Pozitif Anne Babaların Çocuklarıyla İlgili Bilmesi Gereken 10 Şey

Pozitif Anne Babaların Çocuklarıyla İlgili Bilmesi Gereken 10 Şey

Anne babalar olarak, çocuk sahibi olmadan önce, çocuk yetiştirme konusunda birçok teoriye sahibizdir. İyi, sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için gereken şeyleri bildiğimizi düşünür, bir gün çocuğumuz olduğunda bunları uygulayabileceğimize inanırız. Ancak çocuk doğurmak, çocuk sahibi olmak ve çocuk yetiştirmek oldukça karmaşık bir süreçtir.

Her şeyden önce her çocuk kendine özeldir ve çocuk yetiştirmenin tek bir doğru yolu yoktur. Bu gerçeği kabul etmek anne babalığın ilk öğrenilen adımı olabilir. Çocukları yetiştirmek için sihirli bir yöntem olmasa da anne babalar, çocukları ile ilgili bazı gerçekleri kabul ederek çocuk yetiştirme konusunda doğru adımlar atabilirler. Biz de bu yazımızda pozitif anne babaların çocuklarıyla ilgili bilmesi gereken 10 önemli noktanın altını çizmek ve sizlere rehberlik edecek bu bilgileri bir araya getirmek istiyoruz.

  1. Çocuklar çocuk gibi davranır

Anne babalar, çocuklarına öğrettikleri şeyi hemen öğrenilmesini beklememelidir. Çocuklar dünya ve dünyadaki gerçeklik ile henüz tanışmışlardır. Bu nedenle hata yapacak ve bu hatalarla öğreneceklerdir. Hata yapmak, olgun davranmamak bir çocuk için normaldir.

  1. Çocuklar sınırlara ihtiyaç duyar

Çocuklar dünyayı bizim onlara sunduğumuz şekliyle tanırlar, kendi sınırlarını ve ebeveynlerinin sınırlarını keşfetmeye çalışırlar. Çocuklara uygun sınırlar çizilmezse, çocuklar kontrolü kaybettiklerini düşünüp, endişeler yaşamaya başlarlar. Çocuklara sınır koyarken onları eleştirip utandırmak yerine konuşarak, açıklayarak ve saygı ile yaklaşmak önemlidir. 

  1. Çocukların gelişim evrelerine dikkat etmek gerekir

Bir çocuğun yetişkin olmasına giden uzun yolda birçok gelişim evresi olacaktır. Bu evreler genellikle zorlayıcıdır. Çocuğunuzu kreşe bırakmak için ayrıldığınız o ilk günden, üniversiteye gitmek üzere evden ayrılana dek yaşayacağınız süreçteki bu zorlayıcı adımları gelişiminin bir parçası olarak kabul edip, sabır göstermek önemlidir.

  1. Çocuğunuzun bir karakteri vardır

Çoğu kez çocuklara şekil verilecek bir oyun hamuru gibi davranmak normal kabul edilir. Oysa tıpkı yetişkinler gibi çocuklar da farklı karakterlere sahiptir. Çocuğunuzun nelere eğilimi olduğunu, neleri sevip, nelere kızdığını bilmek ve anlamak önem taşır.

  1. Çocuklar oyunla büyür

Oyun çocuk gelişiminin en önemli araçlarından biridir. Ebeveynler sağlıklı bir çocuk yetiştirmek istiyorsa ona uzun oyun saatleri sunmalı, oyunu onun kontrolüne bırakarak, özgür ve güvende olmasını sağlamalıdır.

  1. Çocuklar dinlenmek ve anlaşılmak ister

Çocukların anlattığı şeyler bazen anne babalar için küçük ve önemsiz meseleler olabilir. Ancak çocuklar anlattıkları küçük olayların bile dinlenmesini ve anlaşılmasını bekler. Bugün çocuklarının anlattığı şeyleri önemsiz bulan anne babalar, etkin bir şekilde iletişim kurmadıkları için ilerleyen yıllarda çocuklarıyla aralarında ciddi iletişim problemleri yaşayabilirler.

  1. Anne baba olmak dışında da bir kimliğimiz var

Pozitif anne babalar, kendilerini sadece anne ya da baba olarak konumlandırmaz. Evin ve ailesinin dışında da bir kimliği olduğunu hatırlar. Kendini beslemek ve mutlu etmek için arkadaşlıklarına, tutkularına, hayallerine zaman ayırır. Birey olarak güçlü olmanın kendisini mutlu edeceğini ve anne babalığını besleyeceğini bilir.

  1. Sözlerden çok davranışlara dikkat etmek gerekir

Pozitif anne babalar, çocukların söylediklerimizden çok yaptıklarımızdan etkilendiklerini bilirler. Bu nedenle çocuğuna kitap oku demek yerine kitap okuyarak örnek olur. Çevreyi korumalıyız demek yerine çevreyi korur, insanlara iyi davranmalıyız demek yerine insanlara iyi davranır, saygılı olmalısın demek yerine saygılı olur.

  1. Çocuklarda iyi davranışlar, iletişim, eğlence ve yaratıcılıkla beslenir

Pozitif anne babalar çocuklarında iyi davranışları yerleştirmek için korku ya da kontrol mekanizmalarını kullanmazlar. Bunun yerine bu iyi davranışları ve işbirlikçi tavrı benimsemeleri için onlarla doğru iletişim kurar, yaratıcı ve eğlenceli aktiviteleri birlikte yaparlar.

  1. Çocukların davranışlarını değil bakış açılarını değiştirmek gerekir

Çocuklarımızın sadece davranışlarını değiştirmeye çalışmak kısa sürede olumlu sonuçlar veriyor gibi görünse de aslında çocukların bakış açılarını değiştirmeye yönelmek ömür boyu sürecek sonuçlar almamıza neden olacaktır. Bu yüzden onun düşünme şeklini değiştirmek için adım atmak önemlidir.