Pozitif Ebeveynlik

Pozitif Ebeveynlik Nedir? Nasıl Pozitif Ebeveyn Olunur

Mutluluk verici, heyecan uyandıran ve keyif aldığınız kadar güzel bir olay olan çocuk yetiştirmek her ne kadar kolay gibi görülse de çok zorlu bir süreçtir. Bir ebeveyn olarak çocuklarını doğru yönlendirmek ve çocukların mutlu olacağı bir yaşam imkanı sağlamak zor bir durumdur. Pozitif ebeveynlik ise ebeveynlerin hayatına tam da bu dönemde giren bir davranış ve çocuk yetiştirme olgusudur. Ebeveynlerin eski davranış biçimlerinden ve eski davranış yöntemlerinden sıyrılarak çocuklarının yetişmesinde yeni yöntemler kullandığı ve dünya genelinde benimsenmiş hareketler bütünlüğü olarak da tanımlanmaktadır.

Çocuklar kimi zaman hoşlanmadığınız veya kızdığınız davranışlarda bulunabilirler. Bu durumlarda neden böyle davrandığını bulmaya çalışarak hem davranış nedenini hemde kendinizin çocuğunuza karşı gerçekleştirdiği ve çocuğunuzun bu durumdan hoşlanmadığı bazı davranışları görebilirsiniz.

Pozitif ebeveyn nasıl olunur
Pozitif ebeveynlik eğitimi

Kurallar koyduğunuzda bu kuralları neden koyduğunuzu ve neden yapmaması gerektiğini çocuğunuza anlatmalı ve çocuğunuza bağırmaktan kaçınmalısınız. Çocuğunuz eğer istemediğiniz davranışlarda bulunmaya sürekli devam ediyor ve bu durum sizi çok kızdırıyor katlanılamaz bir hale getiriyor olabilir. Bu durumlarda başka bir odaya geçerek olaya ara vermeniz kırıcı olmamanızı sağlayacak ve çocuğunuzun tutumunun değişmesinde etkili olacaktır.

Çocuklarımıza karşı kurallar ve sınırlamalar koyarken nedenleri ve sonuçlarını ciddi bir şekilde ifade etmeli, neden sınırladığınızı anladığından emin olmalısınız. Ebeveynler olarak bu konuda tutarlı olmalı ve tutarsızlıklardan kaçınmalısınız. Anne çocuğa izin vermediği zaman baba da vermemelidir. Ebeveynlerin birlikte hareket etmesi sınırlamalar ve kuralların gevşememesi, böylelikle kurallara pozitif şekilde uyulmasını sağlamaktadır. Bebeklik döneminde neden sonuç ilişkisi kurmakta zorlanıldığından olayları açıklamak yerine bebeği yönlendirmek daha olumlu sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Ebeveynler olarak çocukların bir anda değişemeyeceğini unutmamalı, davranışları ve olayları benimsemesi için onlara zaman tanımalısınız. Uzun vadede çok daha iyi sonuçlar alacağınızı unutmamalısınız. Pozitif ebeveynlik hakkında bilgi almak ve destek almak için Psikon Pedagog Konya Çocuk Psikoloğu Destek ve Danışmanlık Merkezi‘ mizi arayabilir, alanında uzman, alanında sertifikalı, tecrübeli pedagoglarımız ve psikologlarımızı tercih edebilirsiniz. Sağlıklı, başarılı ve mutlu nesiller yetişmesi için her zaman yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.