Oyun Terapisinin Faydaları ve Otizm

Oyun oynamak kulağa çok basit gelebilir. Çünkü hepimiz çocukluğumuz ve hatta yetişkinliğimiz boyunca, içimizden gelerek, zorlanmadan, isteyerek oyun oynar, oynanan oyunlara dahil oluruz. Bu durum, böylesine sıradan, doğal ve basit bir şeyin, yani oyunun çocuk gelişimindeki önemi üstüne düşünmemize engel olabilir. Oysaki, çocuklar oynayarak öğrenir ve gelişir. Fiziksel ve sosyal becerilerini, oyun oynayarak kazanır, geliştirir ve ilerletir. Otizm söz konusu olduğunda, çocuklar farklı yollar ve yöntemlerle oyun oynarlar. Daha çok yalnız oynamayı tercih ederler. Oyunlarında tekrarlar öne çıkar, özel bir hedef gütmeden oyun oynayabilirler. Otizmli çocuklar, oyun aşamasında kendi başlarına bırakıldıklarında, tekdüzeliğe hapsolabilir ve yeteneklerini, ilgi alanlarını keşfetmekte zorlanabilirler. Bu noktada oyun terapisinin önemi öne çıkar. Oyun terapisinin faydaları otizmli çocuklar üzerinde de gözle görülür bir şekilde hissedilir.

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi, özellikle travma yaşamış, kaygı bozukluğu, davranış problemleri ya da psikolojik rahatsızlıklar yaşayan çocuklara fayda sağlayan bir psikoterapi türüdür. Oyun terapisinin temeli, çocuğun yetişkinler gibi kendini cümleler ile ifade edememesine dayanır. Ancak çocuk, oyun oynarken özgürdür. Kelimeleri kullanmasa da duygularını, endişelerini, korkularını ve sıkıntılarını oyun ile ortaya koyabilir.

Otizmli çocuklarda ise oyun terapisi, psikolojik sıkıntıları değil, çocuğun ilgi alanlarını keşfetmesini hedefler. Bunun dışında spesifik olarak zorluk yaşadıkları ilişkiler, iletişim ve sosyal beceriler konusunda çocuklara yardımcı olur. Terapist oyun terapisinin temellerini, otizmli çocuğun ilgi alanları üzerine kurar.

Otizmli Çocuklar Neden Oyun Terapisi Almalıdır?

Otizm genellikle sosyal ve iletişimsel bir bozukluktur. Otizmli çocuklar, başkalarıyla alışıldık yollardan iletişim kurmakta zorluk yaşar. Çocukların oyuncaklarla oynadıklarında takındıkları tavırlardan farklı tavırlar sergilerler. Örneğin bir oyuncak bebeğin gerçek olduğunu varsayarak evcilik oynamak yerine, nesnelere aşırı ve yoğun bir şekilde odaklanırlar. Kendilerini uyaran bir nesne haline getirerek, dikkatlerini kendilerine yoğunlaştırırlar.

Oyun oynamak, otizmli çocuğa kendine yoğunlaşmak yerine, gerçek ve paylaşımı temeline alan bir etkileşim sunmak için harika bir araç olabilir. Oyun terapisi ile otizmli çocukların, kendi duygularını, çevrelerini, aileleri, kardeşleri ve yaşıtlarıyla olan ilişkilerini keşfetmeleri sağlanabilir.

Oyun terapisi, anne babanın dahil olmasıyla etkisini daha da büyütecektir. Bu katılım ile anne baba, otizmli çocuklarının gelişme ve büyümesinde daha aktif bir rol alabileceklerdir. Filial terapi adı verilen ailenin de dahil olduğu oyun terapisi türü ile anne baba, çocukları ile daha güçlü ve anlamlı bir ilişki geliştirebilir.

Oyun Terapisti Ne Yapar?

Oyun terapisti nedir? Kime oyun terapisi denir? sorularının cevabı günümüzde çok önemlidir. Çünkü maalesef bu eğitime ve yeterliliğe sahip olmayan kişiler de oyun terapisti olarak hizmet vermek gibi bir yanlışlığa imza atmaktadır. Bu nedenle ilk önce, terapistinizin psikoloji alanında eğitim aldığından, çocuk psikolojisi ve oyun terapisi konularında uzmanlaştığından emin olun. Ayrıca, seçeceğiniz daha önce yaptığı benzer çalışmalar, çalıştığı otizmli çocuklar hakkında da bilgi isteyin.

Peki oyun terapisti ne yapar? Oyun terapisti, güvenli ve sınırları, kuralları olmayan, bu terapiye uygun olarak hazırlanmış, oyun odasında çocuğunuzla birlikte oyun oynar. Bazen çocuğu sadece izler, bazen de çocuğun oyununa dahil olur. Onunla oyun mecrasında gerçek bir iletişim ve bağlantı kurar. Bu aşamada paylaşmayı, sırayla oynamayı öğrenmeyi, hayal gücü becerileri, soyut düşünme yetenekleri gibi alanlarda gelişmeyi destekleyen bir yaklaşıma sahiptir. Çocuğun sosyal ve iletişim becerilerini iyileştirmeyi hedeflerken, anne babayı süreçlerden haberdar eder, gerekli gördüğü noktalarda dahil eder.

Siz de Konya oyun terapisi arayışı içinde iseniz, Psikon Terapi ekibimizin tecrübeli uzmanları ile iletişime geçerek, oyun terapisinin faydaları ve artılarından yararlanabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı