Çocuğunuzu Öğrenme Konusunda Motive Etmenin 10 Yolu

Çocuğumun öğrenmeye hiç ilgisi yok!

Çocuğumla saatlerce uğraşıyorum ama öğrenmesini sağlayamıyorum.

Çocuğumun okula ilgisini nasıl artırabilirim?

Ve daha fazlası…

Okulların açılmasıyla birlikte birçok anne baba bu cümleleri daha sık kurmaya başlıyor. Peki çocuklara okulu sevdirmenin yolu var mı? Ya da çocuğu öğrenme konusunda heveslendirmek mümkün mü?

Bu soruların cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Bu nedenle çocuğunuzu öğrenme konusunda motive etmenin yollarını sizin için derledik.

 1. Okumak Okumak Okumak
  Çocuğunuzun tüm hayatını okuma ile doldurun. Ailece okuma saatleri yapın. Evin her yerini okunabilir materyallerle doldurun. Ona okumanın ne kadar önemli olduğunu okuyarak anlatın.
 2. Kendini İfade Etmesini Sağlayın
  Çocuğunuzu kendisini ifade etmeye teşvik edin. Duygu, düşünce ve kararlarını söyleyebilsin. Aile kararları alırken onun da fikrini alın ve değer verdiğinizi gösterin.
 3. İlgi Alanlarını Besleyin
  Bir çocuğun kendi ilgi alanlarında öğrenmesi ve öğrenme becerisini geliştirmesi daha kolaydır. Bu yüzden ilgi alanı ne olursa olsun onunla birlikte hareket edin. İlgi alanları konusunda araştırma yapmasını isteyin.
 4. Oyun ile Öğretin
  Çocukların problem çözme becerilerini, yaratıcılıklarını güçlendirecek oyunlar ile öğrenmesini sağlayın. Bunun için oyunların yanı sıra işitsel ve görsel öğrenme stillerini de kullanabilirsiniz.
 5. Öğrenerek Örnek Olun
  Kendi ilgi alanlarınızı ve öğrenme tutkunuzu onunla paylaşın. İlgi alanlarınızla ilgili merak ettiklerinizi nasıl öğreniyorsunuz, hangi araçları kullanıyorsunuz, çocuğunuza da gösterin.
 6. Okulla İlgilenin
  Çocuğunuzun okuldaki notlarını sormayı bırakın. Onun yerine o gün okulda neler öğrendiğini sorun. Size anlatırken hem bilgilerini pekiştirecek hem de bir sonraki derste size anlatacağı için dersteki öğrenme sürecinde daha verimli olacaktır.
 7. Kontrolü Ona Verin
  Çocuğunuzun okul ve dersleri üzerinde kontrol sahibi olduğunu hissetmesi önemlidir. Bunun için ona planlama yapmayı, programlı olabilmeyi öğretin. Tüm dersleri ve ödevleri üzerinde kontrol sahibi olduğunu hissettirin.
 8. Başarıları Kutlayın
  Çocuğunuzun başarısı ne kadar küçük olursa olsun mutlaka kutlayın. Bu büyük bir kutlama olmak zorunda değil, bir kitabı bitirdiğinde sevdiği filmi izlemesine izin vermek gibi küçük hediyeler çocuğunuzu heveslendirecektir.
 9. Güçlü Yönlere Odaklanın
  Çocuğunuzun güçlü yönlerini anlamaya çalışın. Matematikte çok iyi olmasa da sözel alanlarda başarı sağlayan bir çocuğu, sadece matematik konusunda çalıştırmak yerine hem matematik alanında destek olup hem de sözel alanlarda destekleyici davranmak, yeteneklerini geliştirmesini sağlayacaktır.
 10. Öğrenmeyi Günlük Hayatınıza Katın
  Çocuğunuzun öğrenme hevesini sadece dersler ve okulla sınırlı tutmayın. Evde, markette, parkta her alanda onu yeni şeyler öğrenmek için cesaretlendirin. Sorular sormasını, kararlar vermesini sağlayın.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı