Çocuğunuza Bağırmadan Disiplin Kurma İpuçları

Çocuğunuza Bağırmadan Disiplin Kurma İpuçları

Çocuğuma bağırdığımda vicdan azabı çekiyorum.

Çocuğuma bağırmadan iş yaptıramıyorum.

Hiç Çocuğuma bağırmak istemiyorum.

Bu cümleler tanıdık mı? Günümüzde ebeveynlik stilleri değişiyor, bir önceki nesilde kabul gören disiplin teknikleri, hatalı bulunuyor ve yerini pozitif disiplin tekniklerine bırakıyor. Bu nedenle anne babalar, çocuklarına bağırmaktan kaçınıyor. Peki pozitif disiplin nedir? Pozitif disiplin kısaca, anne babaların çocuklara yol göstermesi, doğru ve yanlışı öğretmesi, problem çözme ve doğru karar verme becerilerini yerleştirmesi olarak açıklanabilir. Pozitif disiplin teknikleri ve ipuçlarını, ebeveynlerin sık yaşadığı problemleri başlıklar halinde sıralayarak bir araya getirdik.

Güç Savaşı:

Güç savaşı, genellikle çocuğun istediklerini yaptırma konusundaki ısrarı ile anne babanın doğruyu gösterme çabasının çatışmasından doğar. Örneğin, çocuğunuz kahvaltı etmek yerine, bisküvi ya da cips istiyor. Sizin hayır cevabınızı asla kabul etmiyor. İsteğini yerine getirmeniz için ağlamaya ve bağırmaya başlıyor. Bu da anne baba olarak sizi bağırmaya itiyor.

Anne babalar nerede hata yapar?

Anne babalar, çocuklarının otoritelerini sarsmasından hoşlanmaz. Bu nedenle çocuklarına bağırmalarının nedeni ısrarla istedikleri bisküvi değildir. Asıl amaçları kontrolü geri kazanmaktır. Bu anne babayı güç savaşına iter ve aslında çocuğu doğru davranışa nasıl yönlendirebileceklerini değil, kendi güçlerini ispata gayret ederek hata yaparlar.

Bağırmadan Nasıl Çözülür?

Öncelikle aranızdaki çatışmanın büyümesini engellemek için, savaşı kazanma ya da kaybetme düşüncesinden uzaklaşın. Çatışmayı çözmek için çaba gösterin. İlk olarak kahvaltıda bisküvi yemediğinizi açık ve sade bir dille ifade edin. Ardından ona seçenekler sunun, ancak bu seçeneklerin sağlıklı kahvaltı ürünleri olmasına dikkat edin. Seçenek sunulması, çocuğunuza kontrolü sağladığını hissettirecektir. Eğer seçenek sunmak çocuğunuzu ikna etmiyorsa, mizahı kullanın. Her zaman güldüğü bir taklidi yapmak, sevdiği şarkıyı komik bir tonda okumak ya da hem dans edip hem de neden kurabiye yenmeyeceğini anlatmak, çocuğunuzun pozitif bir bakış kazanmasına destek olacaktır.

Bir Yere Yetişme Çabası:

Anne babaların sorumlulukları işte, evde ve çocuklarının okulunda devam eder. Bu nedenle çocuklu evlerde sık sık koşturmalar ve bir yere yetişme çabası yaşanır. Bu noktada çocuğunuz montunu ve ayakkabılarını giymekte zorluk çıkarabilir, hatta sizi duymazlıktan gelebilir. Defalarca uyarmanın ardından kendinizi çocuğunuza bağırırken bulabilirsiniz.

Anne babalar nerede hata yapar?

Anne babalar olarak, okula, işe, kurslara ve ziyaretlere yetişme çabamızın altında çocuğumuzun iyiliği yatar. Bunca koşturmanın içinde çocuğumuzun bu çabayı baltaladığını, bizi umursamadığını ve hatta yarı yolda bıraktığını hissedip, duygusal davranarak sorunu çözmek için sesimizi yükseltebiliriz. Elbette duygularınızı yoğun bir şekilde yaşamak normaldir ancak bu duygulara kapılıp, çözümden uzaklaşmak hatadır.

Bağırmadan Nasıl Çözülür?

Öncelikle bağırma ve kendini kaybetme noktasına gelene dek, çocuğunuza aynı şeyleri söyleyip durmaktan vazgeçin. Kıyafetini giymesini, 10 dakika içinde çıkacağınızı sadece bir kere söyleyin. Eğer hazır olmazsa onu olduğu gibi evden dışarı çıkarın. Bu bir gün için ciddi problem yaratsa da çocuğunuz, zamanında giyinip hazırlanmanın önemini anlayacaktır.

Kardeş Kavgaları:

Çocukların birbirini sinirlendirmekte özel bir yetenekleri vardır. Bu durumlar özellikle direksiyon başındaki anne babaların sinirlerini de bozmakta oldukça etkilidir. Çocuğunuz defalarca uyarmanıza rağmen, kardeşi ile kavga etmek için yeni yollar icat ettiğinde, kendinizi bir yandan yola bakıp bir yandan ona bağırırken bulabilirsiniz.

Anne babalar nerede hata yapar?

Araba kullanırken çocuklarınızın kavgasına dahil olmak hiçbir zaman etkin bir çözüm yolu bulmanızı sağlamaz. Sadece çocuklarınız ve sizin aranızdaki tansiyonu yükseltmeye neden olur.

Bağırmadan Nasıl Çözülür?

Öncelikle arabada iseniz arabayı bir kenara çekin. Çocuklarınıza kavgaları bitene dek hareket etmeyeceğinizi söyleyin. Onlar mızmızlanırken, kitap okuyabilir, maillerinizi kontrol edebilirsiniz. Aralarındaki problemi çözmeleri için efektif bir yol olduğunu bir süre sonra fark edeceksiniz.