Çocuğunuzu Okula Geri Dönüş İçin Hazırlayın

Okul zillerinin çalma saati yaklaştıkça, bazı çocuklar okula, öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşmak için heyecan duyar. Ancak bazı çocuklar, okula geri dönme konusunda endişeler yaşar. Yaz boyu içinde bulundukları, özgür ve saat kısıtlaması olmayan düzenlerini terk etmek istemeyebilir. Okula dönüş konusunda endişeler taşıyan çocukları bu duygulardan arındırmak ve okula geri dönüşe hazırlamak için 4 önemli aşamayı bir araya getirdik.

  1. HAZIRLIK

Çocuğunuzu okula dönüş için hazırlamaya erkenden başlayın. Bir önceki sene okulda kullandığı defterleri ortaya çıkarın. Haydi gel defterlerini bir kutuya koyalım deyin. Daha sonra her defteri birlikte açıp inceleyin. Ona kendi okul yaşamınızdan eğlenceli olaylar anlatın. Onun bir önceki sene okulda yaşadığı komik anıları birlikte hatırlayın. Birlikte ona okulu anımsatacak eğlenceli workshop ve atölyelere katılın.

Okulun ilk gününü konu alan, çocuk kitapları edinin. Birlikte bu kitapları okuyup, okul üstüne sohbet etmeye gayret edin. Çocuğunuzun okul ile ilgili endişelerine kulak verin. Onu yargılamadan, müdahale etmeden dinleyin. Okul başlamadan önce bu gibi endişeler taşımanın çok normal olduğunu anlatın. Kendi okul endişelerinizden de bahsederek onu anladığınızı gösterin. Zorluklarla mücadele etmenin büyümenin bir parçası olduğunu anlatmak için onunla bu konuda konuşun. Zorluklarla mücadele edebilecek güçte olduğuna inandığınızı yüksek sesle dile getirin.

  1. KORKULARI TANIMLAYIN

Çocuğunuz okula dönmek konusunda endişeleniyor. Peki tam olarak neden korktuğunu biliyor musunuz? Bunu anlamak için onunla konuşun. Eğer tam olarak neden korktuğunu bilmiyor ya da ifade edemiyorsa onunla en sık rastlanan korkuları paylaşabilir, neden korktuğunu anlamasına ve tanımlamasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin, çocuklar en çok bir başkasının onunla oynamamasından korkuyor olabilir.

Bu korkuyu anlamaya çalışırken ona pozitif bir dille yaklaştığınızdan emin olun. “Seninle kimsenin oynamak istemeyeceğinden mi korkuyorsun” demeyin. Bunun yerine “Okulda kimlerle saklambaç oynayabileceğini düşünüyorsun?” gibi sorular sorun. Bunun dışında çocuğunuzun, akademik olarak başarılı olamayacağından, sosyal ilişki kuramayacağından ya da sizden ayrı kalmaktan korkabileceğini hatırlayın. Onu yine pozitif bir dil kullanarak bu konularda sıkıntı yaşamayacağına dair rahatlatın.

  1. POZİTİF ŞEYLERE ODAKLANIN

Çocuğunuzdan okulla ilgili hangi korkulara sahip olduğunu bir kağıda yazmasını isteyin. Büyük bir sayfa alın. Sayfayı tam ortadan ikiye bölün. Sayfanın bir tarafına “endişeli düşünceler” diğer tarafına “neşeli düşünceler” yazın. Çocuğunuzdan onu okulla ilgili endişelendiren şeyleri ait olduğu sütunun altına, mutlu eden şeyleri de diğer sütunun altına yazmasını ya da çizmesini isteyin. Daha sonra endişelendiren şeyleri tek tek ele alarak, onun endişelerini ortadan kaldıracak yöntemler tavsiye edin ve hep pozitif noktalara odaklanın. Çocuğunuzla okulda yaşadığı ve unutmadığı şeyler üstüne konuşun. Okula gitmese bunları yaşayamayacağını anlatın.

  1. BAĞLANTINIZI KOPARMAYIN

Çocuğunuzun endişelerini ortadan kaldırmak için sabah rutini oluşturun. Uykudan uyandığı ilk birkaç dakika çocuğunuzla vakit geçirin. Onun kendini güvende hissetmesini sağlayın. Çocuğunuza evden ayrılırken bir taş ya da küçük bir nesne verebilir, gün içinde kendini endişeli hissederse bu taşa dokunabileceğini söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzun çantasına ikinizin bir resmini koyabilir, istediğinde sizi görebileceğini söyleyebilirsiniz. Yemek çantasına onu sevdiğinizi belirten mesajlar koyabilir, gün sonunda kavuşacağınızı söyleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun okul reddi konusunda göstereceğiniz tüm bu çabalar cevapsız kalırsa bir profesyonelden destek almanız doğru bir adım olabilir. Çocuklarda okul reddi danışmanlığı Konya arayışınızda Psikon Terapi profesyonel kadrosu ile size ve çocuğunuza yardımcı olacak, çocuğunuzun akademik yıllarının başlangıç aşamasında doğru adımlar atmanız için size destek verecektir.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı