12 – 36 Aylık Çocuklar İçin Gelişimi Destekleyici Aktiviteler

Bebeğiniz artık yavaş yavaş yürümeye ve dış dünya ile tanışmaya başladı. Bu dönemin onun için ne kadar önemli olduğunu biliyor ve gelişimine katkıda bulunmak istiyorsunuz. Size yardımcı olmak ve fikir vermek için; 12 – 36 aylık çocukların motor becerilerini ve zihinsel gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek aktiviteleri bir araya getirdik:

Dokuları Deneyimleyin!

Yeni yürümeye başlayan bebeğiniz genellikle dokunarak, koklayarak ve tadarak öğrenir. Bu nedenle dokular ve hatlar bebeğinizin öğrenmesini ve gelişimini etkiler. Bebeğiniz için kalın uçlu bir kalemle alfabeden harfleri büyük bir kağıda yazın. Daha sonra belirgin dokuya sahip, dokulu kağıtlar, dokulu çubuklar, makarnalar ya da pipetlerle sizin yazdığınız harfin üzerini kaplamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun harfin ya da rakamın dokusunu hissetmesini sağlayın. Her gün rakam ve harfi yüksek sesle söyleyerek çocuğunuzun onu işaret etmesini bekleyin.

Ölçün!

Her gün kullanılan materyallerle çocuğunuzun ölçmeyi öğrenmesini sağlayın. Örneğin yere uzanmasını isteyin, daha sonra elmaları üst üste koyarak ne kadar uzun olduğunu elmalarla ölçün. Aynı işlemleri cetvel ile de yapabilirsiniz ama günlük materyaller işi daha eğlenceli ve akılda kalıcı yapacaktır.

Evdeki Eşyaları Etiketleyin

Evdeki sadece birkaç eşyayı isimlerini yazarak etiketleyin, birkaç ay sonra bu etiketleri söküp başka eşyaları etiketleyin. Örneğin ilk ay pencere ve kapıyı etiketleyip daha sonraki ay masa ve sandalyeyi etiketleyebilirsiniz. Eşyaların üzerine isim etiketleri koymak, çocuğunuzun her şeyin bir ismi olduğunu ve bu isimleri yazmak için bazı sembollerin kullanıldığını bilmesini sağlar.

Düzenlemeyi Öğretin!

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz elbette ev düzenini hemen kavrayamayabilir. Ancak oyuncaklarını ve elbiselerini farklı kutulara koyması gerektiğini kısa bir sürede anlayabilir. Bu nedenle eşyaları ayırıp yerleştirirken onun da katılımını sağlayın. Gözleyerek öğrenmesine destek olun.

Mahalleyi Gezdirin!

Çocuğunuzun yaşadığı mahalleyi tanıması için onu da yanınızda alışverişe götürün. Fırını, kasabı, manavı ve marketi gösterin. Buralarda neler yapıldığını, bu dükkanlara neden gidildiğini anlaması için detaylı bilgiler verin. Daha sonra market, fırın, kasap ve manavın isimlerini kartlara yazın. Ardından ilgili resimler çizin. Bir sonraki mahalle gezinizde kartları da yanınıza alın ve çocuğunuza hem mekanı hem de kartı göstererek öğrendiklerinin üzerinden geçin.

Harfleri ve Rakamları İçeren şarkılar Söyleyin!

Çocuklarınızın rakamları ve harfleri öğrenmesi için birden ona kadar saydığınız melodik şarkılar söylemek, birkaç harfi içeren ritimler mırıldanmak iyi bir yöntemdir. Çocuklarınız bu yöntemle hem harfleri hem de rakamları öğrenebilir. Şarkıları arabada, evde ya da banyo yaptırırken söyleyebilir, çocuğunuzun size katılmasını sağlayabilirsiniz.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı