Çocuğunuzu Öğrenme Konusunda Motive Etmenin 10 Yolu

Çocuğunuzu Öğrenme Konusunda Motive Etmenin 10 Yolu

Çocuğumun öğrenmeye hiç ilgisi yok!

Çocuğumla saatlerce uğraşıyorum ama öğrenmesini sağlayamıyorum.

Çocuğumun okula ilgisini nasıl artırabilirim?

Ve daha fazlası...

Okulların açılmasıyla birlikte birçok anne baba bu cümleleri daha sık kurmaya başlıyor. Peki çocuklara okulu sevdirmenin yolu var mı? Ya da çocuğu öğrenme konusunda heveslendirmek mümkün mü?

Bu soruların cevabını merak ettiğinizi biliyoruz. Bu nedenle çocuğunuzu öğrenme konusunda motive etmenin yollarını sizin için derledik.

  1. Okumak Okumak Okumak

Çocuğunuzun tüm hayatını okuma ile doldurun. Ailece okuma saatleri yapın. Evin her yerini okunabilir materyallerle doldurun. Ona okumanın ne kadar önemli olduğunu okuyarak anlatın.

  1. Kendini İfade Etmesini Sağlayın

Çocuğunuzu kendisini ifade etmeye teşvik edin. Duygu, düşünce ve kararlarını söyleyebilsin. Aile kararları alırken onun da fikrini alın ve değer verdiğinizi gösterin.

  1. İlgi Alanlarını Besleyin

Bir çocuğun kendi ilgi alanlarında öğrenmesi ve öğrenme becerisini geliştirmesi daha kolaydır. Bu yüzden ilgi alanı ne olursa olsun onunla birlikte hareket edin. İlgi alanları konusunda araştırma yapmasını isteyin.

  1. Oyun ile Öğretin

Çocukların problem çözme becerilerini, yaratıcılıklarını güçlendirecek oyunlar ile öğrenmesini sağlayın. Bunun için oyunların yanı sıra işitsel ve görsel öğrenme stillerini de kullanabilirsiniz.

  1. Öğrenerek Örnek Olun

Kendi ilgi alanlarınızı ve öğrenme tutkunuzu onunla paylaşın. İlgi alanlarınızla ilgili merak ettiklerinizi nasıl öğreniyorsunuz, hangi araçları kullanıyorsunuz, çocuğunuza da gösterin.

  1. Okulla İlgilenin

Çocuğunuzun okuldaki notlarını sormayı bırakın. Onun yerine o gün okulda neler öğrendiğini sorun. Size anlatırken hem bilgilerini pekiştirecek hem de bir sonraki derste size anlatacağı için dersteki öğrenme sürecinde daha verimli olacaktır.

  1. Kontrolü Ona Verin

Çocuğunuzun okul ve dersleri üzerinde kontrol sahibi olduğunu hissetmesi önemlidir. Bunun için ona planlama yapmayı, programlı olabilmeyi öğretin. Tüm dersleri ve ödevleri üzerinde kontrol sahibi olduğunu hissettirin.

  1. Başarıları Kutlayın

Çocuğunuzun başarısı ne kadar küçük olursa olsun mutlaka kutlayın. Bu büyük bir kutlama olmak zorunda değil, bir kitabı bitirdiğinde sevdiği filmi izlemesine izin vermek gibi küçük hediyeler çocuğunuzu heveslendirecektir.

  1. Güçlü Yönlere Odaklanın

Çocuğunuzun güçlü yönlerini anlamaya çalışın. Matematikte çok iyi olmasa da sözel alanlarda başarı sağlayan bir çocuğu, sadece matematik konusunda çalıştırmak yerine hem matematik alanında destek olup hem de sözel alanlarda destekleyici davranmak, yeteneklerini geliştirmesini sağlayacaktır.

  1. Öğrenmeyi Günlük Hayatınıza Katın

Çocuğunuzun öğrenme hevesini sadece dersler ve okulla sınırlı tutmayın. Evde, markette, parkta her alanda onu yeni şeyler öğrenmek için cesaretlendirin. Sorular sormasını, kararlar vermesini sağlayın.