Anne Babaların Terapi İle İlgili Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Şey!

Çocuklarımızı yetiştirirken, sürekli hata yapıp yapmadığımızı sorgular, çoğu zaman kendimizi vicdan azabı ile kıvranırken buluruz. Çocuk yetiştirme ipuçları ile ilgili araştırmalar yapar, çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenmeye anlamaya çalışırız. Çocuk psikolojisi hakkında doğruları öğrenmek ve evladımız iyi bir yetişkin olsun diye bu doğruları, hayata geçirmeyi isteriz. Bu noktada kendimize yetemediğimizi hissedersek, çocuk psikoloğu tavsiye ve yorumları arasında saatler geçirir ve başarılı çocuk psikoloğu tavsiye ve önerilerini değerlendirerek bu kişilerin kapısını çalarız. Elbette bu konuda tecrübeli çocuk psikoloğu ve terapistlerin de bize önerileri olur. İşte çocuk terapisti ve psikologlarının, her anne babanın bilmesi gerektiğini düşündüğü 7 önemli noktayı sizler için derledik.

  1. Küçük Ebeveyn Hataları Çocuğunuzun Hayatını Mahvetmez

Anne babalar da insandır, çocuklarını yetiştirirken hatalar yapabilirler. Bu durumlarda çocuklarının hayatına kalıcı izler bıraktıklarını düşünerek endişelenebilirler. Bazı ebeveyn hataları çocukların hayatını derinden etkilese de küçük hataların neredeyse hiçbir izi kalmaz. Aksine küçük hatalar yapmanız onun esnek ve dayanıklı olmasını sağlar. Çocuğunuz başkalarının hataları ile nasıl başa çıkacağını öğrenir.

  1. Hekimlere Güvenin

Anne babalar çocuklarında davranış problemleri ya da duygusal problemler gözlediklerinde ilk önce bir psikolog arayışına girseler de öncelikle bir çocuk hekimine görünmek daha akıllıca olabilir. Psikolojik ve davranışsal problemlerin, fiziksel bir sıkıntıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak ilk adım için oldukça önemlidir.

  1. Profesyonel Destek Her Zaman İlaçla Tedavi Anlamına Gelmez

Anne babalar, çocuklarının ilaç almasından çekindikleri için, psikolojik ve davranış problemleri söz konusu olduğunda, uzmana gitmek istemeyebilirler. Profesyonel destek denilince akla ilaçlı tedavi gelse de aslında her problem için ilaca gerek yoktur. Birçok problem sadece terapi ile ortadan kaldırılabilmektedir.

  1. Yardım İstemek Sizi Kötü Anne Baba Yapmaz

Her anne baba çocuğuna yetmek ister. Bu nedenle yardım isterken yargılanmaktan korkabilir. Ancak her problem, anne babanın çabası ve sevgisiyle çözülemeyebilir. Bu noktada profesyonel yardım istemek anne babaları zayıf ya da kötü yapmaz. Asıl ihtiyaç varken bunu görmezden gelmenin çocuğa kötülüğü dokunabilir.

  1. Çocuğunuzun Okulunu Terapi Konusunda Bilgilendirmek Zorunda Değilsiniz

Çocuğunuzun okulunda terapiye gittiğinin bilinmesini istemeyebilirsiniz. Bunun önyargı, negatif bakış açısı gibi doğal olmayan nedenleri olabilir. Eğer isterseniz bu durumu okula yansıtmak zorunda değilsiniz.

  1. Anne Babanın Tedavi Sürecine Katılımı Çok Önemlidir

Anne babalar çocukların gelişiminde ana aktörlerdir. Çocuğunuzun davranış problemleri ya da psikolojik sıkıntılarının giderilmesi için haftalık seanslar kadar sizin evdeki yönlendirmeniz ve rehberliğiniz de büyük önem taşır. Bu nedenle terapist ve çocuğunuz ile bir takım gibi çalışmanız gerektiğini, tedavi sürecinin evdeki devamlılığını sağlamanın sizin göreviniz olduğunu unutmamanız önemlidir.

  1. Çocukların Problemlerinin Nedeni Siz Olmayabilirsiniz

Çocukların yaşadığı psikolojik rahatsızlıklar ya da davranış problemleri, anne babaların ebeveynlik görevini yerine getiremediğini göstermez. Diğer bir deyişle çocuğunuzun problemlerinin olması sizi kötü anne baba yapmaz. Bir problemin birden çok nedeni olabilir. Altta yatan nedenler, sizinle doğrudan ilişkili olmayabilir. Önemli olan yapılan hatalar varsa bunları belirlemek ve çocuğunuzun iyiliği için doğru adımları atmayı öğrenmektir.

Eğer siz de Konya çocuk psikoloğu tavsiyesi arayışında iseniz, çocuklarda psikolojik sorunlardan travmalara, gelişim sorunlarından davranış problemlerine dek birçok konuda yanınızda olacak Psikon Terapi’yi arayabilir, hem psikologlarımızla görüşüp hem de Konya çocuk psikoloğu seans ücretleri konusunda bilgi alabilirsiniz. Bizi arayarak, çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu bir yetişkin olması için adım atabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı