Çocuğunuza Bağırmadan Disiplin Kurma İpuçları

Çocuğuma bağırdığımda vicdan azabı çekiyorum.

Çocuğuma bağırmadan iş yaptıramıyorum.

Hiç Çocuğuma bağırmak istemiyorum.

Bu cümleler tanıdık mı? Günümüzde ebeveynlik stilleri değişiyor, bir önceki nesilde kabul gören disiplin teknikleri, hatalı bulunuyor ve yerini pozitif disiplin tekniklerine bırakıyor. Bu nedenle anne babalar, çocuklarına bağırmaktan kaçınıyor. Peki pozitif disiplin nedir? Pozitif disiplin kısaca, anne babaların çocuklara yol göstermesi, doğru ve yanlışı öğretmesi, problem çözme ve doğru karar verme becerilerini yerleştirmesi olarak açıklanabilir. Pozitif disiplin teknikleri ve ipuçlarını, ebeveynlerin sık yaşadığı problemleri başlıklar halinde sıralayarak bir araya getirdik.

Güç Savaşı:

Güç savaşı, genellikle çocuğun istediklerini yaptırma konusundaki ısrarı ile anne babanın doğruyu gösterme çabasının çatışmasından doğar. Örneğin, çocuğunuz kahvaltı etmek yerine, bisküvi ya da cips istiyor. Sizin hayır cevabınızı asla kabul etmiyor. İsteğini yerine getirmeniz için ağlamaya ve bağırmaya başlıyor. Bu da anne baba olarak sizi bağırmaya itiyor.

Anne babalar nerede hata yapar?

Anne babalar, çocuklarının otoritelerini sarsmasından hoşlanmaz. Bu nedenle çocuklarına bağırmalarının nedeni ısrarla istedikleri bisküvi değildir. Asıl amaçları kontrolü geri kazanmaktır. Bu anne babayı güç savaşına iter ve aslında çocuğu doğru davranışa nasıl yönlendirebileceklerini değil, kendi güçlerini ispata gayret ederek hata yaparlar.

Bağırmadan Nasıl Çözülür?

Öncelikle aranızdaki çatışmanın büyümesini engellemek için, savaşı kazanma ya da kaybetme düşüncesinden uzaklaşın. Çatışmayı çözmek için çaba gösterin. İlk olarak kahvaltıda bisküvi yemediğinizi açık ve sade bir dille ifade edin. Ardından ona seçenekler sunun, ancak bu seçeneklerin sağlıklı kahvaltı ürünleri olmasına dikkat edin. Seçenek sunulması, çocuğunuza kontrolü sağladığını hissettirecektir. Eğer seçenek sunmak çocuğunuzu ikna etmiyorsa, mizahı kullanın. Her zaman güldüğü bir taklidi yapmak, sevdiği şarkıyı komik bir tonda okumak ya da hem dans edip hem de neden kurabiye yenmeyeceğini anlatmak, çocuğunuzun pozitif bir bakış kazanmasına destek olacaktır.

Bir Yere Yetişme Çabası:

Anne babaların sorumlulukları işte, evde ve çocuklarının okulunda devam eder. Bu nedenle çocuklu evlerde sık sık koşturmalar ve bir yere yetişme çabası yaşanır. Bu noktada çocuğunuz montunu ve ayakkabılarını giymekte zorluk çıkarabilir, hatta sizi duymazlıktan gelebilir. Defalarca uyarmanın ardından kendinizi çocuğunuza bağırırken bulabilirsiniz.

Anne babalar nerede hata yapar?

Anne babalar olarak, okula, işe, kurslara ve ziyaretlere yetişme çabamızın altında çocuğumuzun iyiliği yatar. Bunca koşturmanın içinde çocuğumuzun bu çabayı baltaladığını, bizi umursamadığını ve hatta yarı yolda bıraktığını hissedip, duygusal davranarak sorunu çözmek için sesimizi yükseltebiliriz. Elbette duygularınızı yoğun bir şekilde yaşamak normaldir ancak bu duygulara kapılıp, çözümden uzaklaşmak hatadır.

Bağırmadan Nasıl Çözülür?

Öncelikle bağırma ve kendini kaybetme noktasına gelene dek, çocuğunuza aynı şeyleri söyleyip durmaktan vazgeçin. Kıyafetini giymesini, 10 dakika içinde çıkacağınızı sadece bir kere söyleyin. Eğer hazır olmazsa onu olduğu gibi evden dışarı çıkarın. Bu bir gün için ciddi problem yaratsa da çocuğunuz, zamanında giyinip hazırlanmanın önemini anlayacaktır.

Kardeş Kavgaları:

Çocukların birbirini sinirlendirmekte özel bir yetenekleri vardır. Bu durumlar özellikle direksiyon başındaki anne babaların sinirlerini de bozmakta oldukça etkilidir. Çocuğunuz defalarca uyarmanıza rağmen, kardeşi ile kavga etmek için yeni yollar icat ettiğinde, kendinizi bir yandan yola bakıp bir yandan ona bağırırken bulabilirsiniz.

Anne babalar nerede hata yapar?

Araba kullanırken çocuklarınızın kavgasına dahil olmak hiçbir zaman etkin bir çözüm yolu bulmanızı sağlamaz. Sadece çocuklarınız ve sizin aranızdaki tansiyonu yükseltmeye neden olur.

Bağırmadan Nasıl Çözülür?

Öncelikle arabada iseniz arabayı bir kenara çekin. Çocuklarınıza kavgaları bitene dek hareket etmeyeceğinizi söyleyin. Onlar mızmızlanırken, kitap okuyabilir, maillerinizi kontrol edebilirsiniz. Aralarındaki problemi çözmeleri için efektif bir yol olduğunu bir süre sonra fark edeceksiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı