Okula Dönüş Öncesi Anne Babalara Faydalı 20 Tavsiye

Okula Dönüş Öncesi Anne Babalara Faydalı 20 Tavsiye

Okullar açılıyor! Yeni ve heyecanlı bir eğitim öğretim yılı çocukları olduğu kadar anne babaları da bekliyor. Yeni okul yılında çocuklarına yardımcı olmak, daha başarılı bir dönem geçirmelerini sağlamak isteyen anne babalar için okula dönüş öncesi 20 faydalı tavsiyeyi bir araya getirdik!

 1. Hedef Koyun

Çocuklarınızla bir önceki yıl öğrendiklerinin üstünden geçin. Okula başlamadan önce bu sene için onları motive edecek hedefler koyun.

 1. Arkadaşlarıyla Buluşturun

Okul başlamadan önce sınıf arkadaşlarıyla buluşmalarını sağlayarak, okulun ilk günlerinde birbirileriyle edecekleri sohbetlerin dikkatlerini dağıtmasını engelleyin.

 1. Sorumluluk  Duygusu Aşılayın

Çocuklarınızın sorumluluklarını somut bir şekilde görmesi ve motive olması için odasına bir pano alın. Buraya her gün yapmaları gerekenlerin listesini yazmalarını sağlayarak, biten her görev ile listeden silmenin verdiği hazzı yaşamalarına izin verin.

 1. Ders Programlarına Hakim Olun

Çocuklarınızın okulda neler öğrendiğini gün be gün takip edin. Her gün sohbetinizin bir kısmını okulda neler öğrendiğini anlamak için ayırın.

 1. Yeni Hobilere Merhaba Deyin

Akademik uğraşları kadar hobilerinin de gelişiminde önemli olduğunu unutmayın. Çocuğunuzu hobi sahibi olması için cesaretlendirin.

 1. 15 Dakika Erken Kalkın

15 dakikada ne yapılabilir diye sorabilirsiniz. Aslında çocuklarınızdan 15 dakika önce erken kalkmak, sizin kendinize birazcık da olsa zaman ayırmanıza ve yeni güne daha tahammüllü başlamanıza neden olur.

 1. Kahvaltıyı Geceden Hazırlayın

Kahvaltı için yapılacak şeyleri geceden hazırlamak size fazladan zaman kazandıracak hem de günün ilk saatlerinde yaşanan kaosu azaltacaktır.

 1. Kişisel Hazırlığınızı Önceden Yapın

Ertesi gün işe ne giyeceğinizi ve çantanıza neler alacağınızı bir gece önceden hazırlasanız, çocuklarınız da sizi taklit ederek bu alışkanlığı kazanacaktır.

 1. Elektronik Aletlere Veda Edin

Çocuklarınızın dikkatinin dağılmaması için elektronik aletleri günün ilk saatlerinde yasaklayın, siz de kullanmayın.

 1. Okul Binasını Ziyaret Edin

Okul başlamadan önce okulu ve yeni sınıfı ziyaret etmenin, hem size hem de çocuğunuza olumlu etkileri bulunur.

 1. Örnekler Verin

Çocuğunuz okula yeni başlıyor ya da yeni bir sınıfta olmanın heyecanını yaşıyorsa ona kendi okul yıllarınızdan komik anılar anlatın.

 1. Bağlantı Kurun

Çocuğunuzun kaygı seviyesini düşürmek için ona sizi hatırlatacak bir obje verin. Böylece gün boyu bağlantınızı kaybetmeyin.

 1. Planlama Yapın

Çocuğunuzun okul, arkadaşlar ve hobileri için ayıracağı zamanı birlikte planlayın. Böylece sorumluluk almayı ve zaman yönetmeyi öğrenmesini destekleyin.

 1. Kendinizi Geliştirin

Matematik, yabancı dil gibi unuttuğunuz dersleri yeniden hatırlamak için çocuğunuzun kitaplarını karıştırın ve kendinizi ona yardımcı olacak şekilde geliştirin.

 1. Yeni Sözcüklere Merhaba Deyin

Çocuğunuz evde duymadığı birçok yeni sözcük öğrenecek. Bu durumu bir oyun haline getirin ve her gün sonunda yeni sözcükler üzerine sohbet ederek pekiştirin.

 1. Tanışmayı Öğretin

Çocuğunuza yeni arkadaşlarla tanışırken kendini tanıtmayı, sohbet konuları açmayı öğretin.

 1. Öğretmeni İle Bağlantı Kurun

Çocuğunuzun öğretmeni ile sürekli bağlantıda kalın. Çocuğunuzda bir problemle karşılaştığınızda böylece ilk önce öğretmeninin de benzer problemi gözlemleyip gözlemlemediğini anlayabilirsiniz.

 1. Gönüllü Olun

İş ve evden arda kalan zamanlarınız çok olmayabilir. Ancak her fırsatta okul aktivitelerine gönüllü olmak çocuğunuzun arkadaşları, aileleri ve öğretmenleri ile daha fazla vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

 1. İlgili Olun

Çocuğunuzla düzenli olarak sohbet edin. Neler yaptığını, hangi oyunları oynadığını ve arkadaşlarını tanımaya çalışın.

 1. Onlara Alan Bırakın

Çocuğunuzun okul hayatı ile yakından ilgilenseniz de onun da bir birey olduğunu unutmayın. Kendilerini ifade edecekleri alanlar bırakmaya özen gösterin.