Boşanma Döneminde Çocuk

Boşanma Döneminde Çocuklarda Psikolojik Problemler

Boşanma dönemi bilindiği üzere çok yıpratıcı ve yorucu bir süreçtir. Boşanma kararı alan eşler arasındaki uyumsuzluk ve anlaşmazlık boşanma sürecinde de bir çok anlaşmazlığa ve inatlaşmalara neden olabilmektedir. Bu anlaşmazlık ve inatlaşmaların en büyüğü hiç şüphesiz çocuk konusunda yaşanmaktadır. Eşler çocuğun kimde kalacağının kararını mahkemenin vereceğini bildikleri halde içinde bulundukları psikolojik durumun etkisiyle bazen çocukların bile gözleri önünde kavga etmektedirler. Günümüzde aile hukukunun gerekli maddelerince çocuğun velayeti eğer herhangi bir aksi durum yoksa anneye verilmektedir. Ancak baba da haftanın belli günlerinde çocukları ile vakit geçirmesi de mahkemenin babaya verdiği haklardan birisidir.

Bu nedenle boşanma sürecinde olan çiftlerin tüm anlaşmazlıkları ve inatlaşmaları bir kenara koyup çocuklarının psikolojik sağlığı için sağduyulu olması gerekmektedir.

Boşanma döneminde çocuk psikolojik destek Konya
Boşanma döneminde çocuk tedavisi

Boşanma Çocuğun Davranışlarını Nasıl Etkiler?

Bir çocuk için belki de en büyük travmaların kaynağı boşanmış anne babalar ve onların sergiledikleri tutumlardır. Yapılan onca çalışma bu gerçeği gözler önüne sermektedir. Anne babaların çocuklarına karşı sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmekle birlikte onlar için gerektiğinde bir uzmandan yardım alınması da bir zorunluluktur. Bu hem anne babanın hem de çocukların ruhsal sağlıkları için çok önemli ve gereklidir. Aksi takdirde özellikle çocukların ileride çok büyük psikolojik travmalara sahip bireyler olarak sosyal problemler yaşayacakları unutulmamalıdır.

Boşanmış anne ve babaların çocuklarında ciddi güven problemleri, sosyal çevreye uyumsuzluk, öfke problemleri, okul reddi, kişilik bozuklukları ve daha bir çok problem ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu sürecin son derece dikkatli yürütülmesi ve sonuçlandırılması gerekmektedir.

Çocukların bu dönemden olumsuz etkilenmemesi için psikologlardan yardım alınması ve psikoloğun önerilerine son derece dikkat edilerek bağlı kalınması çocuğun ruhsal sağlığı açısından hayati öneme sahiptir. Boşanma sürecindeki anne babaların hayatlarındaki en önemli konu çocuklarının durumu olmalı ve her iki birey de bu doğrultuda sağduyulu hareket etmelidirler.

Psikon Çocuk ve Ergen Psikolojik Danışmanlık Merkezi olarak boşanma dönemindeki ailelerin çocuklarının bu süreçten en az zararla çıkmaları için çiftlere ve çocuklarına psikolojik danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Tüm bu hizmetlerimizin yanı sıra daha öncesinden boşanmış ailelerin çocuklarına da danışmanlık hizmetleri vermekteyiz. Boşanma döneminde ya da daha önce boşanmış ailelerin çocukları ile ilgili bilgi almak ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.