorumluluklardan kaçma, rekabetten uzak kalma, sosyal çevreye adapte olamama ve buna bağlı olarak sosyal çevre etkileşimlerine girememe özgüven eksikliğinin başlıca belirtilerindendir.

Kendini ifade etmekte güçlük çeken ergen bireyler gülünç duruma düşmekten, eleştirilme korkusundan ve en iyi yapabildikleri konularda bile yapamayacaklarını düşünmekten dolayı ağır duygusal travmalar geçirmektedirler.

Psikolog ve pedagoglarımız yardımı ile özgüven eksikliğinin temeline ulaşılmaktadır. Kişi ile terapistimiz arasında sorunun kaynağı ve sorunun çözümüne ulaşılarak özgüven eksiliğinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca aşırı özgüvene sahip kişilerde de bu durumu düzelterek ilerideki problemlerin önüne geçmektedir. Kişinin ilerleyen dönemde pozitif ve mutlu bir hayat sürmesine yardımcı olmaktayız. Psikon Pedagog Konya Ergen Danışmanlığı olarak özgüven eksikliğinin iyileştirilmesinde ve özgüven fazlalığının çözülmesinde sizlere yardımcı olmaktayız. İlerideki yaşantılarında sorunsuz mutlu bir hayat geçirmelerine yardımcı olmaktayız.