1 İla 4 Yaş Arası Çocuklarda Sosyal Beceri Gelişimi

Çocuk gelişiminde önem taşıyan noktalardan biri de çocuğun sosyal becerileridir. Çocuğunuz ister dışadönük bir çocuk olsun ister utangaç ya da içedönük bir birey olsun, yaş aralığına uygun sosyal becerilere sahip olması önem taşır. Çünkü bir çocuğun sosyal gelişimi hayatındaki birçok diğer alanla da yakından ilgilidir. Yürümek, çocuğun sosyalleşmesi için ilk aşamalardan biridir. Yürümeye başlayan bir çocukta sosyal gelişim gözlenmeye başlar. Her çocuğun genetik ve çevresel faktörleri gibi gelişim hızı da farklılıklar gösterir. Bunun yanında çocukların farklı yaşlarda farklı sosyal becerileri göstermesi beklenir. Biz de 1 ila 4 yaş arasındaki bebek ve çocuklarda, genellikle rastlanan sosyal beceriler ve sosyal gelişimi bir araya getirdik.

1 Yaş Sosyal Gelişim

Bu yaşta bebekler, sosyal beceri konusundaki birçok ipucunu anne ve babasının davranışlarından alır.

Temel İletişim

1 yaşındaki bir bebek, isteklerini genellikle işaret ederek ve bazı sesler çıkararak ifade eder. Bebeğinizle etkileşim kurmak için, bir şeye baktığını fark ettiğinizde ona diğer ilginç şeyleri de parmağınızla göstermek önemlidir.

İnsanları Tanımaya Başlama

1 yaş ile birlikte çocuk tanıdığı yüzlere reaksiyon vermeye başlar. Örneğin, büyük anne veya babasını, teyzesini, halasını gördüğünde gülümser ya da ağlar. Eğer çocuğunuz etrafındaki kişilere ilgi göstermiyorsa, herhangi bir reaksiyon göstermiyorsa, bu durum bir probleme işaret ediyor olabilir.

Anne Baba İle Etkileşim

Çocuğunuz bu yaşta size bir oyuncağını uzatmaya başlayacaktır. Çocuk bu hareketi ile aslında karşısındaki kişi ile bağ kurma çabasını ortaya koyar.

2 Yaş Sosyal Gelişim

2 yaşına giren çocuklar, artık etrafındaki kişilerle daha çok iletişim kurmaya başlar. Ancak yine de en çok anne baba ile zaman geçirmeyi tercih eder.

Sosyalleşmeye Başlama

Çocuklar bu yaşta bir başkasıyla oynamak yerine, paralel oyun adı verilen yanında oturarak, kendi başına oynar. Çocuk diğer çocuklarla oynamasa da bir arada olmalarına gayret etme önemlidir.

Sahiplenme

Bu yaştaki çocuklar, oyuncaklarını sahiplenir. Paylaşma konusunda zorlanır. Olayları başkasının bakış açısından görmesi zordur. Benmerkezci bir düşünceye sahiptirler ve istediklerini elde etmek isterler. Anne babaların, paylaşım ve sırayla oynama konusunda çocuklarına örnek olması bu noktada önem taşır.

Daha Çok İnsanla İlişki Kurma

Başkalarına ilgi göstermek, sosyalleşmenin anahtar davranışlarından biridir. Çocuk anne baba dışındaki kişilerle de oynamaya ve iletişim kurmaya başlar. Bu aşamada çocuğun utangaç davranışları yeni durum ve kişilere uyum sağlamak için zamana ihtiyacı olduğunu gösterir. Anne babanın, çocuklarına bu zamanı tanıması önemlidir.

3 Yaş Sosyal Gelişim

Birçok çocuk 3 yaşı ile birlikte kreşe gitmeye başlayabilir. Bu durum onların yaşıtları ile sosyalleşmesine ve yeni arkadaşlıklar kurmasına neden olacaktır.

Başkalarını Arama

Bu yaşa dek kendi başına oynamayı tercih eden çocuklar, artık başkalarıyla birlikte oynamaya başlarlar. Bu nedenle çocuğunuza yaşıtlarıyla bol bol zaman geçirme fırsatı tanımak önemlidir. Ancak yine de anne babasının, sosyal durumlarda nasıl davranılması gerektiği ile ilgili yönlendirmelerine muhtaçtır.

Hayal Gücünü Kullanma

Oyun esnasında çocuğun hayal gücünü kullanacağı kostümlü oyunlar, hayali oyunlar, rol yapma oyunları bu döneme hakim olacaktır. Çocuklar, kendileriyle aynı ilgi alanına sahip arkadaşlar edinmeye başlayacaktır. Paylaşma konusunda halen zorlanan çocuk, oyunun devam etmesi için çatışmaları çözme konusunda daha istekli olup, daha pozitif davranışlar gösterecektir.

Duyguları Anlama

Çocukların duyguları anlamaya başlaması bu yaşın sosyal gelişim göstergelerindendir. Anne babalar, TV ya da kitaplar aracılığıyla çocuklarına farklı duyguları gösterip, onların gelişimine destek olabilir. Bu yaştaki çocuklar ayrıca, karşısındaki kişiye sarılmak, öpmek isteyebilir.

4 Yaş Sosyal Gelişim

Anaokuluna çok az bir zaman kalan bu yaşta, çocuğunuz yeni arkadaşlar edinme konusunda becerilerini geliştirecektir.

Bir Grubun Parçası Olma

Bu yaştaki çocukların sosyal gelişiminin bir parçası da artık daha çok yaşıtı ile daha çok sayıda arkadaş ile aynı anda etkileşime geçebilmesidir. Bu yaşta çocuklar, yaşlarına uygun spor takımlarına, kuralların ve yasakların çok fazla olmadığı gruplara girerek gelişimlerini destekleyebilirler.

Paylaşma ve İşbirliği

Bu yaşta bazı çocuklar hala paylaşmakta zorluk yaşasalar da paylaşmanın ve sırasını beklemenin önemini anlamaya başlar. Başkalarının düşünceleri konusunda daha bilinçli olurlar. Bu da uzlaşma, problemleri konuşarak çözme, bir grubun neler hissettiğini anlama ve karşısındakinin duygularını tespit etme becerilerini artırır.

Fiziksel Şefkat

4 yaş ile birlikte, çocuklar öperek, sarılarak şefkat göstermeye başlarlar. Etrafındaki kişilerin sıkıntı çektiklerini, üzüldüklerini anlayarak onlara iyi hissettirmek için harekete geçerler.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı