Çocuklarda Gece Terörü Nedir?

Çocuklarda görülen gece terörü, sıradan kabuslara göre büyük farklılık gösterir. Gece terörü nedir sorusunun cevabı kısaca çocuğun uykusu esnasında aşırı ve yoğun ağlaması, korkusu olarak verilebilir. Ayrıca gece terörü esnasında çocuk uyanmakta ve uyandırılmakta zorluk çeker. Gece terörü kaç yaşında görülür sorusunun cevabı oldukça uzun bir süreci kapsar. Çünkü çocuklarda gece terörü 3 ila 12 yaş aralığında yani 9 sene içerisinde görülebilir. Yapılan araştırmalara göre, çocukların %3 ila %6 oranlarında gece terörü yaşadığı tahmin edilmektedir. Erkek çocuklarda daha sık rastlandığı düşünülmektedir. Anne babalar için oldukça zorlayıcı bir çocuk uyku bozukluğu olan gece terörü genellikle çocuğun ergenliğe girmesi ile birlikte kendi kendine ortadan kalkar.

Gece Terörünün Belirtileri

Gece terörü esnasında çocukta aşağıdaki davranışlar ve fiziksel semptomlar görülebilir.

– Uyuyan çocuk aniden yatağından kalkıp oturabilir.

– Çocuk yaşadığı gerilim nedeniyle çığlık atabilir, bağırabilir.

– Çocuk daha hızlı nefes alıp vermeye başlar, kalp atışları hızlanır.

– Çocuk aşırı terleyebilir.

– Yatağında huzursuzca ve sürekli hareket edebilir.

– Aşırı üzgün ve korku dolu davranabilir.

Gece terörünün yukarıda sıraladığımız bu belirtileri kalıcı değildir. Genellikle birkaç dakika sonra çocuk rahatlar, sakinleşir ve uykuya döner. Kabusların aksine, gece terörü yaşayan çocuklar bu yaşadıklarını hatırlamaz. Çünkü bu durumu yaşarken aslında derin uyku halindedirler.

Gece Terörünün Nedenleri

Gece terörü, uyku esnasında merkezi sinir sisteminde yaşanan aşırı uyarılma sonucu ortaya çıkar. Uykumuz farklı evrelerde oluşur. REM adı verilen evrede rüyalar görürüz. Kabuslarımız da yine bu evrede ortaya çıkar. Ancak gece terörü nonREM adı verilen evrede yaşanır. Kişinin bir evreden diğerine geçişine karşı aşırı korku dolu bir reaksiyon vermesidir.

Gece terörüne yol açan bu durum çocukların içinde bulunduğu şartlara göre de ortaya çıkabilir. Örneğin;

– Aşırı yorulmuş çocuklar,

– Hasta çocuklar,

– Aşırı stresli çocuklar,

– Yeni bir ilaç kullanan çocuklar,

– Evinin ya da alıştığı yerin dışında uyuyan çocuklar,

– Yeterince uyuyamayan çocuklar,

– Kafein almış çocuklar gece terörünü daha sık deneyimleyebilirler.

Bazı çocuklarda gece terörüne genetik bir yatkınlık da olabilir. Örneğin aile bireylerinden birinde gece terörü ya da benzer bir uyku bozukluğu olan uyurgezerlik bulunması çocuğun da bu yönde bir eğilim göstermesine neden olabilir.

Gece Terörü Esnasında Neler Olur?

Tipik bir gece terörü epizodu genellikle çocuk uyuduktan 90 dakika sonra ortaya çıkar. Çocuk yatakta oturur ve bağırmaya, çığlık atmaya başlar. Çocuk dışarıdan bakıldığında uyanık görünür. Kafası karışmıştır, düşüncelerini toparlayamaz ve uyarıcılara cevap vermez. Ayrıca yanındaki anne babasının da farkında değildir. Yatakta kendini sağa sola atabilir, debelenebilir ve bu esnada kendisini rahatlatmaya çalışan anne babasına cevap vermeyebilir. Birçok gece terörü epizodu birkaç dakikada sona erse de 30 dakikaya dek süren epizotlar yaşanabilir. Çocuk yeniden uykuya döner. Ertesi gün çocukta yorgunluk ya da dikkat vermede sorunlar gözlenebilir.

Anne Babalara Öneriler

Çocuğunuz gece terörü yaşıyorsa çocuğunuzun uyku düzeninde yapacağınız değişiklikler ve iyileştirmelerle ona yardımcı olabilirsiniz. Gece terörü ile ilgili atabileceğiniz bazı adımlar için aşağıdaki önerilerden yardım alabilirsiniz.

– Çocuğunuzun yaşadığı stresi elinizden geldiğince düşürün.

– Çocuğunuzun bir uyku düzenine sahip olması için adım atın.

– Çocuğunuz uykuya dalmadan önce rahatlaması için yanında olun.

– Çocuğunuza bir uyku rutini hazırlayın.

– Çocuğunuzun aşırı yorulmadığından emin olun.

– Çocuğunuzun geç saatlere dek ayakta kalmasını engelleyin.

– Eğer her gece aynı saatte gece terörü yaşıyorsa, bu saatten 15 – 20 dakika önce onu uyandırarak bu tekniğin işe yarayıp yaramadığını test edin.

Konya gece terörü pedagog tavsiyesi arayışında iseniz bize ulaşın ve Psikon Terapi profesyonelleri ile görüşün.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı