Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 7 Pozitif Disiplin Tekniği

Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 7 Pozitif Disiplin Tekniği

Günümüzde en çok duyduğumuz kavramlardan biri de pozitif ebeveynlik! Makaleler dergiler TV programları çocuklar üstünde pozitif bir disiplin uygulamamız gerektiğini belirtiyor. Peki pozitif disiplin nedir ve nasıl pozitif ebeveyn olunur? İşte bu soruların cevabını bulabileceğini 7 özel pozitif disiplin tekniğini sizler için bir araya getirdik.

Seçenek Sunun!

Çocuklarla yaşanan çatışmaların birçoğunda sebep çocuğunuzun sizinle güç savaşına girmesidir. Hayır demenizi kabul edemez, bağımsız olma duygusu ve güç kazanma isteği ile sizinle çatışmaya başlar. Bu durumu sonlandırmak için ona hayır demek yerine seçenekler sunun. Örneğin; “Hadi giyin, çıkıyoruz.” demek yerine, “Önce botlarını mı giymek istersin, yoksa montunu mu?” diyebilirsiniz.

Evet Diyen Bir Ortam Yaratın!

Çocuklarınıza sürekli hayır demek yerine onların merak ve keşif duygularını öldürmeyecek, ancak sınırlarını sizin koyduğunuz, evet diyen bir ortam yaratın. Örneğin bir şey için izin almak istiyorsa ama siz izin vermek istemiyorsanız, sınırları çizin ve kısıtlı bir şekilde ona hayır demeyeceğiniz bir seçenek oluşturun.

Duyguları Öğretin!

Çocuklar en büyük sıkıntıları, duyguları anlamlandıramadıkları ve ifade edemedikleri için yaşarlar. Özellikle küçük yaştaki çocuklar, ifade edemedikleri duyguları yüzünden stres yaşar ve öfke krizleri geçirebilirler. Bunun önüne geçmek için anne babalar çocuklarına, duyguları ve isimlerini öğretebilir. Yaşadıkları anlardan örnekler verebilir.

Kötü Davranışları Görmezden Gelin!

Bazı kötü davranışlar, çocuğunuza zarar vermiyorsa arada sırada görmezden gelebilirsiniz. Çünkü çocuğunuz bu davranışı sizin dikkatinizi çekmek için yapıyor olabilir. Siz her kötü davranışında aşırı bir ilgi gösterdiğinizde çocuğunuz bunu fark eder ve kullanmaya başlar. Bu nedenle kötü davranışlarda bulunduğunda aşırı ilgi göstermemeye gayret edin.

Kurgu Karakterler Kullanın!

Çocuklar arasında tartışmalar olduğunda kendinizi geri çekin ve çatışmayı çözmek için kurgu karakterler kullanın. Örneğin bir kukla ya da pelüş bir oyuncağı elinize alın ve çocukların yaşadığı çatışmayı canlandırın. Onların bu çatışmayı nasıl çözeceklerini göstermek için kuklaları konuşturun ve rol model olarak kullanın.

İstikrarlı Olun!

Çocuklarınıza bir kural koyduğunuzda bu kuralı esnetmemek ve bozmamak konusunda istikrarlı olun. Örneğin belli bir uyku öncesi rutininiz varsa bunu her gün devam ettirmeye gayret edin. Çocuğunuzun disiplinli olması için rutinlere ve istikrara ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Değişiklik Yapın!

Hem istikrarlı olmak hem de değişiklik yapmak mümkün mü? Özellikle küçük çocuklar söz konusuysa rutinlerinizi gerçekleştirirken arada değişiklik yapmak gereklidir. Çünkü küçük yaştaki çocukların dikkati çok çabuk dağılabilir ve içinde bulundukları durum onlara sıkıntı verebilir. Rutini aynı kalmak koşuluyla mekan değişiklikleri yapmak, rutini parkta ya da yürüyüşte devam ettirmek işinizi kolaylaştıracaktır.