Çocuklarınızın Etkin Bir Şekilde Ders Çalışması İçin Öneriler

Çocuklarınızın Etkin Bir Şekilde Ders Çalışması İçin Öneriler

Çocuğum ders çalışmıyor.

Çocuğum ders çalışmak için oturuyor ama sadece oyalanıyor.

Çocuğuma ders çalıştırmak imkansız.

Bu cümleler birçok anne babanın yaşadığı sıkıntıları işaret ediyor. Eğer siz de sık sık bu cümleleri kuruyor ve çocuğunuzun etkin bir şekilde ders çalışmasını sağlayamıyorsanız bu yazıyı kaçırmayın.

  1. Grup Çalışması

Çocuklarınızın etkin bir şekilde ders çalışmasını istiyorsanız onu 3 ile 5 kişiden oluşan küçük gruplarla çalışmak için yönlendirin. Böylece hem arkadaşlarının varlığı çalışmayı eğlenceli kılacak hem de konuya odaklanmak kolaylaşacaktır. Çocuğunuzun grup çalışmasına cevapları hazırlanmış sorularla katılmasını sağlayın. Böylece cevaplarını hazırladığı soruları daha derinden kavrayacaktır.

  1. Hedef Koyun

Çocuğunuzun ulaşmak istediği hedefi öğrenin. Bu hedefi öğrendikten sonra hedefe ulaşmak için bir yol güzergahı hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun hedefe ulaşmak için yapacaklarını planlayarak plana uymasını sağlayabilirsiniz.

  1. Başarı Kelimesini Yeniden Tanımlayın

Başarı kelimesi her zaman sonuç olarak ele alınabilir. Ancak başarı aslında çocuğunuzun ortaya koyduğu çabadır. Çocuğunuzun sıkı çalışmaktan zevk alıp mutlu olması için asıl başarının çabada gizli olduğunu anlatın.

  1. Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Kurtulun

İnternet, akıllı telefonlar, TV’ler... Bu dikkat dağıtıcı unsurlar sadece çocukların değil yetişkinlerin de verimli ve etkin çalışmasını engelliyor. Bu nedenle çocuklar çalışırken bu dikkat dağıtıcı şeyleri olabildiğince uzakta tutun.

  1. Baskı Kurmayın, Heveslendirin!

Anne babaların çocuklara ders çalışmak için kurdukları baskı, düşünülenin tam aksine negatif bir etki yaratıyor. Baskı gören çocuklar etkin bir şekilde çalışamıyor iken, başarıları da düşüyor. Bunun yerine çocuğunuzun kendi çalışma konusunda yönetmesi için heveslendirin. Onun için dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak, hedefleri belirlenmiş, planlaması yapılmış bir ortam yaratın.