Duygusal Gelişim Geriliği

Bilişsel, Davranışsal, Eğitsel ve Duygusal Gelişim Geriliği Tedavisi

Bebeklerde ve çocuklarda bir çok nedenden dolayı gelişim geriliği gözlemlenebilmektedir. Bu durum biyolojik sebeplerden olabileceği gibi çevresel durumlar ve duygusal durumlardan da kaynaklanabilmektedir. Biyolojik nedenlerden oluşan gelişim geriliğinin tedavisi çoğu zaman yoktur ancak çevresel durumlardan ve duygusal durumlardan kaynaklanan gelişim geriliğinin tedavisi mümkündür. Erken tanı çok önemlidir. Gelişim geriliğinde en büyük etken ebeveynlerdir. Ebeveynlerin çocuklarına yeterince uyarıcı yaklaşmamaları, sosyal çevre sunmamaları ve sağlıksız çevre sunmalarından olabileceği gibi bilinçsizce çocuklarını ihmal etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Çocuklarını sürekli ebeveynleri ile dışarı çıkmadan vakit geçirmesi, bakıcı ile sürekli evde vakit geçirilmesi ve hiç bir etkinlik yapmadan tek başına kalması gibi etkenler gelişim geriliğini büyük ölçüde tetiklemektedir. Çocuklar hayatı hem yaşıtlarıyla oyunlar oynayarak hemde yetişkinlerle beraber oyun vb aktiviteler yaparak öğrenmektedir.

Gelişim geriliği tedavisi Konya
Duygusal bilişsel ve eğitsel gelişim geriliği tedavisi Konya

Özellikle bebeklerin gelişim döneminde uyku, yeme, içme gibi ihtiyaçlarının dışında sevgi, davranış ve aile ile vakit geçirme gibi ihtiyaçları da vardır. Her çocuk birbirinden tamamen farklıdır ancak her çocuğun belli yaş dönem ve aylarda oluşması ve sahip olması gereken beceriler bulunmaktadır.

Çocuklarda en çok ihmal edilen gelişim sosyal ve duygusal alandaki gelişimleridir. Çocukların bu alanlarda gelişim sağlayabilmesi için arkadaşlarıyla oyunlar oynaması, ebeveynleri ile beraber ev dışında aktiviteler yapması gerekir. Çocuklardaki gelişim geriliği genellikle zamanında farkedilememektedir. Bunun en büyük nedeni ailenin farketmemesi ya da kabul edememesinden kaynaklanmaktadır. Ailelerde oluşan ileride tek başına kazanır duygusu ileride oluşabilecek ve daha ciddi boyutlara ulaşabilecek problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle aileler durumu fark ettikleri zaman hemen pedagoglarımızdan yardım almalı ve problemlerin önüne geçilmesini sağlamalıdırlar.

Psikon Pedagog Konya Çocuk ve Ergen Danışmanlığı olarak çocuklarda ortaya çıkan gelişim geriliği problemlerine çözüm sunmaktayız. Erken teşhisin çok önemli olduğunu unutmamanızı ve gözlemlediğiniz problemlerde vakit kaybetmeden pedagoglarımıza ulaşmanızı tavsiye ederiz. Çocuklarda oluşan tüm gelişim geriliği problemlerinin çözümü için iletişim numaralarımızdan randevu alabilir ve ileride oluşabilecek ciddi problemlerin önüne geçebilirsiniz.