Başarılı Çocuğun Sırrı

Başarılı Çocuğun Sırrı

Başarılı bir çocuk mu yetiştirmek istiyorsunuz?

O zaman yapacağınız ilk iki şeyden biri bu cümleyi kurarken çok dikkatli olmak. Diğeri ise şimdiye dek öğrendiklerinizi bir daha gözden geçirmek.

Hazırsanız, başarılı bir çocuk yetiştirmenin sırları, başarılı çocukların prestijli eğitim noktalarından biri olan Stanford Üniversitesi’nin eski dekanı Julie Lythcott Haims’den geliyor.

Başarılı Çocukları Sırları

Yetkili Olun, Otoriter Değil!

Günümüzde yaygın olarak kabul edilen üç ebeveynlik stili bulunuyor. Bunlara müsamahakar, otoriter ve yetkili adı veriliyor. Müsamahakar ve otoriter ebeveynlik stili iyi birer model değil. Müsamahakar ebeveynler çocukların arkadaşı oluyor ve sağlıklı sınırlar koyma konusunda hüsrana uğruyorlar. Otoriter anne babalar ise çocuklarını sert bir şekilde yönetiyor. Bu nedenle çocuklar kendilerinden şüphe duyarak büyüyor.

Yetkili anne baba stilinde ise ebeveynler çocuklara hem sevgi ve ilgi gösterirken kuralları uygulamayı biliyor ve çocukları için yüksek beklentiler hedefliyor. Bu stili benimseyen anne babaların çocukları daha güçlü kişiliklerin yanı sıra yüksek özgüven sahibi oluyor.

Ev İşi Yapmalarını Sağlayın

Harvard Grant Study adı verilen 80 yıllık bir çalışmaya göre bir kişinin başarılı olup olmayacağının en büyük belirleyicisi, kişinin çocukken ev işi yapıp yapmaması.  Eğer bir çocuk asla bulaşık yıkamadıysa, bu birinin onun yerine yaptığını gösteriyor. Bu durum çocuğun sadece bu işten kurtulması anlamına gelmekle kalmıyor, çocuk işin yapılması gerektiğini ve herkesin katkıda bulunması gerektiğini öğrenemiyor. Ev işleri yapmak çocuğa hayatın bir takım çalışması ve işbirliği olduğu bilincini aşılıyor.

Çocuklarınızın Ödevini Unutmasına İzin Verin

Çocuğunuza hata yapması için fırsat sunmak ona kendine ait bir alan bırakmanın yollarından biri. Çocuğunuz ödevini evde unuttuysa hemen eve dönüp ödevi derse yetiştirmeyi düşünmeniz çok normal. Ancak bu durumu ona bir şey öğretmek için kullanabilirsiniz. Çocuğunuz ödevini evde unutması kulağa kötü gelse de bu durum sorumlu ve düzenli olmanın önemini hatasından ders çıkararak öğrenebilir. Ayrıca anne babasının her an onu kurtaramayacağını da anlaması için iyi bir fırsat olabilir.

Çocuklarınızı Risk Almak İçin Cesaretlendirin

Çocuklar, 18 yaşına geldiklerinde risk alma konusunda kendilerini rahat hissetmelidir. Aksi takdirde rahat alanlarından çıkarak, hayattan daha fazlasını alabileceklerini asla öğrenemezler. Çocuklar her seferinde sizden izin almadan da bazı kararlar verebilmeli ve riskler alabilmeli.

Çocukların Yön Duygusunu Geliştirin

Yetişkinler etraflarındaki şeyleri kolaylıkla ayırarak yollarını bulabilir. Eğer yaşadıkları yerin uzağındaysalar, yol işaretlerini, tabelaları ya da cep telefonundan aldıkları direktifleri uygulayarak istedikleri yere ulaşabilirler. Oysaki çocuklar her yere yetişkinlerin gözetiminde gider. Bu nedenle birçok çocuğun yön duygusu gelişmemiştir. Başarılı çocuk yetiştirmek isteyenlerin erken yaşlarda çocuklarına sağlıklı bir yön duygusu aşılaması önemlidir.

Onları Dünyanın Ödevlerine ve Teslim Tarihlerine Hazırlayın

Anne babaların çocukların okullarını, kurslarını ve sosyal etkinliklerini yönetmeleri gerektiğine inanılır. Örneğin çocuklarımızın önemli bir sınavı ya da ödevi olduğunda onu vaktinde bitirmesi için teşvik eder, gerekirse yardımcı oluruz. İyi niyetli olan bu davranış aslında çocukların hangi işe öncelik vermesi gerektiğini öğrenmesine engel olur. Bir yetişkinin başarısının altında yatan iş ve sosyal hayatı dengelemek, teslim tarihinin önemini kavramak konularını çocuk küçük yaşta iken öğretmek önemlidir.

Onlara Para Kazanmayı ve Yönetmeyi Öğretin

Bir yetişkinin başarısını artıran şeylerden biri de finansal durumunu kontrol edebilmesidir. Anne babalara düşen görev, çocukları küçük olsa da birikim yapma alışkanlığını aşılamaktır. Bu nedenle hem rol model olarak hem de onu birikim yapma, parasını öncelikli şeylere harcama konusunda cesaretlendirin.