Okul Fobisi

Okul Fobisi, Okul Korkusu ve Okula Adaptasyon Problemi Çözümü

Çocukları olan ailelerin çocuklarının okul yaşına geldiğinde okula başlaması doğal bir durumdur. Çocuğun ilk defa okula başlayacak olması, aile ve evi dışına çıkarak farklı ve yeni bir ortama uyum sağlayacak olması çocuklarda korku ve endişeyi beraberinde getirmektedir. Bu durumun ilerlemesi de okul fobisini ve okul korkusunu ortaya çıkarmaktadır. Bu yeni duruma aile ve çocukların alışması bazen kolaylıkla olmamaktadır. Kaygılı anne babaların tedirginlik duymasına neden olmakta bu durum çocuğa daha fazla olumsuzluk olarak geri dönüş yapmaktadır.

Çocukların aileye aşırı bağımlı olması, daha önceki küçük ayrılmalarda aşırı reaksiyonların gösterilmiş olması, çocuğun bulunduğu yaşa göre belirli olgunluğa erişememiş olması ve ebeveynlerinin çocuk üzerindeki tutumları çocuklarda okul fobisini ortaya çıkarmaktadır. Çocuğun okula gitmek istememesi her zaman okul fobisi veya okul korkusu olduğu anlamına gelmemektedir. Bazende okuldaki olumsuz durumların olabileceği de akılda tutulmalıdır.

Konya Okul Korkusu ve Fobisi
Okula adaptasyon problemi tedavisi Konya

Okula yeni başlayan çocuklara uygulanan çocuğa haber vermeden okula bırakıp gitme, öğretmelerinin aceleci ve tahammülsüz olmaları ve okuldan çıkan çocuğa söz verilen zamanda okuldan almamaları da okul fobisini ve okula adapte olamama problemini oluşturmaktadır.

Çocuklar gittikleri her ortamda kendilerini mutlaka güvende hissetmelidirler. Tedavi ve terapi sürecinde genellikle anne ve çocuğun arasındaki etkileşime değinilmektedir. Anne ve çocuk arasında güven ortamı oluşturulmaktadır. Özellikle çocuklara seni çıkar çıkmaz okuldan alacağım, birazdan bende derse geleceğim gibi yalanlar ve yerine getirilemeyecek sözler verilmemelidir.
Terapi sırasında pedagoglarımız anne ve çocuk arasındaki bağı yeniden oluşturarak temel güveni oluşturmaktadır. Anne ve çocuğun kaygı ve korkularına ayrı ayrı seslenmektedir. Çocuğun okulla ilgili sosyal fobisi olup olmadığını da değerlendirmekte; aile, çocuk ve öğretmenlerin iş birliği ile problemin çözülmesine yardımcı olmaktadır.

Psikon Pedagoji ve Ergen Danışmanlığı olarak çocuklarda oluşan okul fobisi, okul korkusu ve okula adaptasyon problemlerinde kalıcı terapiler uygulamaktayız. Anne baba ve çocukların birbirlerine güvenlerini artırmakta, çocukların özgüven sahibi olmasını sağlamaktayız. Okul fobilerini, okul korkuları ve okula adaptasyon problemlerini çözmelerini sağlamaktayız. Sizde hemen bizi arayarak çocuklarınızın aile dışına, yani sosyal hayata adım attıkları ilk anda oluşan korku ve kaygılarının önüne geçmek için bizden pedagojik ve psikolojik destek alabilirsiniz.