Çocuklarda Nezaket ve Yardımseverliği Geliştirecek 5 Aktivite

Çocuklara günlük hayatta kullanabilecekleri becerileri öğretmek ve bu konuda pratik yapmalarını sağlamak anne babalar için oldukça basit olabilir. Örneğin, yemek hazırlamak, evi toplamak, okumak yazmak, toplama çıkarma yapmak gibi beceriler çocukların kolayca öğrenebileceği şeyler arasındadır. Ancak nezaket ve yardımseverlik gibi özellikler, çocuklara küçük yaşlardan itibaren aşılanması ve pekiştirici faaliyetlerle desteklenmesi gereken değerlerdir. Bu değerleri çocuklarına aşılamak isteyenler için etkili ve basit 5 aktiviteyi bir araya getirdik.

Çocuklarda Nezaket ve Yardımseverliği Geliştirecek Aktiviteler

  1. İhtiyaç Duyan Kişiler İçin Eşya Bağışlamak

Evde ihtiyacınız olmayan birçok eşyanız olabilir. Bu eşyaları başkalarıyla paylaşmanın değerini ve önemini çocuğunuza göstermek için, eşyaları bağışlamanın tüm süreçlerinde size yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Birlikte kullanılmayan eşyaları tamir edip temizleyebilir, sonrasında sınıflandırarak, ihtiyaç duyan kişilere ulaştırabilir ve tüm bu aşamalarda çocuğunuzun aktif rol alması için onu teşvik edebilirsiniz.

  1. İnsanlara Teşekkür Notları Yazın

Çocuğunuzun teşekkür etmenin önemini anlaması için onu karşınıza alın ve çevrenizdeki kişilere neden müteşekkir olduğu konusunda konuşun. Örneğin nine ve dedesine ona iyi baktıkları için, amca, dayı, hala ya da teyzelerine ona aldıkları hediyeler için, arkadaşlarına iyi bir arkadaş oldukları için teşekkür etmek isteyebilir. Birlikte bu kişilere neden teşekkür etmek istediğini açıklayan güzel ve sevimli notlar yazın. Notları verdikten sonra bu kişilerin yaşadığı mutluluğu çocuğunuzun da görmesini sağlayın.

  1. Başkalarının Ev İşlerine Yardım Edin

Çevrenizde günlük işlerini tamamlamakta zorlanan birileri var mı? Bu kişi ailenizin büyüklerinden biri, bir komşunuz ya da bir arkadaşınız olabilir. Çocuğunuzla birlikte bu kişinin yanındayken ona yardımcı olmanız gerektiğini anlatın. Bunu karşılıksız bir şekilde sadece yardım etme duygusuyla yaptığınızı hatırlatarak, onların zorlandıkları ev işlerinde çocuğunuzla birlikte hareket ederek, destek verin.

  1. Sokak Hayvanlarına Yardım Edin

Çocuğunuza hem hayvan sevgisini aşılamanın hem de sadece insanlara değil hayvanlara karşı da duyarlı olunması gerektiğini öğretmenin en kolay yolu sokak hayvanlarına yardım etmektir. Çocuğunuz ile birlikte sokak hayvanları için mama kapları, sığınacak kulübe gibi projeler yapın. Kuşlar için yemlikler, su içmeleri için su kapları tasarlayın. Daha sonra sokağınızdaki hayvanlar için bu hazırladığınız kapları, kulübeleri birlikte yerleştirin.

  1. İltifat Etmeyi Öğretin

Çocuğunuza birini iyi hissettirmenin aslında kendinizi de iyi hissettirdiğini öğretin. Birinde beğendiğiniz bir karakter özelliğini, fiziksel özelliğini, kıyafetini ya da davranışını ifade etmesini desteklemek için önce siz ona iltifat edin. Örneğin ayakkabılarını beğendim, bugün saçların çok güzel olmuş, elbisen çok yakışmış, arkadaşına böyle davranman çok güzel gibi cümleleri duyarak öğrenmesini sağlayın. Onu beğendiği şeyleri söylemesi için cesaretlendirin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı