Kavga Eden Çocuklarınızla Başa Çıkmak İçin Faydalı Öneriler

Her anne babanın kabusu olan kardeş kavgaları, birden çok çocuğun bulunduğu her evde yaşanan bir durumdur. Anne babaları sürekli uzlaşmacı olmak zorunda bırakan ve otorite sorunlarına neden olan kardeş kavgaları oldukça yıpratıcıdır. Ancak bir diğer yandan kardeş kavgası fiziksel olmadığı sürece çocuklar için eğitici bir rol de oynar. Çocuklar, uzlaşmayı, sıkıntıları çözmeyi ve kendini kontrol etmeyi bu tartışmalar sırasında öğrenebilir. Tüm bu olumlu yönlerine rağmen kardeş kavgaları yine de anne babaların istemediği bir durumdur. Bu nedenle kardeş tartışmalarının ortasında kalan anne babalar için önerileri bir araya getirdik.

 1. Kavganın Ortasında Kalmayın
  Çocuklar tartışırken, tartışmayı çözmek ve tarafları sakinleştirmek için harekete geçmek anlaşılır olsa da bunu tercih etmeyin. Çocuklarınızı sorunu çözmeleri için baş başa bırakın. Eğer kavga büyümeye devam ediyorsa, taraf tutmadan yaklaşın ve çocukları ayrı mekanlara göndererek birbirinden uzaklaştırın.
 2. Görmek İstediğiniz Davranışları Sergileyin
  Çocuklarınıza kavgayı çözmelerini söylemekle kalmayın, nasıl çözeceklerini de gösterin. Eşinizle bir konuyu tartışırken kavga etmek ya da tartışmak yerine mantıklı çözüm yolları üzerine konuşarak çocuklarınıza rol model olun.
 3. Tartışma Döngüsünü Kırın
  Çocuklar tartışırken araya girdiğinizde genellikle sizi dinlemezler. Siz de kendinizi tartışma döngüsünün bir parçası olarak bulursunuz. Bu nedenle bu döngüyü kırmak için sakinleşmelerini bekleyin. Sakinken olaya dahil olarak çözüm yollarını gösterin.
 4. Kavgayı Ödüllendirmeyin
  Hiç kimse kavgaları ödüllendirmez; ancak kavgalarda çocuklara fazla ilgi göstermek, aslında bir bakıma onları ödüllendirmektir. İlgi çekmek için kavga eden çocuklarınız varsa, ilgi göstermediğinizde bu alışkanlıklarını yavaş yavaş kaybedeceklerini bilin.
 5. Çocuklarınıza Meşguliyet Bulun
  Çocuklar sıkıldıkları zaman kavga etmeye daha çok yatkın olurlar. Çocuklarınıza birbirleriyle kavga etmeye vakit bulamayacakları meşguliyetler verin. Bu bağımsız aktiviteler, yaşlarına uygun ev işleri gibi etkinlikler onları meşgul tutacaktır.
 6. Ana Sebebi Tespit Edin
  Çocukların kavgalarının altında iki temel sebep bulunur. Bunlardan biri ilgi ihtiyacı, diğeri ise sıkılmaktır. Eğer çocuklarınız bu iki sebep yüzünden kavga etmiyorsa çözemedikleri bir problem olabilir. Bu problemi tespit etmek ve çocuklarınızın asıl ihtiyacını görmek kavgalarını engellemekte size yardımcı olacaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı