Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi Konya, Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir Pedagog

Çocuklarımızın yani bebeklerimizin tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için öncelikle kas sistemi ve kaslarının yeteri kadar olgunlaşması gerekmektedir. Özellikle boşaltım sistemindeki kasların olgunlaşması gerekmektedir. Öncelikle bağırsak kasları denetimi yapılacak kadar gelişmeli daha sonrasında ise idrar kesesi kaslarının denetimi gerçekleşmelidir. İlk bağırsak denetimi geceleri gelişmeye başlamakta daha sonrasında ise gündüzleri denetleyebilme yeteneği kazanarak tuvalet eğitimi düzeyine geçmiş olması gerekmektedir. En geç gelişen beceri idrarı tutabilme becerisidir. Kısacası çocukların tuvalet eğitimine geçilebilmesi için belli bir olgunluk düzeyine erişmiş olmaları gerekmektedir.

Yaş faktörü ve olgunluk düzeyi önemli olmasına rağmen çocuklarda tuvalet eğitimine başlanması gereken zamanı tam anlayabilmek için; bezini kirlettiğinin belirtilerini vermesi, bezini kirlettiğinde rahatsızlık duyması, tuvaleti geldiğinde lavaboya doğru yürümeye çalışması, tuvalete götürüldüğünde sizi dinliyor, söylediklerinizi anlıyor ve uyguluyorsa, bezi 2 saatten daha uzun sürek kuru kalıyorsa, gündüz uykularından uyandığında altı kuru kalmaya başlamışsa ve kıyafetini indirip kaldırabiliyorsa
tuvalet eğitimine başlanması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi Konya
Tuvalet eğitimi Konya pedagog

Çocuklara tuvalet eğitimi verilmeye başlanacağı zaman çocuğun gündüzleri altını ıslattığını hissetmeli, altını ıslattığında bu rahatsızlığını dile getirene kadar altı temizlenmemeli, geceleri de aynı şekilde davranılmalı ve gecede tuvaletini söyleme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ayrıca gündüz büyük tuvalet alışkanlığı verilmeli ve lazımlık kullanılması ile öğrenim kolaylaştırılmalıdır. Özellikle çocuklar büyük tuvaletini lazımlığa yapmaya başladıklarında ve bunu dile getirdiklerinde geceleri de tuvaletlerini söylemeye başlayacaklardır.

Çocuklara tuvalet eğitimi sırasında güler yüzlü davranmalı ve kırıcı davranışlarda bulunmamalısınız. Sizde tuvalet eğitimi almayı reddeden çocuklarınız için ya da tuvalet eğitimi vermek istediğiniz çocuklarınız için bize başvurabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Çocuklarımızın geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlamak bizim ilk amacımızdır. Psikon Pedagog Konya Ergen, Bebek ve Çocuk Danışmanlığı olarak tuvalet eğitimi konusun da sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. İletişim numaralarımızdan bizi arayarak randevu alabilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.