Çocuğunuzun Öğrenmesini Kolaylaştıracak Faydalı 5 Öneri

Çocuğunuzun Öğrenmesini Kolaylaştıracak Faydalı 5 Öneri

Okul dönemi başlıyor. Birçok anne babanın aklında “Çocuğum okula uyum sağlayacak mı?” , “Çocuğum okula hazır mı?”, “Çocuğumun daha kolay öğrenmesi için neler yapabilirim?” soruları dolaşıyor.

Aslında günlük hayatın rutininde, banyo yaparken ya da yemek hazırlarken çocuğunuza numaralar ve dil ile ilgili temel konseptleri aktarmanız mümkün. Bunun için birkaç öneriye kulak vermek ve çocuğunuzla bir şeyler yaparken bu önerileri uygulamak yeterli.

Çocuğunuz okula başlamadan önce onun öğrenme becerisini geliştirecek ve evinizde ya da parkta uygulayabileceğiniz faydalı önerileri sizin için derledik.

Mutfakta Hesap Vakti

Yemek yapmak size, çocuğunuzun öğrenme becerisi geliştirmek için fırsat sunar. Yemeğin malzemelerini çocuğunuzla birlikte ölçün. Yumurtaları ona saydırın. Zaman ve ısı dereceleri ile ilgili bilgi verin. Kekin kaç derecede kaç dakika fırında kalacağını, saate bakarak keki ne zaman fırından çıkaracağını gösterin. Sandviçleri üçgen mi, kare mi istediğini sorun. Yarım, çeyrek gibi ölçüleri elmalar, armutlar üzerinden keserek anlatın.

Banyoda Öğrenme Vakti

Çocuğunuza banyoda düşündüğünüzden daha çok şey öğretebilirsiniz. Çocuğunuza bardaklar ya da plastik kaplar ile dolu, yarısı dolu ve boş gibi temel bilgileri verebilir, hangi oyuncağın batıp hangisinin yüzeceğini sorabilirsiniz.

Alışveriş Öğreticidir

Çocuğunuzla süpermarkete gittiğinizde birdenbire birçok uyarıcı ve bilgi ile karşılaşırsınız. Bu zenginliği öğretici bir şekilde kullanmak ise oldukça kolay. Çocuğunuzla sebze meyve reyonunda, tartı önünde durun ve ona ölçmenin temellerini öğretin. Reyonlar ve raflar arasında gezerek, ambalajların renkleri ve biçimleri üzerine konuşun. Paranızın neleri alıp nelere yetmeyeceği hakkında ondan fikir alın.

Parkta Oynayarak Öğrenin

Açık havada vakit geçirmek çocukların en keyif aldığı şeylerin başında gelir. Bu keyfi aynı zamanda bir öğrenme sürecine dönüştürmek için, çocuğunuzdan bir daire ya da üçgen bulmasını isteyin. Farklı türdeki ağaçları göstererek onlar hakkında bilgiler verin.

İşaretleri Takip Edin

Günümüzde hemen her yerde birçok tabela ve işaret bulunuyor. Çocuklarınıza bir şeyler öğretmek isterseniz bu işaretleri okuma oyunu yapabilirsiniz. Dışarıda ilk işareti kim görecek oyunuyla birlikte temel işaretler üzerine konuşabilirsiniz.