Çocuklarda Şizofreni Belirtileri

Çocuklarda Şizofreni Belirtileri

Çocukluk çağlarında görülen şizofreni, fazlasıyla nadir ve ciddi bir zihinsel rahatsızlıktır. Çocuklarda genellikle 7 ila 13 yaş aralığında görülür. Çocukluk çağında ortaya çıkan şizofreni, yetişkinlik döneminde yaşanan şizofreni vakalarıyla benzerlik gösterir. 1980 yılına dek, otizm spektrum bozukluğu, çocukluk çağındaki erken şizofreni vakaları başlığı altında incelenmiştir. Çünkü otizm ile şizofreni belirtileri birbirine benzer noktalara sahiptir. Günümüzde bu iki rahatsızlığın birbiriyle ilişkili olmadığı ortaya konmuştur.

Çocuklarda Şizofreni Belirtileri

Şizofreni belirtileri denilince akla ilk gelen delüzyonlar, halüsinasyonlar, düzgün bir şekilde konuşamama olacaktır. Şizofreni vakaları genellikle 20li yaşların ortasından, 20li yaşların sonuna dek görülür. Çocuklarda şizofreni görülmesi nadir bir durumdur. Çocuklar 5 yaşına dek, kimsenin duymadığı sesler duymanın, kimsenin görmediği şeyler görmenin normal olmadığını bilmediklerinden ciddi sıkıntılar yaşayabilirler. İlk aşamalarda şizofreni tanısı koymak fazlasıyla zorlayıcı olabilir. Çocuklarda görülen erken belirtiler arasında konuşmada gecikme, geç ya da normal dışı emekleme, geç yürüme, kendi kendine sallanma, kollarını sallama gibi anormal motor davranışlar sıralanabilir.

Gençlerde görülen semptomlar ise; aile ve arkadaşlardan uzaklaşma, okul başarısının düşmesi, uyumakta zorlanma, tahammülsüzlük ve depresif duygudurum, motivasyon eksikliği, tuhaf davranışlar ve madde kullanımı olarak sayılabilir.

Şizofreninin ilerleyen dönemlerde rastlanan belirtileri 5 ayrı başlıkta toplanabilir:

- Delüzyonlar: Delüzyon nedir sorusu, gerçekliğe dayanmayan yanlış inançlar olarak cevaplanabilir. Kişi, başkalarının jest ve mimiklerinin kendini hedef aldığını düşünebilir, kendisinin inanılmaz bir yeteneğe ya da üne sahip olduğuna ya da birinin kendisine aşık olduğuna inanabilir.

- Halüsinasyonlar: Halüsinasyon nedir sorusuna, kişinin var olmayan şeyleri görmesi ya da duyması olarak cevap verilebilir. Şizofreni yaşayan kişi, halüsinasyonları gerçek bir deneyimmiş gibi yaşar. Var olmayan sesler duymak, en sık rastlanan halüsinasyon türüdür.

- Düzgün düşünememe: Şizofreni yaşayan kişiler, düzgün düşünemezler, cümleleri düzensizdir, sorulan sorulara ilgisiz ya da eksik cümlelerle cevap verirler. Düzgün düşünememe nedeniyle anlaşılmaz sözcükleri arka arkaya sıralayabilirler.

- Aşırı düzensiz ve anormal motor davranışlar: Şizofreni sahibi kişiler, herhangi bir hedefi olmayan, herhangi bir görevi yerine getirmeyi engelleyen tuhaf motor davranışlara sahip olabilir. Sallanmak, el çırpmak gibi işe yaramayan ve aşırı hareketler, tuhaf bir duruş, verilen talimatlara uymaya direnç gösterme gibi davranışlar örnek verilebilir.

- Negatif Belirtiler: Bu belirtiler arasında normal işlevleri yerine getirmekte zorlanan davranış ve tutumlar sayılabilir. Örneğin, kişinin hijyeni ile ilgilenmemesi, göz kontağı kurmaması, yüz ifadelerini, elini, başını konuşurken kullanmaması, monoton konuşma gibi örnekler negatif belirtiler arasında gösterilebilir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Çocukların gelişim bozukluklarından, davranış problemlerinden ya da farklı zihinsel rahatsızlıklarından bazıları şizofreni ile benzer belirtiler gösterebilir. Çocuğunuza herhangi bir hastalık etiketi koymadan önce iyice gözlemleyin ve aşağıda belirtileri görür görmez, hiç vakit kaybetmeden bir uzman ile görüşün.

- Kardeşlerine ve yaşıtlarına göre gelişimi yavaşsa,

- Duş alma, giyinme gibi günlük işleri yapmayı durdurursa,

- Artık sosyalleşmek istemiyorsa,

- Okul başarısında ciddi bir düşüş gözleniyorsa,

- Yeme alışkanlıkları tuhaflaştıysa,

- Başkalarına karşı aşırı şüpheyle yaklaşıyorsa,

- Duygusuz ya da uygun olmayan duygular sergiliyorsa,

- Tuhaf korkuları ve düşünceleri varsa,

- Televizyon, rüyalar ve gerçekleri birbirine karıştırıyorsa,

- Acayip davranış, konuşma ve fikirlere sahipse bir an önce doktoru ile görüşün.

Bu belirtiler, bir çocuğun kesinlikle şizofren olduğunu göstermez. Ancak bu belirtiler, çocuğun psikolojik bir problem yaşadığını işaret ediyor olabilir. Daha detaylı ve derinlemesine bir değerlendirme için bu alanda uzman kişilerle görüşmek, ileride daha fazla derinleşebilecek problemlerin erken teşhis ve tedavisini sağlayabilir.