Pedagog Nedir? Ne Yapar?

Günümüzde sıkça karşılaştığımız sözcüklerden biri olan pedagog nedir? Pedagog diye kime denir? Pedagog ne yapar? Bu soruların cevabına geçmeden önce, bu mesleğin kaynağı olan pedagojiden bahsetmek gerekir.

Pedagoji Nedir?

Pedagoji kelimesinin kökeni Yunanca Paidagogeo kelimesine dayanır. Paid çocuk, ago ise yönetmek anlamına gelir. Günümüzde pedagoji kelimesi, eğitimin teorisi ve pratiği ile ilgilenen, ve bunların öğrenme sürecindeki etkilerini gözlemleyen bir disiplin anlamına gelir.

Eğitim bilim ve teorisi olarak da adlandırılan pedagoji, öğrencileri ve ihtiyaçlarını, öğrencilerin ilgi ve geçmişlerini anlayarak, öğretmenlerin hareketleri, karar verme süreçleri ve öğretme stratejileri için bilgi sağlar.

Pedagoji yıllarca psikoloji bilim dalının alt dallarından biri sayılsa da ayrı bir bilim dalı olarak kabul edilmiştir.

Pedagog Unvanı Kimin İçin Kullanılır?

Pedagog ismi pedagoji bilim dalından gelir ve pedagogun anlamı çocuk eğitimcisidir. Pedagogların ana alanı eğitimdir. Çocukları eğitebilir, anne babalara çocuk eğitimi konusunda yol gösterebilir ancak çocuk psikolojisi ve tedavisi üzerine uzmanlığı bulunmaz.

Pedagog ve Çocuk Psikoloğu Arasındaki Farklar

Ülkemizde pedagog kelimesinin yanlış kullanımına sık rastlanır. Aileler çocuklarını pedagoga götüreceklerini söylerler, çocuklarının problemlerini çözmek için pedagogdan yardım alacaklarını ifade ederler. Ancak aslında pedagoglar çocuk eğitimi konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Çocukların psikolojik ve davranış problemlerini çözmek için çocuk psikologlarına, çocuklarda görülen ruhsal hastalıklar için çocuk psikiyatristlerine gitmek gerekir.

Kime Pedagog Denir? Pedagog Unvanı Nasıl Alınır?

Ülkemizde kişinin resmi olarak pedagog unvanına sahip olması için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanından mezun olması ve KPSS ile atanması gerekmektedir. Bunun dışında Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde lisans eğitimini tamamlayan kişiler, psikoloji mezunları ve hatta anaokulu öğretmenliği mezunları da kendilerini pedagog olarak tanıtmaktadır. Bir kişinin yetkin bir pedagog olması için bu kriterler yeterli değildir. Günümüzde alanda yeterliliği olmayan kişiler de pedagog olduklarını öne sürerek danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu nedenle çocuğu bir çocuk psikoloğuna götürme ihtiyacı duyulduğunda detaylı araştırma yapmak önemlidir.

Pedagog Ne Yapar?

Pedagoglar, çocuk eğitimi konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Eğitimin hem eğitici hem de öğrenci taraflarını detaylı olarak inceler, ailelere danışmanlık hizmeti verebilir, eğitim stratejileri ile ilgili eğitmenlere, öğretmenlere bilgi aktarımında bulunabilir, bu alanda araştırmalar ve çalışmalar yapabilirler. Toplumdaki kanının aksine pedagoglar çocukların davranış problemlerini, ruhsal sıkıntılarını ve hastalıklarını tedavi etmez. Bu konuda hizmet verme yeterliliğine sahip değildir.

Çocuk Psikoloğu ya da Çocuk Psikolojisi Uzmanı Kimdir?

Ülkemizde sadece çocuk psikolojisini ele alan bir lisans ya da yüksek lisans programı bulunmamaktadır. Çocuk psikoloğu ya da çocuk psikolojisi uzmanı olmak için Psikoloji ve Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden lisans derecesiyle mezun olan kişilerin yüksek lisanslarını psikoloji, çocuk psikolojisi ve çocuk gelişimi üzerine yapması ve alacağı ekstra eğitimlerle çocuk psikolojisi alanında uzmanlaşması gerekmektedir.

Pedagoga mı Çocuk Psikoloğuna mı Gitmelisiniz?

Anne babalar, çocuklarının davranış problemlerinde, ruhsal rahatsızlıklarında çözüm aramak için yola çıktıklarında toplumdaki yanlış kanı nedeniyle pedagog arayışına girebilirler. Eğer çocuğunuzun psikolojik problemler yaşadığını, davranış problemleri gösterdiğini düşünüyorsanız yapmanız gereken çocuk psikolojisi alanında uzmanlaşmış çocuk psikologları ile görüşmektir. Eğer çocuğunuzun eğitim alanında sıkıntıları varsa çocuk psikoloğunuzun da tavsiyesi ile pedagoglardan yardım alabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı