Çocuklarda Stres Sebepleri

Stres genellikle yetişkin dünyasına ait bir kavram gibi dursa da çocuklar da stres yaşayabiliyor. Hem fiziksel hem de duygusal olarak bireylere zarar veren stres, çocukları da ciddi bir şekilde etkiliyor. Çocuklarda stres sebeplerine eğilmeden önce stres nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Stres, kişinin sıkıntılı, kafa karıştıran ve heyecanlı durumlar karşısında vücudunun verdiği fiziksel, kimyasal ve duygusal reaksiyona verilen isim olarak karşımıza çıkıyor.

Çocuklar her yaşta strese maruz kalabiliyor. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi stres çocuğun hem duygusal hem de fiziksel sağlığını tehdit ederken, ileri yaşlarda çocukluk yıllarında yaşadığı stres psikolojik problemlerle de ortaya çıkabiliyor. Ancak çocukluk yıllarında yaşanan her stres zarar veren türden değil. Örneğin yürümeyi öğrenme, tuvalet eğitimi, okula başlama, yeni arkadaşlar kazanma gibi büyüme ve gelişmenin parçası olan evrelerde yaşanan stres çocukların bağımsızlığını kazanmasına yardımcı oluyor. Ancak hayatlarındaki kökten değişiklikleri de kapsayan akıl karıştırıcı ve üzücü olaylar çocuklar üzerinde negatif etkiye sahip bir strese dönüşüyor.

 

BOŞANMA:

Çocuklar üzerinde stres yaratan faktörlerin başında anne babalarının boşanması yer alıyor. Anne babasının sürekli kavga ettiğini gören, ayrıldığına şahit olan çocuklar, güvenliklerinin tehdit altında olduğunu düşünerek korkuyor ve yalnız kalmış hissediyor.

 

TAŞINMA:

Hayati değişikliklere örnek olacak bir diğer durum ise çocuğun taşınması olarak öne çıkıyor. Çocuğun tamamıyla yabancı bir ortama girmesi, yeni bir ev, yeni bir okul, yeni arkadaşlar kazanmak zorunda kalması onu güvensiz hissettirirken kafa karışıklığı yaşamasına neden oluyor.

 

ÖLÜM:

İster aile bireylerinden biri, ister yakın bir arkadaş ya da sevilen bir evcil hayvan olsun, ölüm çocuklar üzerinde ciddi stres yaratan faktörler arasında yer alıyor. Çocuk kendini terk edilmiş ya da suçlu hissedebiliyor. Yas süreci ve ölüm çocuk üzerinde zorlayıcı oluyor.

 

ZORLANMAK:

Çocukların ev, spor, kültür ve okul aktivitelerinde ebeveynleri tarafından fazla zorlanması çocukta sadece strese değil ciddi bir kaygı ve gerginliği de neden oluyor.

 

YAŞIT BASKISI:

Çocuklar kaç yaşında olursa olsun yaşıtı olan arkadaşlarının üzerinde kurduğu baskı onları derinden etkiliyor. Diğerlerinin nasıl davrandığı ve neler düşündüğü gibi kaygılar çocuğun stres yaşamasına sebep oluyor.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı