Çocuğunuzun Sizi Dinlemesini Sağlayacak 5 Yöntem

Anne babaların, çocukları ile ilgili yaşadıkları en büyük sorunlardan biri de, çocukların bir türlü kendilerini dinlememesi, doğru ve sağlıklı iletişimin kurulmasına destek vermemesidir. Bu durum anne babanın mesajını doğru bir şekilde iletememesine neden olur ve çocuğu doğru yönlendirmesini engeller. Çocuklarınızın sizi dinlemesini sağlayacak 5 yöntem ile bu olumsuz durumu aşabilirsiniz.

Bakış Açınızı Değiştirin

Çocuğunuzun dikkatini çekmek için sürekli bağırmak zorunda mı kalıyorsunuz? Aslında bu düşündüğünüzün tersine negatif bir etki yaratır. Ona bağırarak söylediklerinizi dinletmek yerine, özellikle TV ya da oyunlara odaklandığı sıralarda konuşmayı tercih etmeyin. Bu cihazlardan uzaklaştığı zaman onunla konuşun ve söylediğiniz her şeyi tekrar etmesini isteyin.

Varlığınızı Gösterin

Çocuğunuz sizi inatla dinlemiyor, bakışlarını TV ya da tabletten ayırmıyor olabilir. Bu noktada o ve odaklandığı nesne arasında girmek, omzuna hafifçe dokunmak ya da konu dışında, tuhaf ve komik bir konudan bahsetmeye başlamak çocuğunuzun ilgisini çekmenize ve varlığınızı göstermenize yardımcı olabilir.

Tekrarlamaktan Kaçının

Çocuğunuzu aynı şeyi defalarca söylemek, onun bu işi yapmasını sağlamaz. Olan ses tellerinize ve sinirlerinize olur. Bu nedenle onu karşınıza alın ve dediğinizi yapmazsa karşılaşacağı sonucu hatırlatın. Gerekirse bir alarm kurun ve 3 dakika sonra alarm öttüğünde hala kitaplarını toplamadıysan bir gün boyunca tabletini alacağım deyin. Burada önemli olan tabletini almak gibi bir sonuç sunduysanız bunu yapmakta kararlı olmanız.

Mesajınızı Doğru Seçin

Çocuklar, anne babaları onlardan önemli şeyler istediğinde, işbirliği göstermekte daha gönüllü davranırlar. Bu nedenle çocuğunuza sürekli ve önemsiz şeyleri hatırlatırsanız çocuğunuz çabucak sıkılıp sizi dinlememeyi tercih edebilir. Çocuğunuzdan sadece önemli konularda yardım isteyin ve neden önemli olduğunu onların yaşına uygun olarak açıklayın. Bu durum onları sizi dinlemek konusunda teşvik edecektir.

Çocuğunuzu Dinleyin

Çocuklarımız bizi dinlesin istiyoruz. Peki acaba biz onları ne kadar dinliyor ve duyuyoruz? Çocuklarımız kimsenin umurunda olmadığını düşündüklerinde bizi dinlemek istemezler. Bu nedenle çocuğunuzla doğru bir ilişki kurmak için karşılıklı ve sağlıklı iletişime önem verin. Onu ilk önce siz dinleyin. Anne babası tarafından anlaşıldığını, önemsendiğini ve saygı duyulduğunu hissettirin.

Hakkımızda

Konya’da 2 şubemiz ve Ankara’da 1 şubemizde bulunduğumuz ilin önde gelen psikologları ve pedagogları ile sizlere hizmet sunmaktayız. Yüksek problem çözme yeteneği ve bireye özel çözüm yöntemlerimizle sizlere yardımcı olmaktayız. Tüm danışanlarımızın sorunlarını çözmek için alanında tecrübeli, uzman psikolog ve pedagog ataması yapmaktayız.

Hizmetlerimiz

Yasal Uyarı!

www.pedagogkonya.com bulunan tüm içerikler www.pedagogkonya.com’a gelen ziyaretçileri bilgilendirmek amacı ile hazırlanmaktadır. www.pedagogkonya.com’da yer alan tüm bilgiler (Blog Yazıları, makaleler, sayfalar), hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini almaz. www.pedagogkonya.com sitemizden yola çıkarak herhangi bir ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinizin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez ve önerilmez. www.pedagogkonya.com site içeriğimiz kişisel teşhis ya da kişisel tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir. www.pedagogkonya.com sitemizde Türkiye Cumhuriyeti kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

Google Yorumlarımız

Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
Ömer Ali Bala (Furkan Reklam Ajansı)
14/03/2024
Konya çocuk psikoloğu pedagogu aile psikoloğu olarak şiddetle öneririm
şevval savul
şevval savul
04/01/2024
Uzman çocuk psikologları, çocuk gelişim uzmanları ve pedogog arayışlarınızda güvenle tercih edilecek profesyonel bir kurum.
sevim erman
sevim erman
31/12/2023
Uzman psikologların bulunduğu,oyun terapisi ve çocuk testleri alanında profesyonel hizmet verilen bir kurum.
ali erman
ali erman
10/12/2023
İyi hizmet veren kaliteli bir kurum.Tebrikler…
ÖMER GİRGİN
ÖMER GİRGİN
26/11/2023
Pedagog, çocuk psikolojisi, çocuk gelişimi konusunda uzmanların olduğu profesyonel kurum.
Muammer Gümüş
Muammer Gümüş
23/11/2023
Konya'da alanında uzman tek klinik. Doktor tavsiyesi üzerine uzun süre pedagog arayışında bulunduk. Sonunda Psikonu bulduk. 8 seans pedagog randevumuzun ardından şuan çocuğumuz çok iyi çok şükür.
Gülümseyen Depresyon
Gülümseyen Depresyon
28/05/2023
Çocuklarınıza çocuk psikoloğu arayışınızda güvenle tercih edeceğiniz bir kurum.
Canan Öztürk
Canan Öztürk
22/09/2021
Konya'nın en iyi yeri yazanlar hepsini tek tek denemiş mi merak ediyorum. Sağlıkla ilgili bir konuda bu kadar faydasız yorumlar bırakmakla neye hizmet ediyorsunuz. Ismarlama yorumlar çok belli oluyor.

Sitemizde kullanılan görsel ve illustrationlar Psikon’a ait olup izinsiz kullanılması durumunda yasal süreç başlatılacaktır. © 2016 – 2024 Psikon Uzman Çocuk ve Ergen Psikolojisi Pedagog Kliniği Konya. Designed By Furkan Reklam Ajansı