Disleksi Tedavisi

Disleksi Nedir? Özel Öğrenme Güçlüğü Tedavisi Nasıl Olur?

Özel öğrenme bozukluğu olarak bilinen disleksi üstün zekalı ve normal zekalı olmasına rağmen çocuğun okuma, yazma ve dil becerilerinde sorunlar yaşamasına sebep olan bir problem olarak görülmektedir. Dikkat bozukluğu ve unutkanlığı da etki etmekte ve genellikle okuma problemi olarak gözlemlenmektedir. Özel öğrenme bozukluğu bulunan çocukların yazma ve okumada güçlük çekmesi yaşıtlarına göre bir şeyleri öğrenmesinde geri kalmasına neden olabilmektedir. Anlama bozukluğu ve aşırı dikkatsizlikte disleksi belirtileri arasında gösterilmektedir. Görsel ve işitsel olarak iki gruba ayrılan disleksi tanısı genellikle okul öncesi yaşlarda ya da anadokulu döneminde konulmaktadır.

Disleksi bir hastalık değil zihinsel öğrenme farklılığıdır. Disleksi okul başarısındaki düşüklüklerden, buna bağlı olarak oluşan fırsat eksikliklerinden, yetersiz öğrenmesine ve kültürel etkenlere bağlı zorluklardan iyi ayırt edilmelidir.

Disleksi Tedavisi Konya
Konya disleksi tedavisi

Başarı testlerinde düşük notlar alması, performans düşüklüğü, özel öğrenme bozukluğuna bağlı olarak yetersiz eğitim ve öğrenim, devamsızlıklar ve ana dili zorlukla konuşabilmesi en önemli ayırt edici özelliklerdendir. Disleksi tanısı koyabilmek içinse mutlaka uzman pedagoglarımız ve disleksi uzmanlarımıza danışılmalı ve tanı böylelikle sağlanmalıdır.

Tüm problemlerde olduğu gibi erken tanı disleksi tedavisinde de çok önemlidir. Bu nedenle problem gözlenen çocukların dikkatle izlenmesi gerekmektedir. Normal sınıflardaki eğitim programlarıyla disleksi olan çocuklarda eğitim yapılamamakta özel desteğe gerek duyulmaktadır. Pedagoglarımız tarafından çocuğa uygun eğitim programları ve eğitici müdahaleler yapılmaktadır. Disleksinin belirli bir tedavi yöntemi ve tıbbi bir  müdahalesi bulunmadığından dolayı tedaviyi Özel Öğrenme Güçlüğü uzmanlarımız ve pedagoglarımız yapmaktadır.

Sizde Psikon Pedagoji ve Ergen Danışmanlığı Merkezimize gelerek disleksi problemi hakkında tedaylı bilgi alabilir, çocuğunuz için erken tanı imkanı sağlayabilir ve bu erken tedavi imkanı sayesinde ileride oluşabilecek tüm problemlerin önüne geçebilirsiniz. Hemen bizi arayarak çözüm yöntemlerimiz hakkında bilgi alabilir özel öğrenme güçlüğü uzmanlarımız ile detaylı görüşme yapabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu nesiller yetişmesi için biz her zaman bir telefon kadar uzağınızda, tüm çözümlerimiz ile her an yanınızdayız.