Bebek Psikolojisi Kitapları

Ebeveynlik tarzları son birkaç nesilde çok ciddi değişiklikler gösterdi. Hiçbirimiz anne babalarımız gibi çocuk yetiştirmiyoruz. Onların yaptığı birçok şeyi eleştiriyor, kendi kurallarımızı koyuyor ve bu kurallar çerçevesinde çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu değişikliğin en büyük nedeni, çağın ve kişilerin ihtiyaçlarının değişmesi olarak görülebilir. Çünkü çocuk yetiştirmede benimsenen kurallar nesiller arasında değişim gösterir.

Ancak bu değişim bizden önceki nesillerden biraz daha keskin. Bunun en büyük sebebi ise kişiliğin gelişim dinamikleri hakkında yapılan çalışmalar ve araştırmalar ve bizim yani sıradan anne babaların bu bilgilere daha kolay ulaşması olarak kabul edilebilir. Basılı yayınlar ve internet üzerinden yayınlanan önemli makaleler çocukların gelişimi hakkında daha çok bilgiye sahip olmamızı sağlıyor. Anne baba adayları çocuk yetiştirmek ile ilgili kitapları daha hamileliğin ilk aylarında ediniyor. İnternet sayesinde sadece ülkesindeki değil, dünyanın dört bir yanındaki yayınları kolaylıkla takip edebiliyor.

Elbette bunca kaynağın ve farklı mecranın bulunduğu bir ortamda okunulacak kitaplar ve yayınlar konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü özellikle internet üzerinden yapılan yayınların birçoğu herhangi bir uzman denetiminden geçmeden, yanlış doğrudan ayrılmadan insanlara ulaştırılıyor.

Bu noktada en iyi bebek psikolojisi kitapları, en faydalı çocuk gelişimi kitapları, mutlaka okunması gereken bebek psikolojisi kitapları arayışında olan anne babalar yardıma ihtiyaç duyuyor.

İşte bebek psikolojisi kitapları tavsiyesi ve yorumları ile bu arayışınızda size yardımcı olacak kitaplar;

 • Çocuk Psikolojisi – Prof. Dr. Haluk Yavuzer
  Günümüzde İstanbul Ticaret Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığını yürüten Prof. Dr. Haluk Yavuzer, lisans, yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü’nde tamamlamıştır. Doktorasının ardından çalışmalarını Londra’da sürdüren Yavuzer, 1989 yılında faaliyete geçen ana – baba okullarının kurucusudur.
  Prof. Dr. Haluk Yavuzer’in Çocuk Psikolojisi kitabı hem eğitimcilere, hem konunun uzmanlarına hem de anne babalara yönelik hazırlanmış bir kitap. Kitapta hamilelik döneminden ergenliğin son aşamasına dek tüm çocukluk dönemi özellikleri ve gelişimleri açıklanıyor. Kitap bu haliyle bir baş ucu kitabı haline geliyor.

 

 • Montessori Yöntemiyle Harika Çocuk Nasıl Yetiştirilir? – Tim Seldin
  Montessori Yöntemi son yıllarda ülkemizde de sıkça kullanılan, özellikle bu yöntemi benimseyen Montessori ana okulları ile gündemden düşmeyen bir yöntem. Bu kitapla, 0 – 6 yaş aralığındaki çocuklar için birçok dâhiye ilham olan Montessori eğitim sistemini evinize ve günlük hayatınıza nasıl uygulayacağınıza dair birçok ipucu bulmanız mümkün. İçinde çocukların özgüvenlerini ve kişiliklerini geliştirmeye yönelik oyunlar ve etkinliklerin yanı sıra, anne babaların küçük davranış problemlerini çözmede kullanabilecekleri pratik fikirler de yer alıyor. Kitap Montessori felsefesinin temeli olan, her çocuğun doğasında bulunan keşfetme ve öğrenme isteğini canlandırmayı hedef alıyor.

 

 • A’dan Z’ye Pozitif Çocuklara Yetiştirme – Alan E. Kazdin
  Kazdin metodu, çocuklarda sıkça rastlanan davranış problemleri ve davranış bozukluklarını çözmeye odaklanan bir metot. Kitabın yazarı, Yale Üniversitesi’nde çocuk psikiyatri olan Alan E. Kazdin. Bu güne dek 48 kitap yazmış olan Kazdin’in bu kitabında, problemlerin çözülüşünü gerçek hayatta yaşanmış hikayeler ile anlatıyor. Anne babalara, okula geç kalma, kardeş ve arkadaşlarla kavga etme, asi tavırlara sahip olma, küfürlü konuşma gibi durumlarda açık ve net yöntemler gösteriyor. Bu davranışlarla doğru yoldan mücadele etmeyi öğretiyor. Kitabın tanıtım bülteninde yer alan paragrafta; “Oğlum artık eskisi gibi agresif değil ve artık daha düzenli. Üstelik onda bütün eğitim hayatında ve hatta üniversite yıllarında bile kullanabileceği yetenekle geliştirdi” ifadeleri yer alıyor.

 

 • Çocuk Gelişim Psikolojisi – Denise Boyd, Helen Bee
  Denise Boyd ve Helen Bee tarafından yazılan bu kitap, dünya genelinde en çok okunan çocuk gelişimi psikolojisi kitaplarından biri. Doğum öncesi gelişimden ergenlik yıllarına dek uzun bir dönemi ele alan kitapta, çocukların hemen her alandaki gelişimi detaylı bir şekilde yer buluyor. Bu kitaptan yola çıkılarak hazırlanan “Helen Bee Sistemi” hem ülkemizde hem dünyanın farklı noktalarında eğitimde kullanılıyor.

 

 • Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili – Gary Chapman, Dr. Ross Campbell
  Beş Sevgi Dili adlı kitabı ile çiftlere verdiği tavsiyeler ile dünyaca ünlü biri haline gelen Dr. Gary Chapman, bu kitapta anne babalara çocukların sevgi dilinin kapılarını açıyor. Bazen anne babalar ile çocukların sevgi dilleri taban tabana zıt olabiliyor. Kitap, ebeveynlere çocuklarının sevgi dilini keşfetmeleri için yardımcı olarak, gelişim süreçlerinde kılavuzluk ediyor. Kitapta her çocuğun 5 sevgi dili olduğu ifade ediliyor. Bu beş dil, fiziksel temas, onay sözleri, nitelikli zaman, armağanlar ve hizmet davranışları olarak sınıflandırılıyor.

 

 • Çocuk Ruh Sağlığı – Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu
  Anne babaların başucu kitapları arasında yer alabilecek Çocuk Ruh Sağlığı kitabı, çocuk psikolojisi alanında ülkemizin önde gelen isimlerinden Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu tarafından kaleme alınmış. Ulusal ve uluslar arası birçok yayın ve kitaba sahip olan Yörükoğlu 2004 yılında aramızdan ayrılsa da kitapları anne babalara kılavuzluk etmeye devam ediyor. 1979 yılında TDK Bilim Ödülü kazanan kitapta, çocukların ruhsal gelişimi, en sık rastlanan ruhsal sorunlar mercek altına alınıyor.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı