Çocuğunuza Ev İşlerini Öğretmenin ve Yaptırmanın Yolları

Çocuğunuza Ev İşlerini Öğretmenin ve Yaptırmanın Yolları

Birçoğumuz çocuklarımız oyuna ya da okula daha çok zaman ayırsın, fiziksel olarak yorulmasın diye ev işlerini onların yerine yapmaya çalışırız. Özellikle küçük yaşlarda bu durum anlaşılır olsa da aslında onlara iyilik etmemiş oluruz. Çünkü ev işleri yapmak çocukların birçok yönden gelişmesini sağlar ve onlara ömür boyu kullanacakları beceriler kazandırır.

Çocuklara Ev İşi Yaptırmanın Faydaları

- Çocuklarınız sonsuza dek sizin kanatlarınız altında yaşamayacak. Bu nedenle ev işlerini öğrenmek onların ayakları üstünde durmasını sağlayacak, ömür boyu kullanacakları beceriler kazanmasına fayda edecektir.

- Ev iş yapmak bir çocuğun sorumluluk kavramı ile tanışmasının ilk adımıdır. Çocuklar ev işlerinin mutlaka yapılması gerektiğini kısa bir sürede kavrarlar. Odalarını toplamak, kirlileri sepete atmak gibi ev işi yaptıkça da kendilerine olan itimatları artar.

- Ev işlerinin bazıları tek başına yapılsa da tüm ev işleri bittiğinde temiz ve düzenli bir eve kavuşuruz. Bu nedenle büyük temizlik günlerinde küçük görevler verdiğiniz çocuğunuz bir ekibin parçası olduğunu anlayacak ve takım çalışmasının ne olduğunun ve öneminin farkına varacaktır.

- Ev işleri, çocuğunuzun ileride alacağı sorumluluklara karşı nasıl yaklaşması gerektiğini öğretmenin harika bir yoludur. Ev işlerini yapmayı erken yaşlarda öğrenen bir çocuk, iş ahlakının ne olduğunu da içselleştirmeye başlayacaktır.

- Çocuklar hem ev işlerine yardım edip hem de kendi günlük programlarını takip etmek istediklerinde belli bir planlama ve organizasyon yapmak zorunda olduklarını da anlayacaklardır. Bu da onları zaman yönetimi yapmaya ve zamanlarını planlı bir şekilde kullanmaya teşvik edecektir.

Çocuklara Ev İşleri Yaptırmanın Yolları

- Çocuğunuza ev işi yaptırmak istiyorsanız ilk önce onun dikkatini dağıtan unsurları ortadan kaldırın. Elindeki tablet ya da izlediği TV yüzünden dikkati dağılıyor ve söylediğiniz şeyi bir türlü yapmıyorsa, tablete ara verin ya da TV’yi kapatın.

- Çocuğunuzun yaşına uygun olarak seçtiğiniz ev işini yapması için ona belli bir süre tanıyın. Örneğin odadaki oyuncakları toplaması için 15 dakika verin. Eğer 15 dakika içinde oyuncaklar toplanmazsa bu süreyi, tablet için ayırdığınız süreden keseceğinizi söyleyin. Böylece çocuğunuz daha kısa sürede işlerini tamamlayacaktır.

- Çocuğunuz için seçtiğiniz uygun ev işlerini okul günlerinde akşam saatlerinde yaptırmaya önem gösterin. Böylece sabah stresi artmayacak ve akşam daha işbirlikçi bir tavır göstereceklerdir. Ayrıca birden çok çocuğunuz varsa çocuklarınızın ev işlerini aynı saat dilimi içinde yapmasını sağlayın. Örneğin büyük çocuğunuz bulaşık makinesini boşaltırken, küçük çocuğunuz odadaki oyuncaklarını toplasın. Siz de anne baba olarak diğer ev işlerini yapın. Çocuklarınız bunun bir gereklilik ve ekip işi olduğunu kavrasın.

- Çocuklarınıza asla ceza olarak ev işi yaptırmayın. Bu çocuğun ev işlerine karşı negatif bir bakış kazanmasına neden olur. 

- Çocuklarınıza vereceğiniz ev işleri için bir sistem geliştirin. Her çocuğun ismini ve karşısına yapacağı işleri yazarak haftalık bir liste oluşturun. Bu listeyi buzdolabının üstüne asın. Hafta sonunda tüm ev işleri tamamlandığında çocuklarınızın isimleri üstüne birer yıldız kondurarak, onları manevi olarak ödüllendirebilirsiniz.

- Her yaşta çocuğa uygun ev işleri olduğunu unutmayın. Çocuğunuza çok küçük yaşlardan itibaren ev işleri yaptırmak için uygun ev işlerini listeleyin. Örneğin 2 – 3 yaşındaki çocuğunuzdan oyuncaklarını toplamasını isteyebilir, 4-5 yaş arasındaki çocuklarınızla bitkileri sulayabilir, masayı kurabilir, 6-7 yaş çocuğunuz ile tozları alıp evi süpürebilir, 8-9 yaş arasındaki çocuklarınıza basit sandviç tarifleri, çamaşır makinesini, bulaşık makinesini boşaltmayı öğretebilirsiniz. Çocuklarınıza güvenin ve onları ev işlerini halledebilecekleri konusunda yüreklendirin.