12 - 36 Aylık Çocuklar İçin Gelişimi Destekleyici Aktiviteler

12 - 36 Aylık Çocuklar İçin Gelişimi Destekleyici Aktiviteler

Bebeğiniz artık yavaş yavaş yürümeye ve dış dünya ile tanışmaya başladı. Bu dönemin onun için ne kadar önemli olduğunu biliyor ve gelişimine katkıda bulunmak istiyorsunuz. Size yardımcı olmak ve fikir vermek için; 12 – 36 aylık çocukların motor becerilerini ve zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek aktiviteleri bir araya getirdik:

Dokuları Deneyimleyin!

Yeni yürümeye başlayan bebeğiniz genellikle dokunarak, koklayarak ve tadarak öğrenir. Bu nedenle dokular ve hatlar bebeğinizin öğrenmesini ve gelişimini etkiler. Bebeğiniz için kalın uçlu bir kalemle alfabeden harfleri büyük bir kağıda yazın. Daha sonra belirgin dokuya sahip, dokulu kağıtlar, dokulu çubuklar, makarnalar ya da pipetlerle sizin yazdığınız harfin üzerini kaplamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun harfin ya da rakamın dokusunu hissetmesini sağlayın. Her gün rakam ve harfi yüksek sesle söyleyerek çocuğunuzun onu işaret etmesini bekleyin.

Ölçün!

Her gün kullanılan materyallerle çocuğunuzun ölçmeyi öğrenmesini sağlayın. Örneğin yere uzanmasını isteyin, daha sonra elmaları üst üste koyarak ne kadar uzun olduğunu elmalarla ölçün. Aynı işlemleri cetvel ile de yapabilirsiniz ama günlük materyaller işi daha eğlenceli ve akılda kalıcı yapacaktır.

Evdeki Eşyaları Etiketleyin

Evdeki sadece birkaç eşyayı isimlerini yazarak etiketleyin, birkaç ay sonra bu etiketleri söküp başka eşyaları etiketleyin. Örneğin ilk ay pencere ve kapıyı etiketleyip daha sonraki ay masa ve sandalyeyi etiketleyebilirsiniz. Eşyaların üzerine isim etiketleri koymak, çocuğunuzun her şeyin bir ismi olduğunu ve bu isimleri  yazmak için bazı sembollerin kullanıldığını bilmesini sağlar.

Düzenlemeyi Öğretin!

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz elbette ev düzenini hemen kavrayamayabilir. Ancak oyuncaklarını ve elbiselerini farklı kutulara koyması gerektiğini kısa bir sürede anlayabilir. Bu nedenle eşyaları ayırıp yerleştirirken onun da katılımını sağlayın. Gözleyerek öğrenmesine destek olun.

Mahalleyi Gezdirin!

Çocuğunuzun yaşadığı mahalleyi tanıması için onu da yanınızda alışverişe götürün. Fırını, kasabı, manavı ve marketi gösterin. Buralarda neler yapıldığını, bu dükkanlara neden gidildiğini anlaması için detaylı bilgiler verin. Daha sonra market, fırın, kasap ve manavın isimlerini kartlara yazın. Ardından ilgili resimler çizin. Bir sonraki mahalle gezinizde kartları da yanınıza alın ve çocuğunuza hem mekanı hem de kartı göstererek öğrendiklerinin üzerinden geçin.

Harfleri ve Rakamları İçeren şarkılar Söyleyin!

Çocuklarınızın rakamları ve harfleri öğrenmesi için birden ona kadar saydığınız melodik şarkılar söylemek, birkaç harfi içeren ritimler mırıldanmak iyi bir yöntemdir. Çocuklarınız bu yöntemle hem harfleri hem de rakamları öğrenebilir. Şarkıları arabada, evde ya da banyo yaptırırken söyleyebilir, çocuğunuzun size katılmasını sağlayabilirsiniz.