Süper Anne Olmak Stresli Bir İştir

Anne olmak başlı başına stres dolu bir aktivitedir. Özellikle günümüzün talepkâr ve hızlı dünyasında, her şeye yetişebilmek için süper anne olmak gerekir ki, bu kadınların yaşadığı stresi ikiye katlar. Bir yandan evin işlerini ve sorumluluklarını sırtlanmak, çocukların okulları, kendi işi arasında mekik dokumak, hafta içi ödevlerinin yanı sıra akşamlara ve hafta sonlarına yayılan etkinliklerde yer almaya çalışmak kadınları tüketir. 2010 yılında yapılan bir ankete göre kadınlar erkeklere oranla daha çok fiziksel ve duygusal stres belirtilerine sahiptir. Bu belirtiler; baş ağrıları, kendini her an ağlayacakmış gibi hissetmek, mide ve sindirim sıkıntıları olarak sıralanabilir. Aynı çalışmada kadınlar stresi yenmek için yemek yediklerine dair bildirimde de bulunmuştur.

Annelerin stres faktörlerini kısa vadede ortadan kaldırmak mümkün olmasa da stres yönetimi için sağlıklı yöntemler benimsemeleri önemlidir. Çünkü annelerin stres yönetme biçimi hem kendi sağlıkları için hayatidir hem de bu yöntemler tüm aileye model olmakta, başta çocuklar olmak üzere aile üyeleri bu yöntemleri benimsemektedir.

Yapılan çalışmaya göre, evli kadınlar bekar kadınlara göre daha yüksek stres seviyesine sahiptir. Çalışmaya katılan evli kadınların üçte biri, bir önceki ay, büyük bir strese maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Peki anneleri bunca strese sokan nedenler nelerdir?

Annelerde Stres Nedenleri

Zaman Yokluğu

Anneler, hem çocukların hem de kendi sorumluluklarına yetişmeye çalışırken çoğu kez zamanın yetmediğini düşünürler. İşleri tamamen bitirdiklerinde bile çocuklarına yeterince zaman ayıramadıklarını, kaliteli zaman geçiremediklerini düşünerek stres yaşarlar. Bir diğer deyişle, 24 saat annelere yetmez.

Maddi Sorunlar

Çocuk yetiştirmek, istek ve ihtiyaçlarını karşılamak pahalı uğraşlardır. Yiyecek, giyecek gibi temel ihtiyaçların yanı sıra, yaşlar büyüdükçe, eğitim ve öğretim masrafları da artar. Anneler bütçeyi doğru bir şekilde yönetmek için uğraşırken bir de stres ile boğuşmak zorunda kalabilir.

İlişki Beklentileri

Özellikle bebekler ve küçük yaşta çocuklar söz konusu olduğunda anneler, tüm zamanlarını çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamak için kullanır. Bu nedenle eşleriyle sohbet etme, yakınlaşma gibi fırsatlar bulamayabilir. Bu durum, eşinin ve ilişkisinin beklentilerini karşılayamamak anne üstünde olumsuz etkilere sebep olabilir.

Kendinden Şüphelenme

Anneler, çocuklarını koruma konusunda ciddi bir kaygı duyarlar. Bu kaygının yanı sıra onları iyi birer yetişkin olarak yetiştirdiklerinden, sağlıklı, mutlu kıldıklarından emin olmak isterler. Tüm bu endişeler, zaman zaman kendilerinin yeterli olup olmadığı konusunda şüphe duymalarına ve elbette strese neden olur.

Yalnız Kalamama

Her bireyin dinlenmeye, yalnız kalmaya, kendileri ile ilgilenmeye ihtiyacı vardır. Anne olmak bu ihtiyaçları ortadan kaldırmaz. Annelerin kendilerini iyi hissetmek ve enerji bulmak için dinlememeleri stres faktörü olarak karşımıza çıkar.

Annelere Stres Yönetimi Tavsiyeleri

– Öncelikle neden stres yaşadığınızı, hangi durumların sizi strese taşıdığını tanımlayın.

– Stresle karşılaştığınızda nasıl davranıyorsunuz? Stresini yenmek için sağlıksız yöntemler benimsiyor musunuz? Yöntemlerinizi dikkatlice gözden geçirin.

– Üstlendiğiniz sorumlulukların hepsi gerçekten gerekli mi? Size stres yaşatan meselelerden bazılarını eşinize ya da size yardımcı olabilecek aile üyelerine bırakabilir misiniz? Önceliği olmayan ve gereksiz günlük rutinleri listenizden silebilir misiniz? Bunları belirleyin ve sorumlulukları azaltarak işe başlayın.

– Stresi azaltmak için sağlıklı yolların neler olduğunu biliyor musunuz? Kısa yürüyüşler, egzersiz yapmak, arkadaşlarınız ya da aile bireyleri ile dertleşmek gibi seçenekleri gözden geçirin.

– Yaşadığınız stres ruh halinizi nasıl değiştiriyor? Kendinizi depresif, çaresiz ve mutsuz hissediyor musunuz? Bu gibi etkileri gözlemliyorsanız, profesyonel destek alma konusunda bir adım atabilirsiniz. Konya stres yönetimi tavsiye ve arayışlarınızda Psikon Terapi profesyonelleri ile görüşerek sağlıklı stres yönetimi teknikleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı