Okula Dönüş Öncesi Anne Babalara Faydalı 20 Tavsiye

Okullar açılıyor! Yeni ve heyecanlı bir eğitim öğretim yılı çocukları olduğu kadar anne babaları da bekliyor. Yeni okul yılında çocuklarına yardımcı olmak, daha başarılı bir dönem geçirmelerini sağlamak isteyen anne babalar için okula dönüş öncesi 20 faydalı tavsiyeyi bir araya getirdik!

 1. Hedef Koyun
  Çocuklarınızla bir önceki yıl öğrendiklerinin üstünden geçin. Okula başlamadan önce bu sene için onları motive edecek hedefler koyun.
 2. Arkadaşlarıyla Buluşturun
  Okul başlamadan önce sınıf arkadaşlarıyla buluşmalarını sağlayarak, okulun ilk günlerinde birbirileriyle edecekleri sohbetlerin dikkatlerini dağıtmasını engelleyin.
 3. Sorumluluk Duygusu Aşılayın
  Çocuklarınızın sorumluluklarını somut bir şekilde görmesi ve motive olması için odasına bir pano alın. Buraya her gün yapmaları gerekenlerin listesini yazmalarını sağlayarak, biten her görev ile listeden silmenin verdiği hazzı yaşamalarına izin verin.
 4. Ders Programlarına Hakim Olun
  Çocuklarınızın okulda neler öğrendiğini gün be gün takip edin. Her gün sohbetinizin bir kısmını okulda neler öğrendiğini anlamak için ayırın.
 5. Yeni Hobilere Merhaba Deyin
  Akademik uğraşları kadar hobilerinin de gelişiminde önemli olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu hobi sahibi olması için cesaretlendirin.
 6. 15 Dakika Erken Kalkın
  15 dakikada ne yapılabilir diye sorabilirsiniz. Aslında çocuklarınızdan 15 dakika önce erken kalkmak, sizin kendinize birazcık da olsa zaman ayırmanıza ve yeni güne daha tahammüllü başlamanıza neden olur.
 7. Kahvaltıyı Geceden Hazırlayın
  Kahvaltı için yapılacak şeyleri geceden hazırlamak size fazladan zaman kazandıracak hem de günün ilk saatlerinde yaşanan kaosu azaltacaktır.
 8. Kişisel Hazırlığınızı Önceden Yapın
  Ertesi gün işe ne giyeceğinizi ve çantanıza neler alacağınızı bir gece önceden hazırlasanız, çocuklarınız da sizi taklit ederek bu alışkanlığı kazanacaktır.
 9. Elektronik Aletlere Veda Edin
  Çocuklarınızın dikkatinin dağılmaması için elektronik aletleri günün ilk saatlerinde yasaklayın, siz de kullanmayın.
 10. Okul Binasını Ziyaret Edin
  Okul başlamadan önce okulu ve yeni sınıfı ziyaret etmenin, hem size hem de çocuğunuza olumlu etkileri bulunur.
 11. Örnekler Verin
  Çocuğunuz okula yeni başlıyor ya da yeni bir sınıfta olmanın heyecanını yaşıyorsa ona kendi okul yıllarınızdan komik anılar anlatın.
 12. Bağlantı Kurun
  Çocuğunuzun kaygı seviyesini düşürmek için ona sizi hatırlatacak bir obje verin. Böylece gün boyu bağlantınızı kaybetmeyin.
 13. Planlama Yapın
  Çocuğunuzun okul, arkadaşlar ve hobileri için ayıracağı zamanı birlikte planlayın. Böylece sorumluluk almayı ve zaman yönetmeyi öğrenmesini destekleyin.
 14. Kendinizi Geliştirin
  Matematik, yabancı dil gibi unuttuğunuz dersleri yeniden hatırlamak için çocuğunuzun kitaplarını karıştırın ve kendinizi ona yardımcı olacak şekilde geliştirin.
 15. Yeni Sözcüklere Merhaba Deyin
  Çocuğunuz evde duymadığı birçok yeni sözcük öğrenecek. Bu durumu bir oyun haline getirin ve her gün sonunda yeni sözcükler üzerine sohbet ederek pekiştirin.
 16. Tanışmayı Öğretin
  Çocuğunuza yeni arkadaşlarla tanışırken kendini tanıtmayı, sohbet konuları açmayı öğretin.
 17. Öğretmeni İle Bağlantı Kurun
  Çocuğunuzun öğretmeni ile sürekli bağlantıda kalın. Çocuğunuzda bir problemle karşılaştığınızda böylece ilk önce öğretmeninin de benzer problemi gözlemleyip gözlemlemediğini anlayabilirsiniz.
 18. Gönüllü Olun
  İş ve evden arda kalan zamanlarınız çok olmayabilir. Ancak her fırsatta okul aktivitelerine gönüllü olmak çocuğunuzun arkadaşları, aileleri ve öğretmenleri ile daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
 19. İlgili Olun
  Çocuğunuzla düzenli olarak sohbet edin. Neler yaptığını, hangi oyunları oynadığını ve arkadaşlarını tanımaya çalışın.
 20. Onlara Alan Bırakın
  Çocuğunuzun okul hayatı ile yakından ilgilenseniz de onun da bir birey olduğunu unutmayın. Kendilerini ifade edecekleri alanlar bırakmaya özen gösterin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı