Okul Çağındaki Çocukları İçin Anne Babalara Tavsiyeler

Çocukların okula başlamasıyla anne babaların işleri ve görevleri daha da artar. Çünkü hem ev içindeki düzeni devam ettirmeleri hem de çocuğun sosyal ve akademik hayatını sürdürmelerine destek olmaları gerekir. Biz de anne babalara yardımcı olmak için; günlük hayattan okula, beslenmeden uykuya birçok alanda anne babalara özel tavsiyeleri bir araya getirdik.

Günlük Hayat

Okul çağına gelen çocuklar daha fazla bağımsızlık ihtiyacı duyabilirler. Bu süreçte kendi başına yıkanmak gibi istekleri olabilir. Anne babalar olarak bu dönemde duş almak, dişleri fırçalamak gibi kişisel hijyen alışkanlıklarında onu düzgün bir şekilde yönlendirmek atacağınız ilk adım olmalıdır.

Beslenme

Evinizde çocuğunuzun istediğiniz biçimde beslenmesini sağlayabiliyordunuz. Ancak okul çağı ile birlikte çocuklarınız farklı bir yeme içme düzenine girecek ve kontrolünüz biraz daha azalacaktır. Çocuğunuz için evde sürekli sağlıklı atıştırma seçenekleri bulundurun. Okul çantasına da bu seçeneklerden ekleyin. Yemeklerden önce sıvı alımını sınırlayarak düzgün bir öğün yemesini sağlayın. Yemek saatlerinde bir arada olmaya özen gösterin. Aile sağlıklı seçimler yaparak çocuğunuza iyi bir örnek olun.

Fiziksel Aktivite

Her çocuğun anne babasının iki katı kadar fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Hem iş hem de ev sorumlulukları yüzünden sizin ona ayak uydurmanız zor olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun fiziksel aktivitesini ve sosyal bağlarını artırabileceği kulüpler, etkinlikler konusunda araştırma yapın ve çocuğunuzun buralara katılımını destekleyin.

Ev İşleri

Okul çağı çocuklarda yapılan en büyük hatalardan biri, anne babaların çocuğun okula nedeniyle ona hiçbir iş yaptırmamasıdır. Çocuklara ev işi yaptırmak onların kendine güveninin artmasını ve sorumluluk sahibi olmasını sağlar. Yaşına uygun ev işleri yaptırmanın yanı sıra 7 – 8 yaş itibariyle harçlık vermek ve para konusunda yönetimini geliştirmesini de desteklemek mümkündür.

Uyku

Uyku saatleri ve uyku ihtiyacı her çocuğa göre farklılık gösterebilir. Okul çağındaki çocukların ortalama olarak 9 ila 12 saat arasında uyuması önerilir. Bu uyku düzenini doğru bir şekilde yerleştirmek için okul dönüşü saatleri ve yemek yeme düzenini iyi bir şekilde planlamak gerekir. Uyku öncesi tablet TV gibi dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak, çocuğun mutluluk duyacağı, masal ya da öykü okumak gibi bir uyku rutini oluşturmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı