Çocuklarda Stres Sebepleri

Çocuklarda Stres Sebepleri

Stres genellikle yetişkin dünyasına ait bir kavram gibi dursa da çocuklar da stres yaşayabiliyor. Hem fiziksel hem de duygusal olarak bireylere zarar veren stres, çocukları da ciddi bir şekilde etkiliyor. Çocuklarda stres sebeplerine eğilmeden önce stres nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Stres, kişinin sıkıntılı, kafa karıştıran ve heyecanlı durumlar karşısında vücudunun verdiği fiziksel, kimyasal ve duygusal reaksiyona verilen isim olarak karşımıza çıkıyor.

Çocuklar her yaşta strese maruz kalabiliyor. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi stres çocuğun hem duygusal hem de fiziksel sağlığını tehdit ederken, ileri yaşlarda çocukluk yıllarında yaşadığı stres psikolojik problemlerle de ortaya çıkabiliyor. Ancak çocukluk yıllarında yaşanan her stres zarar veren türden değil. Örneğin yürümeyi öğrenme, tuvalet eğitimi, okula başlama, yeni arkadaşlar kazanma gibi büyüme ve gelişmenin parçası olan evrelerde yaşanan stres çocukların bağımsızlığını kazanmasına yardımcı oluyor. Ancak hayatlarındaki kökten değişiklikleri de kapsayan akıl karıştırıcı ve üzücü olaylar çocuklar üzerinde negatif etkiye sahip bir strese dönüşüyor.

 

BOŞANMA:

Çocuklar üzerinde stres yaratan faktörlerin başında anne babalarının boşanması yer alıyor. Anne babasının sürekli kavga ettiğini gören, ayrıldığına şahit olan çocuklar, güvenliklerinin tehdit altında olduğunu düşünerek korkuyor ve yalnız kalmış hissediyor.

 

TAŞINMA:

Hayati değişikliklere örnek olacak bir diğer durum ise çocuğun taşınması olarak öne çıkıyor. Çocuğun tamamıyla yabancı bir ortama girmesi, yeni bir ev, yeni bir okul, yeni arkadaşlar kazanmak zorunda kalması onu güvensiz hissettirirken kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor.

 

ÖLÜM:

İster aile bireylerinden biri, ister yakın bir arkadaş ya da sevilen bir evcil hayvan olsun, ölüm çocuklar üzerinde ciddi stres yaratan faktörler arasında yer alıyor. Çocuk kendini terk edilmiş ya da suçlu hissedebiliyor. Yas süreci ve ölüm çocuk üzerinde zorlayıcı oluyor.

 

ZORLANMAK:

Çocukların ev, spor, kültür ve okul aktivitelerinde ebeveynleri tarafından fazla zorlanması çocukta sadece strese değil ciddi bir kaygı ve gerginliği de neden oluyor.

 

YAŞIT BASKISI:

Çocuklar kaç yaşında olursa olsun yaşıtı olan arkadaşlarının üzerinde kurduğu baskı onları derinden etkiliyor. Diğerlerinin nasıl davrandığı ve neler düşündüğü gibi kaygılar çocuğun stres yaşamasına sebep oluyor.