İnatçı Bir Çocuk Yetiştirdiğinizi Gösteren 7 İşaret ve Öneriler

Çocuğum çok inatçı.

Çocuğumun inatçılığını aşamıyorum.

İnatçı bir çocuk yetiştirmek istemiyorum.

Hepimiz, çocuğumuzun ne istediğini bilen ve kararlı birer yetişkin olmasını isteriz. Bu nedenle istediklerinde direten ve iradeli çocuğumuz, davranışları ile zaman zaman bizi hoşnut etse de, yanlış yönlendirmeler çocuğumuzun  inatçı ve geçimsiz birine dönüşmesine neden olabilir. Çocuğumuzun doğuştan getirdiği kararlı ve dirençli karakterini pozitif bir şekilde yönlendirmediğimizi gösteren işaretleri ve çözüm yollarını sizler için derledik.

  1. Yoğun Öfke Nöbetleri Geçirirler

Çocukların birçoğunda öfke nöbetleri görülmesi normaldir. Ancak inatçı çocuklarda bu öfke nöbetleri çok yoğundur ve uzun süre etkisini kaybetmez. Çocuklar, hızlı öfkelenir ve uygun bir şekilde öfkelerini dile getirmeyi başaramazlar. Bunun yerine ayak direrler, kendilerini yerlere atarlar, ses tellerinin sınırlarında çığlıklar atarlar.

Öneri:

Çocukların geçirdiği öfke nöbetlerinin ana sebebi, karşısındaki kişinin duygularını anlamamasıdır. Çocuğunuza, onun öfkelendiğini anladığınızı söyleyin ve öfkesinin sebebini açıklayarak yol gösterin. Çocuğunuz aşırı tepkiler gösterse de duygularını küçümsemeyin. Anlaşıldıklarını hissettirin.

  1. Sebepleri Öğrenmek İsterler

İnatçı ve mücadeleci çocuklar, var olan durumu sorgular, “Neden” sorusunu sorarlar. Anne babaların, “Ben öyle diyorum.”, “Çünkü doğrusu bu.” gibi açıklamaları onlar için yeterli değildir ve bunun için tartışmaktan kaçınmazlar.

Öneri:

Çocuğunuz bir durumu sorguladığında geçiştirmeyin ancak uzun ve detaylı açıklamalara da girmeyin. Ona kısaca ve mantıklı bir açıklama yapın. Kuralların sebeplerini ve olası olumsuz sonuçlarını örnek vermek yeterli olacaktır.

  1. Tartışmayı Bitirmezler

Doğuştan mücadeleci ve istediğini elde etmeye odaklı çocuklar, bir konuda sizinle hem fikir değilse, tartışmayı sonsuza dek uzatabilirler. Girdikleri güç savaşında, insanları bıktırmayı ve pes ettirmeyi bilirler. En ufak bir açığı ve tutarsızlığı keşfettiklerinde, anne babalarına karşı kullanırlar.

Öneri:

Çocuklarınız tartışmayı tüm olumlu yaklaşımınıza ve açıklamalarınıza rağmen bitirmiyorsa, ona bir kez uyarı verin. Tartışmayı hemen bitirmezse bazı ayrıcalıklarını elinden alacağınızı söyleyin. Örneğin o gün tablet kullanma hakkını elinden alın. Ve tartışmayı devam ettirirse ikinci bir uyarıda bulunmadan tableti elinden alın. Davranışlarının olumsuz sonuçları olabileceğini öğrenmesini bu yolla sağlayabilirsiniz.

  1. Patronluk Taslarlar

Güçlü bir iradeye sahip çocuğunuz, işlerin kendi istediği gibi yürümesini isteyecektir. Bu nedenle hem yetişkinlere hem de yaşıtlarına patronluk taslarlar, istedikleri şekilde davranıp karar vermelerini isterler.

Öneri:

Çocuğunuz başkalarına emirler yağdırdığında onu, isteklerini uygun bir şekilde dile getirmesi için uyarın. Gerekiyorsa örnekler verin. Ona diğer insanlara saygılı davranmanın önemini anlatarak, karşısındakilerin nasıl hissettiğini düşünmesi için yol gösterin.

  1. Yapmak İstemediklerini Yapmazlar

İnatçı ve iradeli çocuklara istemedikleri bir şeyi yaptırmak çok zordur. Tartışmak, tekrarlamak, cezalandırmak ya da mantıklı bir şekilde anlatmak çoğu kez bu karaktere sahip çocuklarda işe yaramaz.

Öneri:

Çocuğunuz bir şeyi yapmamak için ayak dirediğinde ona iki seçenek sunun. Seçeneklere sahip olmak onun gücü ve kontrolü elinde hissetmesine neden olacaktır.

  1. Sabır Gösteremezler

İnatçı çocuğunuz istediği her şeyin kendi zamanlamasına göre olmasını ister. Bu yüzden beklemeyi, ertelemeyi sevmez. Çoğu kez sabırsızlığı ile anne babasının sabrını da test eder. Bekleme odalarında beklemek, başkası için zamanını kaybetmek istemez.

Öneri:

Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda çocuğunuza beklemeyi öğretmeye çalışın. Bekleme sürecinde kendini oyalaması için önerilerde bulunun. Yaşadığı bu probleme kendine has çözümler üretmesi için cesaretlendirerek, problem çözme becerilerini kuvvetlendirin.

  1. Dikkat Etmezler

İstediği şeyler konusunda direten bir çocuk, anne babasının dikkatli ol gibi uyarılarını çoğu kez kulak ardı edecektir. Bu durum maalesef sahip olduğu özellikler arasında en tehlikeli olanıdır.

Öneri:

Çocuğunuzun son derece dikkatli olması gerektiği halde sözünüze kulak asmadığını fark ediyorsanız hemen harekete geçin. Onu bir kez dikkatli olması konusunda uyarın. Eğer uyarınızı ciddiye almazsa, sahip olduğu ayrıcalıklardan birini o gün için yasaklamak gibi olumsuz bir sonuç ortaya koyun. Bunu yaparken her seferinde tutarlı davranın ve sözünüzün arkasında durun. Bu çocuğunuzun sizin dediğinizi mutlaka yapacağınızı anlamasına sebep olarak, sizi dikkate almasını sağlayacaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı