Çocuğunuzun Sizi Dinlemesini Sağlayacak 5 Yöntem

Çocuğunuzun Sizi Dinlemesini Sağlayacak 5 Yöntem

Anne babaların, çocukları ile ilgili yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de, çocukların bir türlü kendilerini dinlememesi, doğru ve sağlıklı iletişimin kurulmasına destek vermemesidir. Bu durum anne babanın mesajını doğru bir şekilde iletememesine neden olur ve çocuğu doğru yönlendirmesini engeller. Çocuklarınızın sizi dinlemesini sağlayacak 5 yöntem ile bu olumsuz durumu aşabilirsiniz.

Bakış Açınızı Değiştirin

Çocuğunuzun dikkatini çekmek için sürekli bağırmak zorunda mı kalıyorsunuz? Aslında bu düşündüğünüzün tersine negatif bir etki yaratır. Ona bağırarak söylediklerinizi dinletmek yerine, özellikle TV ya da oyunlara odaklandığı sıralarda konuşmayı tercih etmeyin. Bu cihazlardan uzaklaştığı zaman onunla konuşun ve söylediğiniz her şeyi tekrar etmesini isteyin.

Varlığınızı Gösterin

Çocuğunuz sizi inatla dinlemiyor, bakışlarını TV ya da tabletten ayırmıyor olabilir. Bu noktada o ve odaklandığı nesne arasında girmek, omzuna hafifçe dokunmak ya da konu dışında, tuhaf ve komik bir konudan bahsetmeye başlamak çocuğunuzun ilgisini çekmenize ve varlığınızı göstermenize yardımcı olabilir.

Tekrarlamaktan Kaçının

Çocuğunuzu aynı şeyi defalarca söylemek, onun bu işi yapmasını sağlamaz. Olan ses tellerinize ve sinirlerinize olur. Bu nedenle onu karşınıza alın ve dediğinizi yapmazsa karşılaşacağı sonucu hatırlatın. Gerekirse bir alarm kurun ve 3 dakika sonra alarm öttüğünde hala kitaplarını toplamadıysan bir gün boyunca tabletini alacağım deyin. Burada önemli olan tabletini almak gibi bir sonuç sunduysanız bunu yapmakta kararlı olmanız.

Mesajınızı Doğru Seçin

Çocuklar, anne babaları onlardan önemli şeyler istediğinde, işbirliği göstermekte daha gönüllü davranırlar. Bu nedenle çocuğunuza sürekli ve önemsiz şeyleri hatırlatırsanız çocuğunuz çabucak sıkılıp sizi dinlememeyi tercih edebilir. Çocuğunuzdan sadece önemli konularda yardım isteyin ve neden önemli olduğunu onların yaşına uygun olarak açıklayın. Bu durum onları sizi dinlemek konusunda teşvik edecektir.

Çocuğunuzu Dinleyin

Çocuklarımız bizi dinlesin istiyoruz. Peki acaba biz onları ne kadar dinliyor ve duyuyoruz? Çocuklarımız kimsenin umurunda olmadığını düşündüklerinde bizi dinlemek istemezler. Bu nedenle çocuğunuzla doğru bir ilişki kurmak için karşılıklı ve sağlıklı iletişime önem verin. Onu ilk önce siz dinleyin. Anne babası tarafından anlaşıldığını, önemsendiğini ve saygı duyulduğunu hissettirin.