Çocuklarda Nezaket ve Yardımseverliği Geliştirecek 5 Aktivite

Çocuklarda Nezaket ve Yardımseverliği Geliştirecek 5 Aktivite

Çocuklara günlük hayatta kullanabilecekleri becerileri öğretmek ve bu konuda pratik yapmalarını sağlamak anne babalar için oldukça basit olabilir. Örneğin, yemek hazırlamak, evi toplamak, okumak yazmak, toplama çıkarma yapmak gibi beceriler çocukların kolayca öğrenebileceği şeyler arasındadır. Ancak nezaket ve yardımseverlik gibi özellikler, çocuklara küçük yaşlardan itibaren aşılanması ve pekiştirici faaliyetlerle desteklenmesi gereken değerlerdir. Bu değerleri çocuklarına aşılamak isteyenler için etkili ve basit 5 aktiviteyi bir araya getirdik.

Çocuklarda Nezaket ve Yardımseverliği Geliştirecek Aktiviteler

  1. İhtiyaç Duyan Kişiler İçin Eşya Bağışlamak

Evde ihtiyacınız olmayan birçok eşyanız olabilir. Bu eşyaları başkalarıyla paylaşmanın değerini ve önemini çocuğunuza göstermek için, eşyaları bağışlamanın tüm süreçlerinde size yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Birlikte kullanılmayan eşyaları tamir edip temizleyebilir, sonrasında sınıflandırarak, ihtiyaç duyan kişilere ulaştırabilir ve tüm bu aşamalarda çocuğunuzun aktif rol alması için onu teşvik edebilirsiniz.

  1. İnsanlara Teşekkür Notları Yazın

Çocuğunuzun teşekkür etmenin önemini anlaması için onu karşınıza alın ve çevrenizdeki kişilere neden müteşekkir olduğu konusunda konuşun. Örneğin nine ve dedesine ona iyi baktıkları için, amca, dayı, hala ya da teyzelerine ona aldıkları hediyeler için, arkadaşlarına iyi bir arkadaş oldukları için teşekkür etmek isteyebilir. Birlikte bu kişilere neden teşekkür etmek istediğini açıklayan güzel ve sevimli notlar yazın. Notları verdikten sonra bu kişilerin yaşadığı mutluluğu çocuğunuzun da görmesini sağlayın.

  1. Başkalarının Ev İşlerine Yardım Edin

Çevrenizde günlük işlerini tamamlamakta zorlanan birileri var mı? Bu kişi ailenizin büyüklerinden biri, bir komşunuz ya da bir arkadaşınız olabilir. Çocuğunuzla birlikte bu kişinin yanındayken ona yardımcı olmanız gerektiğini anlatın. Bunu karşılıksız bir şekilde sadece yardım etme duygusuyla yaptığınızı hatırlatarak, onların zorlandıkları ev işlerinde çocuğunuzla birlikte hareket ederek, destek verin.

  1. Sokak Hayvanlarına Yardım Edin

Çocuğunuza hem hayvan sevgisini aşılamanın hem de sadece insanlara değil hayvanlara karşı da duyarlı olunması gerektiğini öğretmenin en kolay yolu sokak hayvanlarına yardım etmektir. Çocuğunuz ile birlikte sokak hayvanları için mama kapları, sığınacak kulübe gibi projeler yapın. Kuşlar için yemlikler, su içmeleri için su kapları tasarlayın. Daha sonra sokağınızdaki hayvanlar için bu hazırladığınız kapları, kulübeleri birlikte yerleştirin.

  1. İltifat Etmeyi Öğretin

Çocuğunuza birini iyi hissettirmenin aslında kendinizi de iyi hissettirdiğini öğretin. Birinde beğendiğiniz bir karakter özelliğini, fiziksel özelliğini, kıyafetini ya da davranışını ifade etmesini desteklemek için önce siz ona iltifat edin. Örneğin ayakkabılarını beğendim, bugün saçların çok güzel olmuş, elbisen çok yakışmış, arkadaşına böyle davranman çok güzel gibi cümleleri duyarak öğrenmesini sağlayın. Onu beğendiği şeyleri söylemesi için cesaretlendirin.