Otizm Nedir? Erken Belirtileri Nelerdir?

Otizm, dünyada ciddi hastalıklarla birlikte en çok teşhis konan bozukluklar arasında yer alıyor. Ülkemizde yaklaşık 550.000 otizmli bireyin olduğu düşünülüyor. Bu yüksek rakama rağmen toplumumuzda otizm hakkında bilinenlerin oldukça az ya da hatalı olduğu gözleniyor.

Otizm Nedir?

Otizm bir gelişim bozukluğudur ve ömür boyu devam eder. Otizm nöro-biyolojik tabanlı bir bozukluk olarak açıklanabilir. Oldukça karmaşık bir bozukluk olan Otizm’de her kişi farklı belirtiler gösterebilir. Otizmli bireylerin birbirinden farklı yetenekleri, semptomları ve zorlukları olabilir. Otizmli bireyler, başkalarıyla iletişim kurarken zorlanır ve kendi içlerine yöneliktirler. Genellikle Otizm hayatın ilk 3 yılında ortaya çıkar. Erken teşhis otizmli bireyin gelişimi için büyük önem taşır. Bu nedenle belirtilere dikkat etmek önemlidir.

Otizmin Erken Belirtileri

Otizmin sosyal davranışlara, konuşma ve dile yansıyan birden çok belirtisi bulunabilir. Bir çocuğun bu belirtilerden bazılarına sahip olması otizmli olduğu anlamına gelmez. Çocuklarda Otizm teşhisi konması için çocuk psikologları, çocuk psikiyatristleri, konuşma, gelişim, pediatri nöroloji uzmanları gibi birden çok hekim ve uzmanın fikri gereklidir.

Sosyal Davranışlarda Görülen Belirtiler:

 • Alışılmışın dışında ve uygunsuz vücut dili, jest ve mimikleri. Örneğin kişilerle göz teması kurmamak, söylediği şeyi karşılamayan yüz ifadeleri kullanmak.
 • Diğer insanların gösterdikleri ve yaptıkları ile ilgilenmemek. Örneğin biri bir şeyi işaret ettiğinde bakmamak, bir resmi bitirdiğinde göstermemek.
 • Yalnız kalmayı tercih etmek, sosyal etkileşimlerle ilgilenmemek.
 • Başkalarının hislerini, reaksiyonlarını ve sözsüz tavırlarını anlamakta zorlanmak.
 • Dokunmadan ve temastan kaçınmak.
 • Yaşıtı olan çocuklarla arkadaşlık kurma konusunda zorlanmak ya da başarısız olmak.

Konuşma ve Dilde Görülen Belirtiler:

 • 2 yaşından sonra, nasıl konuşulacağını öğrenmede gecikme ya da hiç konuşmama.
 • Normal dışı bir tonlamayla, garip bir ritimle konuşma.
 • Aynı kelimeleri ve kalıpları tekrar tekrar kullanma.
 • Sohbet başlatmada ve devam ettirmekte zorlanma.
 • Basit cümleleri ve soruları anlamama
 • İroni, mecazı ve esprileri anlamama

Davranış ve Oyunlarda Görülen Belirtiler:

 • Sürekli aynı davranışları tekrarlamak. Örneğin ellerini çırpmak, sallanmak, dönmek.
 • Alışılmışın dışındaki nesnelere takıntı şeklinde bağlanmak. Örneğin lastikler, anahtarlar vs.
 • Rutinlere aşırı ihtiyaç duyma, rutin ya da çevrelerindeki değişimlerle öfkelenme.
 • Anormal duruş şekli ya da tuhaf hareketlerle ilerleme
 • Dönen objelere, hareket eden parçalara aşırı ilgi duyma. Örneğin arabanın kendisiyle değil sürekli dönen tekerleğiyle oynama.
 • Bazı seslere ya da dokulara kötü reaksiyonlar verme.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı