Filial Terapi

Filial Terapi Nedir? Nasıl Yapılır? En İyi Filial Terapist Konya

Filial terapi genel olarak aile ve çocuk danışmanlığının oyun terapisi ile bütünleştirildiği ve aile içi sorunların çözümünü kolaylaştıran bir oyun terapisi türü olarak bilinmektedir. Böylelikle özellikle 3 – 12 aralığındaki çocukların aile ile sıcak bir iletişim kurmasını ve gelişimindeki problemlerin kolayca çözülmesini sağlayan terapi metodudur. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bu terapi yöntemi özellikle çocukların sorunlarını azaltmada ve aile bağlarını güçlendirmede aktif rol oynamaktadır. Her psikoloji veya pedagoji uzmanı filial terapi hizmeti sunamamaktadır. Bu nedenle deneyimli, sertifikalı ve alanında uzman filial terapistleri bünyemizde barındırmaktayız.

Filial terapi bir aile ve çocuk terapisidir. Böylelikle aile ve çocuk arasındaki problemler ve çocuğun problemlerinin kolayca giderilmesi, çözüme kavuşması sağlanır. Aile ve filial terapistlerimiz arasındaki samimi ilişki anne ve babanın öğrenmeye açık olmasını ve değişiklere kolay adapte olmasını sağlar.

Filial Terapi Konya
Konya Filial Terapi

Ayrıca terapistlerimiz tarafından uygulanan filial oyun terapileri ile oyunlar çocuğun kendi duygu ve ihtiyaçlarını keşfetmesinin yanı sıra çocuğun sorun çözme becerisini geliştirerek anne ve babasına duyduğu güveni büyük ölçüde arttırmaktadır.

Terapistlerimiz bu süreçte anne ve babaların kendilerini ve çocukların problemlerini daha kolay anlamalarını sağlamakta böylece ailede güven duygusunun beslenmesini sağlayarak problemlerin net bir şekilde görülerek kolayca çözüme ulaşmasına yardımcı olmaktadırlar. Anne ve babanın terapist ile iş birliği yapması çocuğun duygusal gelişiminde oldukça önemli bir etkendir. Terapi sırasında anne baba ve terapistin yanı sıra varsa çocuğun bakıcılarının da terapiye katılması oldukça etkilidir. Ayrıca filial terapiye ailenin diğer çocukları da katılmaktadır. Böylelikle aile üyelerinin hepsinin birbirleriyle sağlıklı ilişki kurması sağlanmaktadır.

Filial terapiye katılan aile üyelerinde büyük ölçüde duygusal değişimler sağlanmakta, becerilerin gelişimi ve hiyerarşi kurabilecekleri alanların geliştirilmesinde büyük katkı sağlanmaktadır. Böylelikle çocuklarının düşünce ve duygularının daha kolay anlaşılması sağlanmakta ve problem çözme becerileri yüksek ölçüde gelişmektedir. Tüm bunların yanı sıra çocuk ile aralarındaki etkileşime süreklilik katmakta böylece sınır koyma ve empati kurma olgularını kullanmakta dengeyi sağlayabilmektedirler. Psikon Pedagoji ve Ergen Danışmanlığı Merkezi’ mizde alanında uzman, tecrübeli ve gerekli tüm sertifikalara sahip filial terapistler bulunmaktadır. Sizde bizimle iletişime geçerek Konya’daki en iyi filial terapistlerimizden destek alabilirsiniz.