Oyun Terapisi

Oyun Terapisi Nedir? Nasıl Yapılır? En İyi Oyun Terapisti Konya

Çocukların kendilerini en rahat ifade edebildikleri ortam genellikle oyunlardır. Oyun terapisi olarak adlandırdığımız kavram ise çocukların kendilerini rahatça ifade edebildikleri bu ortamda oyunlar ve oyuncaklar kullanarak, ihtiyaçlarının ve duygusal gelişimlerinin görülmesini sağlayarak özel olarak kurulan bağ olarak nitelendirilmektedir.

Oyun terapistlerimiz çocuklar için güvenilir ve güvenli bir ortam oluşturmaktadır. Duygusal ifadelerini takip ederek çocuklarımız ile iletişim kurmaktadırlar. Çeşitli araçlar yardımıyla çocukların kendini ifade edebilmesini sağlayarak travmatik deneyimler yaşayan ya da problemleri olan çocukların duygularına ulaşarak problemleriyle nasıl mücadele edecekleri öğretilmektedir. Bu durum en çok uygulanan pedagojik tekniklerin başında gelmektedir. 0-6 yaş grubu çocuklarda oyun tekniği kullanılırken 6 yaş üzeri çocuklarda ise oyun terapisinin yanı sıra konuşmada yapılmaktadır. Problemlerinin çözümü sağlanmaktadır.

Konya Oyun Terapisi
Oyun terapisi Konya

Çocuklar büyükler gibi duyguları hakkında konuşamaz ve duygularını anlamlandıramazlar. Büyükler gibi tedavi yöntemleri çocuklar için uyumsuzdur. Bu nedenle oyun terapistlerimiz ile çocukların duygu ve düşüncelerini oyuncaklar ve çeşitli oyun araçları yardımı ile anlamaktadır. Uygun çözüm yollarını yine oyun ile göstermekte ve çocuklar ile oyun yardımı ile duygu konuşmaları yapmaktadırlar. Oyun terapisinin en büyük avantajı ise çocukların kendine en uygun terapisel oyunu oluşturabilmesidir.  Böylelikle oyun terapistlerimiz ile aralarında güven ilişkisi ve güven içinde oldukları hissiyatı oluşturulmakdır.

Çocuklarımız içsel dünyalarındaki duygu ve düşünceleri anlatamaz yada ifade edemezler. Ancak içsel dünyalarındaki tüm duygu ve düşünceleri bir arada bulunduran oyunlar oluşturabilmektedirler. Oyun terapistlerimiz ise bu duygu ve düşünceleri anlayarak çocuk ile birlikte oyun oynayabilir. Oyun sırasında yaşananları değiştirerek terapi sağlamakta böylelikle çocukların ileride daha büyük problemlere yol açabilecek sorunlarını çözüme kavuşturmaktadırlar.

Evde oynanan oyunlardan en büyük farkı ise uzman oyun terapistlerimizin duygusal yönden bağ kurarak çocuğun problemlerini görmesidir. Buna uygun olarak yine oyun yolu ile terapi ve tedavi edilmesidir. Terapistlerimiz aile ile sürekli görüşme halinde olmakla beraber bazen aileleri de oyuna davet edebilmektedir. Ayrıca aileye problemleri çözmeye yardımcı olabilecek ve evde uygulayabilecekler tavsiyelerde bulunmaktadırlar.

Psikon Çocuk Pedagogu Konya Ergen Psikoloğu ve Aile Danışmanlığı olarak bünyemizde alanında tecrübeli, uzman ve sertifikalı oyun terapistleri bulundurmakta ve çocuklarımızın sağlıklı büyümelerine ve ileride başarılı olmalarına yardımcı olmaktayız.