Her Anne Babanın Bilmesi Gereken 7 Pozitif Disiplin Tekniği

Günümüzde en çok duyduğumuz kavramlardan biri de pozitif ebeveynlik! Makaleler dergiler TV programları çocuklar üstünde pozitif bir disiplin uygulamamız gerektiğini belirtiyor. Peki pozitif disiplin nedir ve nasıl pozitif ebeveyn olunur? İşte bu soruların cevabını bulabileceğini 7 özel pozitif disiplin tekniğini sizler için bir araya getirdik.

Seçenek Sunun!

Çocuklarla yaşanan çatışmaların birçoğunda sebep çocuğunuzun sizinle güç savaşına girmesidir. Hayır demenizi kabul edemez, bağımsız olma duygusu ve güç kazanma isteği ile sizinle çatışmaya başlar. Bu durumu sonlandırmak için ona hayır demek yerine seçenekler sunun. Örneğin; “Hadi giyin, çıkıyoruz.” demek yerine, “Önce botlarını mı giymek istersin, yoksa montunu mu?” diyebilirsiniz.

Evet Diyen Bir Ortam Yaratın!

Çocuklarınıza sürekli hayır demek yerine onların merak ve keşif duygularını öldürmeyecek, ancak sınırlarını sizin koyduğunuz, evet diyen bir ortam yaratın. Örneğin bir şey için izin almak istiyorsa ama siz izin vermek istemiyorsanız, sınırları çizin ve kısıtlı bir şekilde ona hayır demeyeceğiniz bir seçenek oluşturun.

Duyguları Öğretin!

Çocuklar en büyük sıkıntıları, duyguları anlamlandıramadıkları ve ifade edemedikleri için yaşarlar. Özellikle küçük yaştaki çocuklar, ifade edemedikleri duyguları yüzünden stres yaşar ve öfke krizleri geçirebilirler. Bunun önüne geçmek için anne babalar çocuklarına, duyguları ve isimlerini öğretebilir. Yaşadıkları anlardan örnekler verebilir.

Kötü Davranışları Görmezden Gelin!

Bazı kötü davranışlar, çocuğunuza zarar vermiyorsa arada sırada görmezden gelebilirsiniz. Çünkü çocuğunuz bu davranışı sizin dikkatinizi çekmek için yapıyor olabilir. Siz her kötü davranışında aşırı bir ilgi gösterdiğinizde çocuğunuz bunu fark eder ve kullanmaya başlar. Bu nedenle kötü davranışlarda bulunduğunda aşırı ilgi göstermemeye gayret edin.

Kurgu Karakterler Kullanın!

Çocuklar arasında tartışmalar olduğunda kendinizi geri çekin ve çatışmayı çözmek için kurgu karakterler kullanın. Örneğin bir kukla ya da pelüş bir oyuncağı elinize alın ve çocukların yaşadığı çatışmayı canlandırın. Onların bu çatışmayı nasıl çözeceklerini göstermek için kuklaları konuşturun ve rol model olarak kullanın.

İstikrarlı Olun!

Çocuklarınıza bir kural koyduğunuzda bu kuralı esnetmemek ve bozmamak konusunda istikrarlı olun. Örneğin belli bir uyku öncesi rutininiz varsa bunu her gün devam ettirmeye gayret edin. Çocuğunuzun disiplinli olması için rutinlere ve istikrara ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Değişiklik Yapın!

Hem istikrarlı olmak hem de değişiklik yapmak mümkün mü? Özellikle küçük çocuklar söz konusuysa rutinlerinizi gerçekleştirirken arada değişiklik yapmak gereklidir. Çünkü küçük yaştaki çocukların dikkati çok çabuk dağılabilir ve içinde bulundukları durum onlara sıkıntı verebilir. Rutini aynı kalmak koşuluyla mekan değişiklikleri yapmak, rutini parkta ya da yürüyüşte devam ettirmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı