Çocuklarda Şizofreni Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda şizofreni nedenleri ve tedavisi konusuna göz atmadan önce şizofreni nedir? sorusuna cevap vermek gerekir. Şizofreni, uzun süreli, kronik bir beyin bozukluğudur. Şizofreni kişide, delüzyonlara, halüsinasyonlara, düşünme ve odaklanmada zorluk yaşamaya, motivasyon düşüklüğüne neden olur. Şizofreni, genellikle kişi yirmili yaşlarının ortasından sonuna dek uzanan süreçte ortaya çıkar. 18 yaş altında görülmesi nadir bir durumdur, 5 yaşın altındaki çocuklarda görülmesi ise çok daha nadir bir durumdur. Şizofreni belirtileri; kişinin gerçek dışı inançlara ve düşüncelere sahip olduğu delüzyonlar, var olmayan sesleri duyduğu ve görüntüleri gördüğü halüsinasyonlar olarak öne çıkar. Kişi ayrıca, herhangi bir amaç gütmeyen, anormal, tekrarlayan hareketler yapabilir. Anlamsız cümleler, sözcükler kullanabilir.

Peki çocuklarda nadir görülen şizofreninin nedenleri nelerdir?

Çocuklarda şizofreninin sebepleri konusunda net bir tanı ortaya konmamıştır. Ancak yetişkinlerde şizofreninin ortaya çıkması ile aynı yollardan ortaya çıktığı düşünülmektedir. Uzmanlara göre şizofrenin nedenleri komplekstir. Kişinin sahip olduğu genetik miras, beyin kimyası çevresel şartlar, rahatsızlığın gelişiminde rol oynar. Bazı kişilerde şizofreninin neden daha erken ya da daha geç ortaya çıktığı bilinmemektedir. Özellikle dopamin ve glutamat gibi beyin kimyasallarının şizofrenide etkili olduğu düşünülmektedir.

Şizofreninin nedenleri tam olarak açıklanamasa da elde edilen veriler bazı risk faktörlerini işaret eder. Şizofreni risk faktörleri:

– Ailede şizofreni öyküsünün olması,

– Otoimmun hastalıklara ya da enflamasyona sahip olmak,

– Babanın yaşının çok ileri olması,

– Beyin gelişimini etkileyecek toksin ya da virüslerin ortaya çıktığı, doğum ve hamilelik komplikasyonları,

– Gençlik yıllarında psikoaktif ilaç ya da madde kullanımı olarak sıralanmaktadır.

Şizofreninin Neden Olduğu Sorunlar

Çocukluk çağında çözülmeyen ve tedavi edilmeyen şizofreni, beraberinde çok şiddetli duygusal, davranışsal ve sağlık problemi de getirir. Bunlar;

– Kendine zarar verme,

– Depresyon,

– Toplumdan uzaklaşma, izolasyon,

– İntihar, intihara teşebbüs,

– Kaygı bozuklukları,

– Panik bozukluklar,

– Alkol, tütün ve madde kullanımı,

– Aile içi çatışmalar,

– Okula ya da işe gidememe,

– Ciddi maddi problemler, evsiz kalma,

– Sağlık sorunları,

– Agresif ve anormal davranışlar olarak sıralanabilir.

Çocuklarda Şizofreni Tanısı

Her rahatsızlıkta olduğu gibi şizofrenide de erken teşhis büyük önem taşır. Ciddi komplikasyonlar yaşanmadan, tedavi olmak, çocuğun sağlıklı bir gelecek kurması için önemlidir. Şizofreni teşhisi nasıl konur sorusu, uzmanların yapacağı geniş kapsamlı ve detaylı bir değerlendirme ile cevaplanabilir. Şizofreni teşhisini psikiyatristler koyar. Ancak öncesinde çocukta gözlenen belirtilerin farklı bir tıbbi nedenden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılır. Öncelikle çocuğa kapsamlı bir fiziksel muayene yapılır. Doktor, birden çok test ister, gerekirse MRI ya da CT scan istenebilir. Fiziksel değerlendirmede herhangi bir soruna rastlanmazsa, bu kez psikolojik değerlendirmeye sıra gelir. Bu noktada, uzman kişi çocuğun aile ve kişisel öyküsünü, davranış, düşünce ve duygularını değerlendirir. Tüm bu kapsamlı değerlendirmelerin sonucunda uzman doktor şizofreni tanısı koyabilir.

Çocuklarda Şizofreni Tedavisi

Böylesi ciddi ve şiddetli bir rahatsızlıkta, Şizofreni tedavi edilir mi sorusu sıkça sorulur. Şizofreni geçer mi diye düşünülse de bu hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır. Ancak doğru tedavi yöntemleri ile ağır ve şiddetli semptomlar kontrol altında tutularak, kişinin yaşam kalitesi yükseltilebilmektedir. Çocuklarda şizofreni tedavisi, çocuk psikiyatristleri tarafından yürütülür. Şizofreni konusunda klinik tecrübesi olan çocuk psikiyatristleri gerek gördüklerinde psikolog ve terapistlerle birlikte çalışabilir. Şizofreni ilaç tedavisi yanı sıra, psikoterapi de kullanılabilir. Çok şiddetli vakalarda hastaneye yatmak gerekebilir. Şizofreni ilaçları kişinin gösterdiği belirtiler ve bu belirtilerin şiddetine göre, hastanın yaşına göre düzenlenir. Tüm bunların yanı sıra, çocukların okul ve sosyal hayatta yaşadığı problemleri iyileştirmeye yönelik terapilerde kullanılabilir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı