Yağmurlu Havalar İçin Oyun Önerileri

Oyun oynamak her yaştan çocuğun gelişimi için önemlidir. Çünkü çocuklar oyun oynayarak sosyal, bilişsel ve motor becerilerini geliştirirler. İşbirliği yapmayı, ekibin işlevsel bir parçası olmayı, yaratıcı düşünmeyi, problem çözmeyi öğrenmek için çocukların etkin bir şekilde oyun oynaması gerekir. Elbette dış mekanda oynanan oyunlar da en az iç mekan oyunları kadar önemlidir. Fiziksel aktivite gerektiren dış mekan oyunları çocukların zihinsel ve duygusal gelişimi kadar, fiziksel sağlığı için de gereklidir. Yağmurlu havalar, çocukların dışarıda oyun oynamasını zorlaştırsa da bu hava durumunda da çocukları eğlendirecek aktiviteler bulmak mümkündür. Yağmurlu havalarda oynanabilecek eğlenceli oyun önerilerini sizler için bir araya getirdik.

Eğlenceli Oyun Önerileri

– Bırakın çocuklar, yağmur damlalarını, dilleri, elleri ya da ayaklarıyla yakalasın.

– Bir kaba bulaşık deterjanı ve birkaç damla gliserin ekleyin. Ardından bu kaba biraz su ekleyerek iyice köpürtün. Ardından içi boş bir tükenmez kalem, kalın bir pipeti suya batırarak balonlar yapın. En büyük balonu yapmak için çocuklarınızla yarışın.

– Bahçeye ya da parka gidin. Toprak üstüne çıkan solucanları bulmaya çalışın. Kim daha fazla solucan bulacak yarışması düzenleyin.

– Yağmur sularının nerelere gittiğini keşfedin. Sular bir araya gelip sokaktan aşağı mı akıyor? Yoksa kanalizasyon kanallarına mı dökülüyor? Yağmur damlaları yere değdiğinde toprak damlaları nasıl emiyor? Gözlemleyin ve gördüklerinizi birbirinizle paylaşın.

– Etrafınıza bakın. Toprak, çimenler ve kum, yağmur yağdıkça nasıl şekil değiştiriyor? Düşüncelerinizi birbirinize anlatın.

– Yağmur çizmelerinizi giyin ve yerde oluşan su birikintilerine zıplayın. Hatta sadece zıplamakla kalmayın, etrafını dolaşın, üstünden atlayın.

– Yağmurda kedilerin, köpeklerin ve kuşların nasıl tepkiler verdiğini izleyin. Onların yağmurda neler yaptığı, yağmurdan nasıl korunduklarını birbirinize anlatın. Bu konuda sorular sorup cevaplar bulun.

– Hepiniz elinize birer bardak alın ve yağmur suyu doldurmaya çalışın. Bakalım hanginiz en çok yağmur suyu toplayacak?

– Yağmur altında topla oynanmaz mı? Bir daha düşünün. Birbirinize top atıp tutmaca, yakar top, futbol ve voleybol gibi birçok oyunu yağmur altında oynayabilir, top daha zor hareket edeceği için topa hakim olma kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz.

– Mahallede yürüyüşe çıkın. Çocuğunuzla el ele tutuşup yağmurdan sonra nelerin farklı göründüğünü gözlemleyin, gözlemlerinizi ve yorumlarınızı paylaşın.

– Yağmur altında dans etmek mi? Özellikle küçük çocuklar için harika bir fiziksel aktivite olabilir. Birlikte yağmur hakkında şarkılar söyleyip, en güzel figürlerinizi sergileyin.

– Yağmurda oluşan büyük su birikintilerine ve gölcüklere taş fırlatın. Kimin daha çok su sıçratacağına dair bir yarışma yapın.

– Yağmurda oluşan çamurlar ile yaratıcılığınızı konuşturun. Çamurdan kekler, pastalar yapın, küçük taşlar ve çamur kullanarak evler, çiftlikler inşa edin. Sonra hepsini yıkıp yeniden inşa edin.

– Eğer bir tepenin yakınlarında yaşıyorsanız, tepeden aşağı akan sularda dal parçalarını ya da yaptığını kağıttan gemileri yarıştırın.

Yağmurda Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarınızın hasta olacağından endişelenebilirsiniz. Bu nedenle yağmurda oynarken dikkat etmeniz gereken şeyleri not alın. Çocuğunuzun kıyafetleri ıslandığında hava soğumaya başlarsa oyun oynamaya son verin. Özellikle rüzgarların hakim olduğu havalarda çocuklarınızı yağmurda oynatmayın. Yağmur altı oyunları için ılık günleri, bahar yağmurlarını tercih edin. Eğer hava soğuyarak sertleşiyorsa, eve girip kuru ve sıcak giysiler giymesini sağlayın.

Unutmayın çocuk gelişimi için oyun oynamak çok önemlidir.  Örneğin, oyun terapisi özellikle çocukların duygusal ve psikolojik sıkıntılarını çözmek için kullanılır. Oyun terapisinin faydaları gün geçtikçe daha çok anlaşılırken siz de Konya oyun terapisi tavsiyesi arayışında iseniz Psikon Terapi profesyonelleri ile görüşebilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı