Yağmurlu Havalar İçin Oyun Önerileri

Yağmurlu Havalar İçin Oyun Önerileri

Oyun oynamak her yaştan çocuğun gelişimi için önemlidir. Çünkü çocuklar oyun oynayarak sosyal, bilişsel ve motor becerilerini geliştirirler. İşbirliği yapmayı, ekibin işlevsel bir parçası olmayı, yaratıcı düşünmeyi, problem çözmeyi öğrenmek için çocukların etkin bir şekilde oyun oynaması gerekir. Elbette dış mekanda oynanan oyunlar da en az iç mekan oyunları kadar önemlidir. Fiziksel aktivite gerektiren dış mekan oyunları çocukların zihinsel ve duygusal gelişimi kadar, fiziksel sağlığı için de gereklidir. Yağmurlu havalar, çocukların dışarıda oyun oynamasını zorlaştırsa da bu hava durumunda da çocukları eğlendirecek aktiviteler bulmak mümkündür. Yağmurlu havalarda oynanabilecek eğlenceli oyun önerilerini sizler için bir araya getirdik.

Eğlenceli Oyun Önerileri

- Bırakın çocuklar, yağmur damlalarını, dilleri, elleri ya da ayaklarıyla yakalasın.

- Bir kaba bulaşık deterjanı ve birkaç damla gliserin ekleyin. Ardından bu kaba biraz su ekleyerek iyice köpürtün. Ardından içi boş bir tükenmez kalem, kalın bir pipeti suya batırarak balonlar yapın. En büyük balonu yapmak için çocuklarınızla yarışın.

- Bahçeye ya da parka gidin. Toprak üstüne çıkan solucanları bulmaya çalışın. Kim daha fazla solucan bulacak yarışması düzenleyin.

- Yağmur sularının nerelere gittiğini keşfedin. Sular bir araya gelip sokaktan aşağı mı akıyor? Yoksa kanalizasyon kanallarına mı dökülüyor? Yağmur damlaları yere değdiğinde toprak damlaları nasıl emiyor? Gözlemleyin ve gördüklerinizi birbirinizle paylaşın.

- Etrafınıza bakın. Toprak, çimenler ve kum, yağmur yağdıkça nasıl şekil değiştiriyor? Düşüncelerinizi birbirinize anlatın.

- Yağmur çizmelerinizi giyin ve yerde oluşan su birikintilerine zıplayın. Hatta sadece zıplamakla kalmayın, etrafını dolaşın, üstünden atlayın.

- Yağmurda kedilerin, köpeklerin ve kuşların nasıl tepkiler verdiğini izleyin. Onların yağmurda neler yaptığı, yağmurdan nasıl korunduklarını birbirinize anlatın. Bu konuda sorular sorup cevaplar bulun.

- Hepiniz elinize birer bardak alın ve yağmur suyu doldurmaya çalışın. Bakalım hanginiz en çok yağmur suyu toplayacak?

- Yağmur altında topla oynanmaz mı? Bir daha düşünün. Birbirinize top atıp tutmaca, yakar top, futbol ve voleybol gibi birçok oyunu yağmur altında oynayabilir, top daha zor hareket edeceği için topa hakim olma kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz.

- Mahallede yürüyüşe çıkın. Çocuğunuzla el ele tutuşup yağmurdan sonra nelerin farklı göründüğünü gözlemleyin, gözlemlerinizi ve yorumlarınızı paylaşın.

- Yağmur altında dans etmek mi? Özellikle küçük çocuklar için harika bir fiziksel aktivite olabilir. Birlikte yağmur hakkında şarkılar söyleyip, en güzel figürlerinizi sergileyin.

- Yağmurda oluşan büyük su birikintilerine ve gölcüklere taş fırlatın. Kimin daha çok su sıçratacağına dair bir yarışma yapın.

- Yağmurda oluşan çamurlar ile yaratıcılığınızı konuşturun. Çamurdan kekler, pastalar yapın, küçük taşlar ve çamur kullanarak evler, çiftlikler inşa edin. Sonra hepsini yıkıp yeniden inşa edin.

- Eğer bir tepenin yakınlarında yaşıyorsanız, tepeden aşağı akan sularda dal parçalarını ya da yaptığını kağıttan gemileri yarıştırın.

Yağmurda Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarınızın hasta olacağından endişelenebilirsiniz. Bu nedenle yağmurda oynarken dikkat etmeniz gereken şeyleri not alın. Çocuğunuzun kıyafetleri ıslandığında hava soğumaya başlarsa oyun oynamaya son verin. Özellikle rüzgarların hakim olduğu havalarda çocuklarınızı yağmurda oynatmayın. Yağmur altı oyunları için ılık günleri, bahar yağmurlarını tercih edin. Eğer hava soğuyarak sertleşiyorsa, eve girip kuru ve sıcak giysiler giymesini sağlayın.

Unutmayın çocuk gelişimi için oyun oynamak çok önemlidir.  Örneğin, oyun terapisi özellikle çocukların duygusal ve psikolojik sıkıntılarını çözmek için kullanılır. Oyun terapisinin faydaları gün geçtikçe daha çok anlaşılırken siz de Konya oyun terapisi tavsiyesi arayışında iseniz Psikon Terapi profesyonelleri ile görüşebilirsiniz.