Anne Babalar Tablet ve İnternet Süresi Kısıtlama Önerileri

Günümüz, bizim çocukluğumuzu geçirdiğimiz zamanlardan çok farklı. Teknoloji hayatımızın her alanında hakim olduğu gibi çocukların hayatında da büyük bir öneme sahip oluyor. Çocuklar, çok küçük yaşlardan itibaren, internet, akıllı telefon ve tabletlerle tanışıyor, zamanlarının çoğunu oyun oynayarak ve video izleyerek geçiriyor. Bu durumda da birçok anne çocuğumu tabletten nasıl uzaklaştırabilirim sorusunu soruyor.

Çocuğu tamamen tabletten ve internetten uzaklaştırmak, bu alışkanlığı kökten ortadan kaldırmak oldukça zor. Çünkü anne babalar da günlerinin büyük kısmını internette ve telefonlarıyla meşgul bir şekilde geçiriyor. Bu da çocukların, kullanmasalar bile bu alışkanlığı görerek büyümelerine neden oluyor. Çocukların tablet kullanımını hepten yok etmek imkansız olsa da, internet kullanımını azaltmak ve süreyi kısıtlamak mümkün. Çocuklar internet başında ne kadar zaman geçirmeli sorusunun tek bir cevabı yok. Birçok kişi, bu soruyu çocuğun yaşına göre, farklı sürelerle cevaplasa da uzun süreli internet kullanımının çocuğun hem fiziksel, hem duygusal hem de zihinsel sağlığına olumsuz etkisi olduğu konusunda hemen herkes hemfikir. Biz de bu yazımızda çocukların internette geçirdiği vakti kısıtlamak için ebeveynlerin kullandığı taktikleri sizler için derledik.

Zamanlayıcı Kullanmak

Çocukların bir oyunun ortasında tableti ya da telefonu bırakmalarını istemek, aradaki çatışmayı artırır. İnternette geçirecekleri zamanı ölçmek ve sınırlamak için zamanlayıcı kullanmak, çocuğun, kalan zamanını nasıl değerlendireceğini öğrenmesi ve zaman yönetimi yapması için iyi bir seçenektir. Siz de mutfak saatini ya da akıllı telefon ve tabletlerde bulunan zamanlayıcıları kurmakla işe başlayabilirsiniz.

Gözden Irak Gönülden Irak

Çocuklarla vakit geçirilen oturma odasında TV bulunursa, çocukların odasında bilgisayar ve tablet yer alırsa, kullanmaları da kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle TV ve diğer aygıtları farklı bir odada tutun. En çok oturduğunuz ve vakit geçirdiğiniz odada, çocuklarınızı eğlendirecek, güzel zaman geçirmelerine yarayacak, oyuncaklar, oyunlar ile dolu bir ortam hazırlayın.

Kazanmalarını Sağlayın

Çocuklarınızın TV izlemek,  tablet kullanmak için önce bu zamanı kazanmalarını teşvik edin. Yaşlarına uygun ev işlerini yapmaları, kitap okumaları, dışarıda sizinle vakit geçirmeleri durumunda onlara TV, tablet izni vererek, daha aktif olmalarını sağlayabilirsiniz. Ekran önündeki geçirecekleri zamandan önce, okul, öğrenme, spor, ev işi, müzik gibi önceliklerinin geldiğini bu yolla öğretebilirsiniz.

İlgisini Başka Yöne Çekin

Özellikle küçük çocuklar, tablet ve internetten kolayca uzaklaştırılabilir. Bunun için çocuğunuz sizden tableti kullanmak ya da TV’yi izlemek istediğinde onun ilgisini başka yöne çekin. Çocuğunuzla birlikte oynayın, parka gidin, alışverişe çıkın, kitap okuyun, kendi çocukluğunuzdan bir oyun ya da şarkı öğretin, birlikte basit tarifler pişirin, mektup yazın, çiçek ekin. Değerlendirebileceğiniz onlarca seçenek olduğunu unutmayın.

Hafta İçi Sınırları Koyun

Hafta içi çocuklarınızın TV ve tablet erişimine izin vermemek iyi bir çözüm olabilir. Çocuklar, hafta içi okulda olacakları, eve geldiklerinde ödev diğer sorumluluklarını yerine getirecekleri ve uykuya erken gidecekleri için ekran önündeki zamanlarını kısıtlamak daha kolay olacaktır. Ayrıca hafta içi TV ve internet kullanmamanın bir kural olarak benimsenmesi daha kolaydır.

Araçta Kullanım İzni

Gün içerisinde çocuklarınızı okula bırakıp alırken araç kullanıyorsanız, çocuklarınıza sadece bu yolculukta tablet izni vermek, evde tablet ve TV erişimini kısıtlamak size uygun bir çözüm olabilir.

Dışarı Çıkın

Çocukların eski zamanlara göre daha çok TV ve internet kullanmasının en büyük nedenlerinden biri, dışarıya çıkamamalarıdır. Dışarıda, fiziksel olarak aktif olan bir çocuk, tablet ve TV’ye eskisi kadar ilgi göstermeyecektir. Bu nedenle çocuklarınızı eğlendirmek için evde kapalı kalmayın. Birlikte parka, spor alanlarına gidin. Oyunlara, gezilere katılın.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı